PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Poradnik GIMP #1 Kadrowanie i Skalowanie Zdjęć

Poradnik GIMP #1 Kadrowanie i Skalowanie Zdjęć

Każdy z Nas robi zdjęcia, uwiecznia miłe chwile i różne wydarzenia. Często chcemy pochwalić się nimi np. na portalach społecznościowych. Jak zmniejszyć zdjęcie do wybranych przez nas wymiarów i jak wykadrować zdjęcie by przedstawiało tylko cel naszego zdjęcia? Tego dowiecie się w tym poradniku!

Co to jest gimp?

Gimp to darmowy program do obróbki grafiki, zdjęć. Można w nim tworzyć różnego rodzaju grafikę i mniej lub bardziej złożone kompozycje graficzne. Ciągły rozwój GIMPa, tworzenie nowych wtyczek i aktualizacje utrzymują aplikację w czołówce programów graficznych. Program bardzo często jest nazywany darmowym odpowiednikiem płatnego Photoshop'a. Mimo że Gimp jest darmowy tylko w niewielu kwestiach ustępuje rywalowi od Adobe.

Skalowanie i kadrowanie - co to właściwie jest?

Skalowanie - czyli po prostu zmniejszanie lub zwiększanie wielkości danego obiektu graficznego - warstwy.

Kadrowanie - wycięcie fragmentu obrazu, zdjęcia dla uzyskania najlepszego kadru. Innymi słowy wycinamy fragment ze zdjęcia który przedstawia główny fotografowany obiekt, bez zbędnego tła. Poprawia to jakość i wygląd zdjęcia.

Wszechstronne Notebooki Lenovo - Wybierz Model Dla Siebie!

Skalowanie - jak skalować

 1. Na początek musimy zaimportować do GIMPa zdjęcie, obrazek - jakąś grafikę którą chcemy zmniejszyć lub zwiększyć. Robimy to przeciągając obrazek z pulpitu do gimpa, wklejając go (ctrl+v) lub najprościej wybieramy z  menu plik -> otwórz po czym wyszukujemy i wybieramy dany plik.
 2. Z przybornika wybieramy ikonę skalowania (poniżej zrzut z ekranu).Skalowanie zdjęć w gimpie - ikona skalowania z przybornika
 3. Klikamy lewym przyciskiem myszy na obraz. Grafika zaznaczy się a na ekranie wyświetli nam się okno z opcjami skalowania.
 4. Przystępujemy do skalowania, możemy to zrobić na kilka sposobów: W oknie opcji skalowania ręcznie wpisujemy potrzebne nam wymiary lub przy pomocy myszki pociągamy za jedną ze strzałek na zdjęciu. Jeżeli chcemy by grafika równomiernie nam się zmniejszała klikamy na jeden z rogów i trzymając wciśnięty klawisz mysz oraz wciśnięty klawisz Ctrl przeciągamy do oczekiwanych wymiarów.
 5. Na koniec pozostało nam zlikwidowanie wolnej powierzchni która pozostała nam po zmniejszeniu obrazu. W tym celu z menu wybieramy opcję obraz a następnie dopasuj płótno do warstw.
 6. Zostało nam już tylko zapisanie grafiki. W tym celu z menu wybieramy plik, następnie wyeksportuj jako. Z wyświetlonego okna wybieramy docelową lokalizację zapisu oraz rozszerzenie.

Kadrowanie - jak kadrować

 1. Na początek musimy zaimportować do GIMPa zdjęcie, obrazek - jakąś grafikę którą chcemy zmniejszyć lub zwiększyć. Robimy to przeciągając obrazek z pulpitu do gimpa, wklejając go (ctrl+v) lub najprościej wybieramy z  menu plik -> otwórz po czym wyszukujemy i wybieramy dany plik.
 2. Z przybornika wybieramy ikonę kadrowania - przypomina skalpel (poniżej zrzut z ekranu).kadrowanie
 3. Za pomocą myszy zaznaczamy wybrany fragment na obrazie. Po puszczeniu przycisku na myszy zostanie on podświetlony. Chwytając za boki podświetlonego fragmentu możemy dostosować kadrowany fragment do naszych potrzeb.
 4. Po ustawieniu kadru klikamy lewym przyciskiem myszy na środek wybranego fragmentu. Kadr zostanie wycięty.
 5. Zostało nam już tylko zapisanie grafiki. W tym celu z menu wybieramy plik, następnie wyeksportuj jako. Z wyświetlonego okna wybieramy docelową lokalizację zapisu oraz rozszerzenie.

Piszcie w komentarzach jak Wam poszło i podsyłajcie propozycje na kolejne poradniki z GIMPa!

Zobacz także poradnik GIMP #4 Jak Zmienić Kolor Oczu-Tęczówki?

  Jakie notebooki są najlepsze?

  Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu notebooków z 7/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które notebooki warto kupić.

  Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
  1Acer Aspire F5-573G Acer Aspire F5-573GBest of the best!
  2Dell Inspiron 15 ( 5567 ) i5-7200U Dell Inspiron 15 ( 5567 ) i5-7200U Sprawdź sam
  3Acer E5-575 Acer E5-575 Ten ma niezłą cenę!
  4Lenovo IdeaPad 310 Lenovo IdeaPad 310 Polecany model
  5Kiano SlimNote Kiano SlimNote Sprawdź tutaj

  Zobacz więcej propozycji: Notebooki Jakich Nie Znacie - TOP 30 Laptopów Dla Każdego!

  Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
  blog comments powered by Disqus
  more
  Poradnik GIMP #1 Kadrowanie i Skalowanie Zdjęć