PODPOWIEDZI:

Rowerowo #14 - Dobór Opon

Rowerowo #14 - Dobór Opon

Częstym widokiem na lubelskich ścieżkach rowerowych są rowery z terenowymi oponami. Większość z nich pewnie nigdy terenu nie widziała, a szuter i błoto to dla nich całkiem obce rejony, a mimo to koła odziane są we właśnie tego typu opony. Jaki to ma wpływ na jazdę i na Wasz portfel?

Dlaczego odpowiedni dobór opon jest ważny?

Opony bezpośrednio wpływają na komfort jazdy rowerem, dlatego ich dobór jest bardzo istotny. Opory toczenia, które wynikają z tarcia między oponą a podłożem, mogą sprawić, że jazda będzie ciężka i nieprzyjemna. Ważna jest także trwałość opony, przecież nie chcemy jej zmieniać jak skarpetek, dlatego opona powinna być dostosowana do charakterystyki naszej jazdy.

Opony Kenda Khan od 36,90zł!

Jak wpływa na jazdę szerokość opony?

Oprócz bieżnika, powinniśmy zwrócić uwagę także na szerokość opony i tu musimy pójść na pewien kompromis. Węższe opony będą generowały mniejsze opory toczenia, lecz jazda po nierównościach będzie nieco mniej komfortowa. Osobiście preferuję właśnie wąskie opony, ponieważ dla mnie ważna jest efektywność. Nie wytracam niepotrzebnie siły na tłumienie nierówności, tylko pokonuję je szybko, nieco mniej komfortowo. Opona szeroka za to będzie generowała trochę większe opory toczenia, lecz pozwoli bardziej komfortowo pokonywać nierówności.

Opony Kenda Kwest za 25,92zł!

Chińskie opony

Nie warto oszczędzać na oponach. Lepiej kupić raz i dobrze, niż zmieniać opony kilka razy w sezonie, a znam i takie osoby. Opony firmy "krzak" zapewne szybko stracą swoje właściwości ze względu na zastosowaną do ich produkcji mieszankę gumy. Powinniśmy zwracać uwagę na takie firmy jak Kenda, CST, Schwalbe, Maxxis. Są to dobre, markowe opony, na których sam jeżdżę i z całego serca mogę je polecić.

Opony terenowe Maxxis Minion za 79zł!

blog comments powered by Disqus
Rowerowo #14 - Dobór Opon