PODPOWIEDZI:

Rowerowo #7 - Wymiana kasety/wolnobiegu w rowerze

Rowerowo #7 - Wymiana kasety/wolnobiegu w rowerze

W naszych rowerach najszybciej zużywają się elementy układu napędowego. Najbardziej cierpią: łańcuch oraz kaseta/wolnobieg. Jak dbać o łańcuch już wiecie, a na prośbę jednego z użytkowników w kolejnym wydaniu "Rowerowo" pokazuję jak rozpoznać rodzaj tylnych zębatek oraz jak je wymienić, zapraszam.

>>Sprawdź jak zadbać o łańcuch!

Kaseta czy wolnobieg?

Jak rozpoznać, która z tych części jest zamontowana w naszym rowerze?
 

Kaseta ma demontowane najczęściej dwa ostatnie tryby. Najmniejszy z nich ma 11 zębów. Jest to główny czynnik po którym rozpoznamy rodzaj elementu, ponieważ wolnobieg na najmniejszym trybie ma ich 13. Wolnobieg jest również najczęściej w kolorze ciemnozłotym z największym trybem w kolorze czarnym.

>>Sprawdź ceny kaset!

Narzędzia

Do odkręcenia kasety/wolnobiegu używamy odpowiednich kluczy, które dostępne są w sklepach rowerowych. Owy klucz zakładamy na "grzechotkę" lub używam klucza płaskiego. Osobiście polecam tą pierwszą opcję. W przypadku kasety będziemy potrzebować również specjalnego bacika, za pomocą którego przytrzymamy kasetę podczas odkręcania.

Demontaż

Kiedy mamy do czynienia z wolnobiegem, po prostu wsadzamy klucz w odpowiednie miejsce i odkręcamy cały wolnobieg. W przypadku kasety zakładamy bacik w sposób pokazany na obrazku i w filmie, po czym przytrzymując go odkręcamy kluczem kasetę. Gotowe! Teraz możesz zdjąć kasetę i zamontować nową lub wyczyścić aktualną.

Montaż elementu

Nową lub wyczyszczoną kasetę nakładamy na bębenek. W odpowiednim nałożeniu pomoże nam mniejszy ząbek na bębenku, w który musimy trafić. Teraz wystarczy tylko dokręcić nakrętkę, tym razem już bez użycia bacika. Podobnie sprawa wygląda, kiedy montujemy wolnobieg, jednak wtedy zamiast nakładania elementu na bębenek po prostu nakręcamy wolnobieg na piastę.

Podsumowanie

W ten sposób wymieniliśmy zużyty element. Jeśli instrukcja tekstowa nie pomogła Ci w wymianie kasety/wolnobiegu, zapraszam do obejrzenia porady video!

blog comments powered by Disqus
Rowerowo #7 - Wymiana kasety/wolnobiegu w rowerze