PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Granie Na Projektorze - Czy To Ma Sens?

Granie Na Projektorze - Czy To Ma Sens?

Chcąc zorganizować w swoim salonie prawdziwe kino domowe, zakup projektora jest praktycznie obowiązkowym elementem. Jednak czy projektor będzie równie dobrym wyborem w przypadku gracza?

Projektory stały się bardzo ciekawą alternatywą dla telewizorów, które coraz częściej są używane do innego typu rozrywki niż tylko oglądanie telewizji - w połączeniu z konsolami dają nam nowy wymiar rozrywki. Wydaje się, iż tą samą drogą idą projektory: jeszcze 10 lat temu ich główne zastosowanie było w filarach edukacji i biznesu. Dziś, niebywale często i chętnie oglądamy na nich filmy oraz seriale. Czasy się jednak ciągle zmieniają, ewoluuje system spędzania wolnego czasu z rodziną i znajomymi - dziś do tego celu bardzo często wykorzystywane są konsole. I bardzo często, zamiast telewizorów, do gry wykorzystujemy projektory.

Granie Na Projektorze - Czy To Ma Sens?

Projektor wydaje się być ciekawą alternatywą w wykorzystaniu gamingowym. Jest zdolne do wyświetlania obrazu o przekątnej ponad 100 cali, co daje niesamowite wrażenia podczas gry. Podczas takich rozgrywek, wyzwalane są prawdziwe emocje, a satysfakcja z gry znacznie wzrasta. Jeżeli zabawa przy kilkudziesięciocalowym telewizorze sprawia nam radość, to przy dwumetrowej projekcji da nam jeszcze więcej radości. Jeżeli przy grze wykorzystujemy podzielony ekran, to na projektorze będzie to dużo bardziej wygodne.

Jednak magia ogromnego ekranu to nie wszystko co nam projektory oferują. Dzięki innowacyjnej technologii DLP urządzenia te są w stanie nam zaoferować rewelacyjną jakość obrazu, dużo lepszy kontrast i lepsze nasycenie barw, ale przede wszystkim bardzo wysoką rozdzielczość. Nowoczesne projektory wykorzystujące w swojej technologii lampy LED, dają gwarancję do 30 tysięcy godzin pracy, dzięki czemu będą nam służyć przez długie lata.

Skupmy się teraz na konsolach. Trzeba zaznaczyć, że już poprzednia generacja - czyli PlayStation 3 i Xbox 360, były w stanie pracować z projektorami. Nowe modele, wyposażone w bardzo zaawansowane układy graficzne, pozwalają wygenerować niesamowicie realistyczne środowisko w wysokiej rozdzielczości. Właściciele PlayStation 4 i Xbox One nie muszą się zatem martwić, że na 100 calowym wyświetlanym obrazie zobaczą nieskładne piksele. Projektor daje możliwość obejścia wąskiego gardła konsoli, które nie pozwala na podłączenie kilku niezależnych wyświetlaczy. Komputery PC pozwalają skalować obraz, poprzez dołączanie do zestawu kolejnych monitorów i przy wykorzystaniu technologii takich jak Nvidia nView, czy AMD Eyefinity. Konsole nie pozwalają na to, dlatego większa przekątna kusi większymi możliwościami i innym wymiarem rozrywki.

Granie Na Projektorze - Czy To Ma Sens?

Projektory docenią także fani gier PC, pomimo że nie dają możliwości skalowania obrazu. Polem wykorzystania projektorów w przypadku komputerów PC, są urządzenia Steam Machines bazujące na SteamOS. Zostały one stworzone z myślą o graniu w salonie. Niestety powolne beta testy dedykowanego kontrolera, hamują rozwój tych maszyn. W chwili obecnej więc, jeżeli nie chcemy ściągać do salonu ogromnego gamingowego PC-ta, możemy się pokusić o ciekawsze rozwiązanie: Steam In-Home Streaming (Domowe Strumieniowanie Steam). Daje możliwość grania w wymagające gry przy wykorzystaniu niewielkich komputerów HTPC i laptopów. Maszyna gamingowa, wykonująca wszelkie konieczne obliczenia, stoi w takim wypadku w dowolnym miejscu w domu - ponieważ sygnał wideo i dźwięk płyną poprzez lokalną sieć.

Podczas strumieniowania do projektora, HTPC czy laptop pełnią jedynie rolę pośredniczącą, bowiem dane z kontrolerów wysyłane są do maszyny, na której odpalona została gra. Do salonu wraca sygnał, który poprzez złącze HDMI jest dalej transmitowany do projektora. Rozwiązanie Steam In-Home jest ciekawe, ale do jego wykorzystania trzeba mieć sprawną sieć domową. Inaczej strumieniowanie może opóźniać wyświetlany obraz.

Granie Na Projektorze - Czy To Ma Sens?

Chcąc podłączyć projektor w salonie z myślą o graniu, możemy osobiście zadbać o bardzo dobrą jakość rozrywki. Trzeba tylko zastosować identyczne rozwiązania, jak w przypadku tworzenia kina domowego.

Warto wtedy zainwestować w dobry ekran projekcyjny, który pozwoli nam ukryć niedoskonałości ścian. Idealnie sprawdzi się model z napędem elektrycznym i pilotem, a jeszcze lepiej - panoramiczny 16:9. Ciekawym przykładem jest polski ART EM-120. Jeżeli nasza ściana jest nieskazitelnie równa, wystarczy pokryć ją specjalną projekcyjną farbą ekranową - dzięki niej powierzchnia będzie o idealnych parametrach gładkości. Farby te znajdziemy w ofercie Screen Go, czy Tikkurila. Ta opcja jest na pewno bardziej ekonomiczna.

A co zrobić w przypadku dysponowania środkami, które pozwolą dostosować salon do projekcji w sposób profesjonalny? Odpowiedź jest prosta - zakupić urządzenie, które nie wymaga dodatkowych inwestycji. Rankingi najlepszych projektorów ułatwią to zadanie.

Ciekawym pomysłem jest projektor ultra-krótkiego rzutu, który możemy umiejscowić w specjalnie do tego celu przerobionej szafce pod telewizor. Dla przykładu - Philips Screeneo dający nam obraz o przekątnej 100 cali, może go generować z odległości zaledwie 44cm! Możemy go więc ustawić praktycznie pod ścianą, na której ma obraz wyświetlać. Screeneo ma wbudowane głośniki 2.1 z subwooferem, które pozwalają cieszyć się efektami dźwiękowymi.

blog comments powered by Disqus
Granie Na Projektorze - Czy To Ma Sens?