PODPOWIEDZI:

10 Sposobów na Udane i Bezpieczne Świąteczne Zakupy Online!

10 Sposobów na Udane i Bezpieczne Świąteczne Zakupy Online!

Wielkimi krokami zbliżają się święta, a wraz z nimi nadchodzi zakupowy szał – a jak powszechnie wiadomo w tym okresie galerie i hipermarkety zasypują nas promocjami i okazjami, którym często ulegamy zbyt pochopnie i najczęściej kupujemy za dużo! Aby tego uniknąć postaw na zakupy online!

Zakupy przez internet stały się dla wielu ludzi nieodłącznym elementem życia, a dzieje się tak dlatego, że ceny produktów w siecikonkurencyjne, zakupy są lepiej przemyślane, a dodatkowo nie musimy spędzać wielu godzin w zatłoczonych galeriach handlowych!

Kupuj online, zaoszczędzaj!

Wiele sklepów internetowych ma konkurencyjne ceny w porównaniu do swoich stacjonarnych reprezentantów, kupując online możesz zaoszczędzić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych! Dodatkowo coraz częściej sklepy oferują nam zakupy online, z możliwością odbioru produktów w najbliższej placówce. W ten sposób zaoszczędzamy czas i pieniądze.

Kupujemy dosłownie wszędzie - na tabletach, telefonach, netbookach i komputerach stacjonarnych. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu kilku środków bezpieczeństwa, które pozwolą nam w pełni cieszyć się internetowymi transakcjami. Jak kupować by nasze zakupy były spełnieniem naszych pragnień, a prezenty zgodne z opisem, dotarły na czas? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

1. Opis produktu

Przy zakupach przez internet trzeba trzymać się zasady ograniczonego zaufania. Opis regulaminu to pierwsza rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę. Przeczytaj go dokładnie i w całości. Najlepiej dwukrotnie. Zwróć również uwagę na tekst napisany małą czcionką. Jeżeli nie możesz go przeczytać, skopiuj i wklej go do edytora tekstowego i zwiększ rozmiar czcionki. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, skontaktuj się ze sprzedawcą i poproś o wyjaśnienie – najlepiej pisemne (e-mail – w razie problemów masz dowód).

Sprawdź czy nazwa marki i produktu oraz logo jest podane poprawnie. Często zdarza się że sprzedawana jest podróbka z bardzo podobnym logo i nazwą - np. „Pumba” zamiast „Pumy”, „Nice” zamiast „Nike” itp.

opisproduktu

2. Sprawdź sprzedającego

Jeżeli kupujesz poprzez stronę internetową, muszą być tam umieszczone dane firmy. Sprawdź, czy znajdują się tam:
- nazwa i dokładny adres siedziby firmy
- numer NIP
- numer REGON
- numer telefonu

Podany NIP oraz REGON sprawdź na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (https://stat.gov.pl/regon/) lub w CEIDG (https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/search.aspx) i porównaj adres zarejestrowanej firmy z adresem na stronie internetowej.

Jeżeli zakupy będą dokonywane poprzez portal aukcyjny, sytuacja wygląda podobnie. Znajdź informacje o firmie i sprawdź je. Może zdarzyć się, że poszukiwany przez Ciebie towar oferowała będzie osoba prywatna. W tej sytuacji pozostaje Ci sprawdzić komentarze o danym użytkowniku, dotyczy to również zakupu u firm. Bądź rozważny podczas kupowania u osób bez komentarzy.

sprawdżsprzedającego

3. Regulamin sklepu

Przeczytaj dokładnie regulamin sklepu. Jeżeli nie zgadzasz się z jakimkolwiek jego punktem nie dokonuj transakcji. Jest wiele sklepów w internecie, znajdź ten, który będzie miał jasno określone zasady, bez żadnych kruczków i niewiadomych!

regulaminsklepu

4. Płatność za zakupy

Płatności dokonuj tylko poprzez bezpieczne strony (zabezpieczone SSL), które mają charakterystyczną kłódeczkę na pasku adresu lub wybierz opcję płatności przy odbiorze, ale pamiętaj, że ten wybór jest kilka złotych droższy lecz zyskujemy pewność otrzymania towaru. Staraj się nie logować na strony banku na komputerach, do których mogą mieć dostęp osoby niepowołane. Nigdy nie wpisuj danych osobowych, danych dostępu do konta i ważnych haseł na stronach bez zabezpieczeń, które nagle wyskakują. Istnieją bowiem zaawansowane wirusy, które mogą kraść dane i wyczyścić Twoje konto.

płatnościzazakupy

5. Wysyłka

Rozróżniamy różne rodzaje paczek:

- ekonomiczna (koszt ok. 1-10 zł)

- priorytetowa (koszt ok. 4-20 zł)

- paczkomat (koszt ok. 0-10 zł

- kurier (koszt ok. 14-25 zł)

W przypadku wartościowych przesyłek wybieraj przesyłki śledzone. W razie zaginięcia otrzymasz zwrot pieniędzy od przewoźnika. Zwykły list ekonomiczny lub priorytetowy nie jest śledzony i ubezpieczony, ale za to jest bardzo tani, idealny do drobnych przesyłek! Wybór przewoźnika należy do twoich indywidualnych preferencji, natomiast metoda płatności zależy od tego czy jesteś pewny uczciwości sprzedającego. Płacąc online koszty dostawy są mniejsze niż wybierając płatność przy odbiorze.

6. Odbiór paczki

Przy odbiorze paczki, sprawdzaj czy zawartość nie jest uszkodzona oraz czy paczki są w nienaruszonym stanie. Często kurier szybko dostarcza nam przesyłkę, podpisujemy potwierdzenie i odbieramy produkt, a kurier życząc nam miłego dnia, pędzi rozwozić kolejne zamówienia. Pamiętaj, że wielu sprzedawców zastrzega sobie spisanie protokołu uszkodzeń przy kurierze, dlatego zawsze sprawdzaj sprzęt delikatny, elektroniczny, zanim podpiszesz odbiór, kurier poczeka.

odbiórpaczki

7. Korespondencja

Zachowaj wszystkie e-maile i wiadomości od sprzedającego do zakończenia transakcji. W razie problemów będziesz miał dowody np. na zawarcie transakcji. Warto także wysłać do siebie e-mail z potwierdzeniem wykonania przelewu, oczywiście przelew zostaje także w historii naszych transakcji i większość banków oferuje możliwość ściągnięcia takiego dowodu w pliku PDF bądź wydrukowania go.

korespondencja

8. Zwrot towaru

Jeżeli z jakiś powodów po otrzymaniu przesyłki jesteś niezadowolony z zakupów możesz zwrócić zakupy sprzedającemu bez podania powodu. Na poinformowanie go o tym fakcie masz 10 dni po czym w ciągu 14 dni musisz odesłać paczkę. Oczywiście towar musi być w nienaruszonym stanie, wraz ze wszystkimi metkami. Sprzedający po otrzymaniu przesyłki ma 14 dni na zwrot pieniędzy na nasze konto (po pomniejszeniu tej sumy o koszt transportu) – chociaż w tym przypadku zalecam dokładne przeczytanie regulaminu sklepu. Warto pamiętać, że te zasady nie obowiązują przy zakupach poprzez licytację!

zwrottowaru

9. Komentarz

Czytaj opinie i komentarze o firmie zanim zdecydujesz się na zakup produktu w danym sklepie. Im więcej pozytywnych komentarzy tym lepiej, im więcej niezadowolonych klientów tym gorzej. Po zakończeniu transakcji warto wystawić sprzedającemu komentarz. Można to zrobić za pośrednictwem portalu aukcyjnego, a także na stronach oraz forach z opiniami. Będzie to podziękowanie za dobrze sfinalizowaną transakcję, a w najgorszym przypadku ostrzeżenie dla innych kupujących.

komentarz

10. Rozwiązywanie problemów

W internecie pracują ludzie tacy sami jak Ty, każdemu może się zdarzyć pomyłka. Jeżeli otrzymasz inny produkt niż zamawiałeś, wyjaśnij sprawę ze sprzedawcą, jeżeli jest to rzetelny sprzedawca, przeprosi za pomyłkę i pokryje koszty wymiany.

W przypadku problemów i konfliktów związanych z niewywiązaniem się sprzedawcy z umowy, najpierw spróbuj skontaktować się ze sprzedającym i na spokojnie wyjaśnić sytuację. Napisz e-maila i czekaj na odpowiedź, po 3-4 dniach i braku odpowiedzi napisz raz jeszcze. Po 10 dniach bez odpowiedzi zgłoś sprawę do Programu Ochrony Kupujących. Sytuacja powinna zostać rozwiązana za porozumieniem stron.

rozwiązywanieproblemów

Podsumowanie

Kupuj tylko na stronach z jasno określonym regulaminem. Korzystaj z serwisów aukcyjnych które oferują wsparcie w zakresie pomocy prawnej w sytuacji oszustw. Loguj się na konto tylko poprzez strony zabezpieczone. Zawsze sprawdzaj opinie na temat sklepu internetowego zanim dokonasz zakupu.

Mamy nadzieję, że już wiesz co zrobić żeby świąteczne zakupy online już zawsze były bezpieczne i udane! Inspiracji w doborze prezentu szukaj w poradniku trafionych prezentów mikołajowych i Bożonarodzeniowych, które już znajdziesz na naszym kanale YouTube oraz na stronie videotesty.pl!

Bezpiecznych zakupów, życzy ekipa VideoTesty.pl :)

blog comments powered by Disqus
10 Sposobów na Udane i Bezpieczne Świąteczne Zakupy Online!