PODPOWIEDZI:

Jak Przechowywać Wino?

Jak Przechowywać Wino?

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego wina nie powinno się przechowywać w lodówce? Albo… co to jest "efekt smaku światła". W naszym artykule podpowiemy Wam jakie powinny zostać spełnione warunki, aby cieszyć się wyśmienitym smakiem tego wybornego trunku.

Stała temperatura i wilgotność

Każde wino jest bardzo wrażliwe na temperaturę. Optymalne warunki dla przechowywania wina to 10-14 stopni. Kiedy będzie za ciepło lub za chłodno, proces dojrzewania wina zostanie zakłócony. Bardziej szkodliwe dla jakości trunku są nagłe wahania temperatury. Powoduje to rozprężanie i kurczenie płynu i w związku z tym niekorzystne zmiany biochemiczne.

Powietrze powinno mieć wilgotność 70%. Kiedy powietrze jest za suche, korek wyschnie oraz skurczy się i do butelki dostanie się powietrze. Kiedy natomiast jest za duża wilgotność, korek może spleśnieć.

Zalecane zakresy temperatur chłodzenia dla różnych gatunków wina to:

  • Wina czerwone: 15 - 18 C
  • Wina białe wytrawne: 10 - 15 C
  • Wina różowe: 9 -10 C
  • Wina musujące: 6 - 9 C
  • Napoje: 3 - 6 C

Brak dostępu światła słonecznego

Światło, zwłaszcza promienie słoneczne, nie służą przechowywaniu wina. Kiedy wino zostaje naświetlone to starzeje się szybciej i traci garbniki, które nadają mu barwę. Zmienia się także jego smak, a to dlatego że pod wpływem światła tworzą się związki siarki, które powodują zjawisko tzw. smaku światła. Jeżeli chcemy temu zapobiec to powinniśmy przechowywać wino w możliwie zaciemnionym miejscu. W tradycyjnych, starych piwnicach z winami rezygnuje się nawet z światła elektrycznego, a w pomieszczeniach stosuje się świece.

Wentylacja i ułożenie butelek

Miejsce, gdzie jest przechowywane wino, powinno zostać wyposażone w stały dopływ powietrza. Wino jest niezwykle podatne na zapachy. Żeby wino nie straciło swojego niepowtarzalnego aromatu powinno być zapewnione odpowiednią wentylację pomieszczenia.

W miarę możliwości trzeba również odseparować wino od źródeł wszelkich intensywnych zapachów. Butelki z tym trunkiem, powinny być przechowywane w pozycji poziomej. Wino lubi spokój. Proces dojrzewania może być zakłócony poprzez przestawianie butelek oraz wszelkiego rodzaju wibracje otoczenia.

Winiarka zamiast piwniczki

Mikroklimat piwnicy tworzy optymalne warunki do przechowywania wina. Kiedy jednak nie posiadamy piwnicy warto zakupić winiarkę. Zwykła lodówka niestety jej nie zastąpi. – „Przechowywanie wina w lodówce nie jest dobrym rozwiązaniem. Wibracje wytwarzane przez agregat chłodniczy zakłócają proces biochemicznego dojrzewania wina niszcząc jego molekuły. Niekorzystnie na aromat i smak trunku wpływa także zbyt niska temperatura oraz obecność zapachów pochodzących od przechowywanej żywności.

CANDY CCV 200GL

Natomiast winiarki dają możliwość niezależnej regulacji temperatury w poszczególnych komorach dla różnych gatunków wina. Wyposażone są w specjalne amortyzatory, zabezpieczające przed szkodliwym drganiem. Posiadają także przyciemniane szyby, które chronią przed dostępem światła.” – mówi Justyna Lalka, przedstawicielka Candy Polska, producenta urządzeń AGD.

wino 3

blog comments powered by Disqus
Jak Przechowywać Wino?