PODPOWIEDZI:

Słuchawki na USB Czy Mini-Jack? Doradzamy i Pomagamy w Wyborze

Słuchawki na USB Czy Mini-Jack? Doradzamy i Pomagamy w Wyborze

Wielu graczy staje przed wyborem - kupić słuchawki na USB, czy może tańsze na Mini-Jack 3,5 mm plus osobna karta dźwiękowa. Wybór wbrew pozorom nie jest łatwy, ale my postaramy się Wam go nieco ułatwić. W dzisiejszym poradniku dowiecie się o podstawowych różnicach, zaproponujemy Wam też konkretne zestawy słuchawkowe.

Widzowie często pytają mnie, czy wybrać słuchawki na USB, a może lepiej kupić nieco tańszy model na Mini-Jack + kartę dźwiękową? Wybór nie jest prosty, na rynku dostępnych jest wiele dobrych headsetów, tak na USB, jak i Mini-Jack. Jako że miałem okazję przetestować już wiele takich urządzeń, podzielę się z Wami moimi obserwacjami.

Podstawowe źródło dźwięku

Pierwszym czynnikiem wpływającym na jakość dźwięku jest układ dźwiękowy komputera. Niedrogie płyty główne na ogół mają jedynie wbudowany podstawowy układ dźwiękowy Realtec, zapewniający przeciętną jakość dźwięku. Znacznie lepszy dźwięk są w stanie zapewnić układy Realtec 1150, stosowane w droższych płytach głównych, szczególnie modelach dla graczy. Często posiadają także wzmacniacz słuchawkowy, podnoszący jakość i szczegółowość dźwięku. Idealnym rozwiązaniem jest osobna karta dźwiękowa, wiodącymi producentami są firmy Asus, ze swoją serią Xonar, oraz Creative, producenta kart Sound Blaster.

podstawowe źródło dźwięku

Podstawowe modele kupimy za 100-150 złotych, lepsze to wydatek od 300 złotych w górę. Dostępne są także zewnętrzne układy dźwiękowe, wzmacniacze dźwięku i urządzenia typuDAC. Różnią się tym, że nie montujemy ich na szynie płyty głównej, a podłączamy do komputera przez port USB. Ceny takich układów zaczynają się od ok. 100 zł, za w miarę przyzwoite modele, w tym dziale również występują urządzenia Asusa i Creative, jednak jest jeszcze kilka liczących się marek, chociażby FiiO.

Zobacz też: Polecane słuchawki do gier

Słuchawki na mini-jack 3,5 mm + karta dźwiękowa

Jeśli jesteście więc posiadaczami dobrego układy dźwiękowego lub macie zamiar go nabyć, wtedy zdecydowanie polecam dobre słuchawki na mini-jack 3,5 mm. Nie ma sensu dopłacać do dodatkowego układu audio w słuchawkach, skoro nasz sprzęt w komputerze doskonale sobie z tym poradzi. Większość tego typu kart dźwiękowych potrafi także konwertować dźwięk stereo do wielokanałowego. Jeśli szukacie słuchawek za 90-150 złotych, warto zapoznać się chociażby z takimi modelami jak Superlux HD 681. To wygodne i bardzo dobrze grające słuchawki, nadają się do gier komputerowych, jak i słuchania muzyki.

dobre słuchawki

Bloody G500 - świetnie wyglądające, solidne i niedrogie słuchawki, zapewniające przyzwoity dźwięk stereo.

słuchawki Bloody G500

Hama uRage Explode - wygodne i lekkie słuchawki dla graczy, grają naprawdę nieźle w swojej klasie cenowej.

słuchawki dla graczy

Bardziej wymagających graczy zainteresują takie modele słuchawek jak:

Logitech G230 - bardzo wygodne i solidnie wykonane słuchawki stereo, zapewniające znakomity dźwięk do gier i muzyki.

wysokiej jakości słuchawki

Hyper X Cloud - genialne słuchawki, jedne z najlepszych w swojej klasie, są one w stanie zadowolić najbardziej wymagających słuchaczy, jak i graczy, świetnie nadają się do słuchania muzyki, jak i gier, są bardzo wygodne i wykonane z dbałością o szczegóły.

najlepsze słuchawki

To tylko niektóre z modeli wartych uwagi. Więcej ciekawych propozycji znajdziecie w innych naszych poradnikach.

Słuchawki na uSB - czyli 100% niezależności

Słuchawki na USB dają nam duży komfort, ponieważ nie potrzebujemy żadnych dodatkowych urządzeń. Wystarczy je podłączyć i już można cieszyć się dźwiękiem wysokiej jakości. Bardzo często słuchawki podłączane przez USB posiadają dodatkowe cechy:

  • lepszy mikrofon niż w słuchawkach z Mini-Jack 3,5 mm
  • podświetlane elementy, port USB umożliwia dodanie podświetlenia i efektów
  • oprogramowanie - możemy np. zmieniać ustawienia dźwięku w equalizerze, zmieniać kolor podświetlenia

Słuchawek na USB nie polecam osobom posiadającym dobrej jakości układy audio w komputerze, gdyż nie ma sensu dwa razy płacić za podobny efekt. Natomiast zakup słuchawek na USB mocno zalecam osobom posiadającym laptopy, czy komputery posiadające jedynie prosty układ dźwiękowy. W przypadku większości takich słuchawek dźwięk będzie o niebo lepszy. Dość dobre modele możemy nabyć za cenę ok 100-150 złotych, są to:

Genius HS-G450 - lekkie i wygodne słuchawki z dźwiękiem wielokanałowym.

słuchawki na usb

Bloody G501 - zaawansowana wersja słuchawek Bloody G500, zapewniająca dźwięk wirtualny.

zaawansowane słuchawki

Genius Zabius - masywny headset z dobrym dźwiękiem i świetnym mikrofonem.

masywny headset

A może hybryda?

Istnieje jeszcze trzecie rozwiązanie, które zapewnia kompromis pomiędzy podłączeniem przez Mini-Jack 3,5 mm, a podłączeniem USB. Jeśli nie możecie się zdecydować, to takie słuchawki będą idealne. Istnieje sporo headsetów, gdzie przewód zakończony jest wtykiem Mini-Jack 3,5 mm, a w zestawie otrzymujemy dodatkowy adapter USB, niezależny układ dźwiękowy. Rozwiązanie o tyle dobre, że w wersji na Mini-Jack 3,5 mm skorzystamy podłączając słuchawki do smartfona i tableta, a do komputera możemy użyć adaptera USB, ciesząc się lepszym dźwiękiem w grach. Jednym z najciekawszych w tej klasie są słuchawki:

Logitech G430 - model bliźniaczy z G230, jednak posiadający dźwięk wirtualny i funkcję redukcji szumów mikrofonu.

hybryda

Hyper X Cloud II - ulepszona wersja genialnych słuchawek Hyper X Cloud, wzbogacona o dodatkową kartę dźwiękową USB, zapewniającą mocny i czysty dźwięk.

genialne słuchawki

Podsumowanie

W tym poradniku opisałem różnice pomiędzy poszczególnymi słuchawkami i układami, sprawdzić możecie także dokładne ceny proponowanych headsetów. Podsumowując krótko: słuchawki na Mini-Jack 3,5 mm polecam osobom posiadającym wysokiej klasy karty dźwiękowe, wzmacniacze, DACi w komputerze. Użytkownikom laptopów i komputerów stacjonarnych z podstawowymi układami dźwiękowymi, wbudowanymi w płytę główną gorąco zachęcam zakup słuchawek na USB, które potrafią przekazać dźwięk w lepszy sposób. Dla niezdecydowanych pozostawiam słuchawki hybrydowe, posiadające oba rodzaje połączeń. W większości przypadków takie słuchawki sprawdzają się świetnie w praktyce.

blog comments powered by Disqus
Słuchawki na USB Czy Mini-Jack? Doradzamy i Pomagamy w Wyborze