PODPOWIEDZI:

Poznaj Historię Pilota Telewizyjnego

Poznaj Historię Pilota Telewizyjnego

Pilot to jedno z najważniejszych urządzeń, jakie są w codziennym użytku. Gdyby nie bezprzewodowe kontrolery, nasze życie byłoby dużo trudniejsze. Złośliwi twierdzą, że pilot bezprzewodowy powstał z lenistwa - i tak też zapewne było. Pierwszy model nazywał się bowiem Lazy Bones, co w wolnym tłumaczeniu znaczy "leniwe kości", a po polsku po prostu "Leniuch".

Pierwszy "Leniuch" był co prawda połączony z telewizorem za pomocą przewodu, ale dało się nim zmieniać kanały z fotela. Pierwsze przyciski jakie znalazły się na pilocie, to zmiana programu, pogłaśnianie, przyciszanie i włączanie oraz wyłączanie.

5 lat po premierze "Leniucha" firma Zenith wypuściła na rynek nowe urządzenie. Flashmatic wysyłał do odbiorników umieszczonych w rogach telewizora wiązkę światła. Wystarczyło zatem tylko nacisnąć na spust. Niestety nie do końca pomysł ten wypalił, ponieważ odbiorniki traktowały światło słoneczne jako sygnał do przełączenia.

Rok później ta sama firma zaprezentowała kolejne urządzenie, tym razem oparte na falach ultradźwiękowych o częstotliwości powyżej 20 kHz. Model ten nie potrzebował źródła prądu, gdyż naciśnięcie przycisku powodowało uderzenie niewielkiego młoteczka w pręt, którego drgania powodowały emisję dźwięku o bardzo wysokiej częstotliwości. Tak powstał Zenith Space Command, który sprzedał się w ponad 9 milionach egzemplarzy.

Na początku lat 80-tych pojawiła się technologia wysyłająca wiązki światła w bardzo niskiej częstotliwości. Światło podczerwone było odbierane przez specjalne odbiorniki umieszczane w telewizorach. Zaletą tego typu kontrolerów była ich stosunkowo niska cena.

historia pilota

Prawdziwym przełomem okazał się telewizor Beovision 8800, stworzony w 1983 roku - to od niego rozpoczęła się era podczerwieni. Kontrolery na podczerwień które pojawiły się wraz z nim, pozwalały nie tylko sterować funkcjami telewizora, ale także teletekstem.

Dziś mamy ogromny wybór zarówno telewizorów, jak i pilotów. Urządzenia takie jak Smart TV sprawiły, że zapotrzebowanie na kontrolery kanałów stały się produktami niemal topowymi. Obecne piloty pozwalają na wygodny i bardzo prosty dostęp do usług i aplikacji (w tym do VOD), a także na swobodne przemieszczanie się po internecie.

Wielu producentów wprowadza na rynek kontrolery, które pozwalają sterować telewizorem przy pomocy głosu. Nie są on jednak jeszcze zbyt popularne, aczkolwiek wszystko jeszcze może się zmienić.

Na rynku znajdziemy obecnie również takie urządzenia, jak na przykład Measy RC7, który poza funkcją "powietrznej myszki" oferuje pełną, fizyczną klawiaturę. Tego typu urządzenie ma wbudowany żyroskop, dzięki któremu ruch dłoni odpowiada ruchom kursora na ekranie.

Jeżeli decydujemy się umieścić w naszym domu prawdziwe multimedialne centrum rozrywki złożone z m.in Smart TV czy projektora, warto zaopatrzyć się w bezprzewodowy kontroler kompatybilny z systemem Windows - np Measy TP801. Jest to połączenie touchpada oraz klawiatury, w którym za pomocą określonych gestów możemy się szybko poruszać po Windowsie czy Androidzie.

blog comments powered by Disqus
Poznaj Historię Pilota Telewizyjnego