PODPOWIEDZI:

Jak Wybrać Odpowiednie Łyżwy?

Jak Wybrać Odpowiednie Łyżwy?

Zakup łyżew to wbrew pozorom nie takie proste zadanie. Łyżwy bowiem muszą chronić nogę, a przy tym zapewnić maksimum komfortu. Na rynku mamy kilka modeli, w zależności od tego co planujemy na lodowisku robić, dlatego to pierwsza rzecz, którą powinniśmy przeanalizować przed wyborem.

Rodzaje Łyżew

Łyżwy zostały sklasyfikowane na cztery kategorie:

  • hokejówki
  • figurówki
  • rekreacyjne
  • do szybkiej jazdy

Hokejówki

But w nich zrobiony jest z: tworzyw sztucznych, skóry lub innych tekstylnych materiałów. Cholewka jest sztywna i opina kostkę. Noski wzmocnione twardym plastikiem lub nakładką ze stopów metali. Język jest troszkę dłuższy od cholewki. Jako, że hokej to sport kontaktowy, but musi usztywniać kostkę i być na tyle twardy, aby nie dało się go przeciąć. Przez to stosowana jest tutaj budowa skorupowa, podobna do tej używanej w butach narciarskich.

łyżwy hokejówki

Hokejówki występują w wersjach sznurowanych, zapinanych na klamry lub na rzep. Podeszwę mają z tworzywa sztucznego lub stopów metali, jest ona płaska lub delikatnie profilowana celem dopasowania buta do kształtu stopy.

hokejówki

Płoza w hokejówkach przeważnie jest zrobiona z chromowanej stali nierdzewnej – na obu końcach eliptycznie zagięta i częściowo zalana plastikiem. Jedyną jej odsłoniętą częścią są ostrza, które mają kontakt z lodem.

Figurówki

Łyżwy te są zdecydowanie delikatniejsze od hokejówek. Wykonane są ze skóry i zawiązywane na sznurówki. Ich podeszwa ma obcas, a wykonana ze stali nierdzewnej płoza jest zagięta na przodzie i ma wycięte ząbki, które służą do wykonywania figur na lodzie.

figurówki

łyżwy figurowe

Rekreacyjne

Łyżwy do jazdy rekreacyjnej łączą w sobie cechy hokejówek i figurówek. Mają lekko zaznaczony obcas na podeszwie, płozę – podobnie jak hokejówki, zalaną częściowo plastikiem, a but ma konstrukcję skorupową gwarantującą dobre trzymanie nóg w kostkach. But wykonany jest przeważnie z materiałów tekstylnych.

łyżwy rekreacyjne

Łyżwy do jazdy szybkiej

W tego typu łyżwach, but jest zdecydowanie płytszy, najczęściej sznurowany. Płaska podeszwa z długimi, cienkimi i prostymi ostrzami gwarantuje bardzo dobre rozwijanie prędkości. Łyżwy te są niestety trudno dostępne w Polsce i przeważnie muszą być sprowadzane z zagranicy.

do szybkiej jazdy

Materiały, z jakich wykonane są łyżwy

Buty wykonane są z najróżniejszych materiałów, od naturalnej skóry, poprzez tworzywa syntetyczne, po plastik. Skóra naturalna jest jednak najbardziej komfortowa, ponieważ pozwala stopom oddychać, a jednocześnie dobrze chroni kostki. Skorupa, która ma zapewnić stabilność i ochronę, jest odlana z tworzywa sztucznego.

Wkładki

Najczęściej stosowaną tkaniną na wkładki w łyżwach jest mikrofibra lub Bio-Dri, które rewelacyjnie wchłaniają pot. Często również można spotkać łyżwy wyściełane syntetycznym futerkiem, co zapewnia przede wszystkim ciepło. W przypadku częstego jeżdżenia na łyżwach, dobrze pomyśleć o wkładce żelowej, która przystosowuje się do anatomicznego kształtu stopy i pozwala uniknąć odcisków. W łyżwach z obudową skorupową często stosowane są termiczne gąbki laserowe – użycie ich w miejscach najbardziej narażonych na otarcia pozwala zmniejszyć kontuzje.

Wzmocnienia łyżew

Jednymi z najtrwalszych łyżew, są hokejówki. I to one posiadają najmocniejsze wzmocnienia. Ich konstrukcja wykonana jest z włókien węglowych – dają one rewelacyjną wytrzymałość, nie obciążając przy tym dodatkowo butów.

wzmocnienie łyżew

Jakie zapięcie w łyżwach wybrać?

Jeśli nie chcesz tracić czasu na długie i żmudne wiązanie, wybierz zapięcie na rzep lub klamry. Jednak to właśnie sznurowanie zapewnia największy komfort i dopasowanie łyżwy do stopy. Poza tym, klamry stosunkowo łatwo się urywają i ciężko je później naprawić.

zapięcie w łyżwach

Regulacja rozmiarów w łyżwach

Pośród łyżew dziecięcych są dostępne modele z regulowanym rozmiarem (np. Fila X Comp Ice). Jest to dobre rozwiązanie, bo jak wiadomo dziecko szybko rośnie i co sezon trzeba by mu kupować nowe łyżwy. W tym modelu but jest zbudowany z dwóch części: cholewki i ruchomego noska umieszczonego na specjalnym mocowaniu, dzięki czemu można go przesuwać do przodu. Łyżwy te regulować można aż o trzy rozmiary.

Fila X Comp Ice

Ceny łyżew

Łyżwy można kupić już za około 60zł, najczęściej takie modele dostępne są na marketowych półkach. Nie jest to jednak dobry zakup, jeżeli myślimy długoterminowo o jeżdżeniu. Produkty firmowe są co prawda droższe, ale zagwarantują nam lepszy komfort, bezpieczeństwo, a także długą żywotność.

Dobre, markowe łyżwy dla dzieci zaczynają się od 100zł, natomiast dla dorosłych od około 200zł. Za najdroższe łyżwy trzeba zapłacić około 3 tysięcy złotych, jest to jednak sprzęt bardzo profesjonalny.

Jakich łyżew nie kupować?

Wśród ofert sklepów znaleźć można również łyżwy, które mają wymienialne płozy, np. do jazdy rekreacyjnej i hokejowej. Odradzamy jednak zakup takiego sprzętu – ponieważ każdy rodzaj jazdy potrzebuje inaczej zbudowanego buta, a nie tylko odmiennego ostrza. Dlatego uniwersalny but nie ochroni prawidłowo nogi podczas grania w hokeja, ani nie zapewni stabilności w jeździe figurowej.

łyżwy 4 w 1

blog comments powered by Disqus
Jak Wybrać Odpowiednie Łyżwy?