PODPOWIEDZI:

iPhone 7 Bez Gniazda Audio Mini Jack?!

iPhone 7 Bez Gniazda Audio Mini Jack?!

Jakiś czas temu świat obiegła plotka, jakoby iPhone 7 nie miałby być już wyposażony w port audio 3,5 mm, czyli tzw. mini jack. W dzisiejszym filmie krótkie podsumowanie plotek dotyczących tegorocznego flagowca od Apple.

USB Typu C zastąpi Ligtning?

Zanim jednak przejdziemy do braku mini jacka, przedstawmy kilka innych ciekawych informacji. Jedną z najważniejszych jest to, że na 99% nowy iPhone nie będzie miał już portu typu Lightning, a USB Typu C. Skąd takie domysły?

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

Otóż po pierwsze takie złącze umieszczono w najnowszym MacBooku i było to, co więcej jedyne gniazdo zlokalizowane w tym komputerze, co zmusza użytkowników do zakupu adapterów, ale po drugie – i istotniejsze, poprzednie, 30-pinowe złącze Apple przestało być używane po 4 latach, a od premiery tej nowszej wersji, czyli Lightning właśnie w tym roku mijają 4 lata.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

iPhone 7 będzie wodoodporny?

Drugi element układanki, to wyczekiwana już od kilku lat konstrukcja wodoodporna. Oznaczałoby to też zamianę aluminium, czyli materiału, z którego iPhone wytwarzany jest już od wersji 5 na coś innego. Pewnie i tutaj gigant z Cupertino pójdzie pod prąd i będzie to raczej coś w stylu technologii obecnych w telefonach już od 6 lat, czyli odporności jedynie na zachlapania.

Jeśli zaś chodzi o sam design, to tutaj mówi się o połączeniu wyglądów starszych iPhone’ów, co oznaczałoby powrót szklanych pleców, które przecież tak lubiły się tłuc. Mają również zniknąć białe, syntetyczne paski, które w aluminiowej obudowie były wymagane do poprawnego działania anteny telefonu.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

256 GB pamięci i brak przycisku home

Kilka mniej popularnych doniesień mówi także o tym, iż Apple w końcu przestanie produkować model z 16 GB pamięci wbudowanej, a najwyższa wersja ma być wyposażona nie w 128, a w aż 256 GB przestrzeni na dane. Jeśli chodzi o ekran, to Apple w 2014 roku opatentowało tzw. rozwiązanie edge-to-edge. W tej sytuacji Amerykanie mieliby pozbyć się swojego kultowego przycisku home.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

Co więcej w tym samym roku firma zarejestrowała również patent na sensor umieszczony pod szybą ochraniającą wyświetlacz pozwalający na… odczyt odcisków palców. Oznaczałoby to, że system Touch ID może działać bez guzika. Amerykański producent rozważał także wykorzystanie ekranów OLED lub AMOLED znanych z telefonów Samsunga, ale z anonimowego źródła wiemy, iż przedstawicielstwo Apple chcę utrzymać przy życiu Retinę jeszcze do 2019 roku.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

Ładowanie bezprzewodowe w nowym iPhonie

Czy iPhone w końcu nadgoni konkurencję w kwestii ładowania bezprzewodowego? Raczej się na to nie zanosi, ale koncepcyjnych grafik, które prezentują tę technologię w telefonie z logo nadgryzionego jabłka nie brakuje. Wszakże to rozwiązanie wymagałoby uzyskania trochę większej przestrzeni wewnątrz obudowy… i tym sposobem dochodzimy do rzekomego pozbycia się gniazda mini jack. Jest to jeden z najstarszych portów, które są aktualnie w użyciu.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

Masowo wykorzystywany już od lat 70 ubiegłego wieku, czyli początków Walkmana, którego wiele z Was może nie pamiętać. Z kolei historia oryginalnego Jacka ¼, używanego w profesjonalnym sprzęcie, sięga - uwaga – XIX wieku.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

W cienkich notebookach lub laptopach hybrydowych nie widzi się już złączy takich, jak: Ethernet, VGA czy FireWire, ale większość nowych urządzeń cały czas ma na pokładzie mini jacka. Większość portów została zastąpiona cyfrowymi odpowiednikami, czyli DVI, HDMI, USB czy Thunderbolt, ale 3,5 mm jack jest na tyle uniwersalny i popularny, że używa się go do dziś.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

Mini jack zabiera zbyt dużo miejsca

Niemniej jednak wbrew wielu opiniom, usunięcie portu audio nie jest związane z grubością urządzenia, bo chociażby iPod Touch jest około 10% cieńszy od iPhone’a, a nadal ten port dzierży.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

Z resztą iPhone już od wersji 5s nie jest najcieńszym telefonem na świecie. Jest nim zaś Oppo R5s, którego grubość to zaledwie 4,9 mm.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

Chodzi więc o umieszczenie jak największej ilości elementów pod obudową, a samo gniazdo mini jack zajmuje sporo miejsca. Z tego samego względu Apple zdecydowało się w 2012 roku zamienić 30-pinowy port na niewielkie złącze Lightning.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

To oczywiście wywołało zrozumiałą falę krytyki, bowiem nagle wszystkie ładowarki, stacje dokujące czy inne obudowy przestały być kompatybilne. Jest to typowe zagranie giganta z Cupertino, który po prostu, co pewien czas zmusza swoich klientów do zakupu nowych akcesoriów.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

Cyfrowy port na słuchawki ma sens?

Niemniej jednak z perspektywy firmy Apple ma to sens – zastąpienie portu analogowego, cyfrowym daje możliwości do wprowadzenia nowych funkcji np. uruchamiania aplikacji muzyki czy ustawiania konkretnych parametrów equalizera automatycznie po podpięciu słuchawek. Co więcej słuchawki z aktywną redukcją szumów mogłyby używać prądu z baterii telefonu, zamiast korzystać ze swoich. Ze strony użytkowników oznacza to jednak kolejne oburzenie, bo znając życie Apple zacznie sprzedawać adaptery z USB Typu C na mini jack, które będą kosztować przynajmniej 200 zł. Przydadzą się one nie tylko, żeby podłączyć słuchawki, ale także zewnętrzny zestaw audio, radio samochodowe, które nie ma bluetooth czy chociażby, kiedy będziemy chcieli jednocześnie słuchać muzyki i ładować iPhone’a.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

Niespodzianka – gniazdo wcale nie zniknie!

Wszakże port audio nie musi wcale zniknąć, a jedynie zostać wymieniony na nowszy model. Nie cieszcie się na zapas, bo to rozwiązanie również wymagałoby adaptera. Mowa o kolejnym patencie z roku 2014, który zawiera rysunek nowego analogowego portu audio, który nie jest ani mini jackiem, ani micro jackiem 2,5 mm.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

Znacznie bardziej prawdopodobne jest mimo wszystko zupełne pozbycie się gniazda dźwiękowego. Pytanie tylko czy Apple zdecyduje się dołączyć w zestawie ze swoim nowym telefonem bezprzewodowe EarPodsy na bluetooth, czy też one również będą do kupienia osobno. Jak myślicie? Napiszcie w komentarzu.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

Dwa aparaty w iPhone 7 Plus?

Uzyskanie większej ilości miejsca na pewno pozwoli na zamontowanie większej baterii, która pewnie i tak nie wytrzyma nawet jednego dnia bez ładowania oraz szybszego procesora i większej ilości pamięci RAM. Mówi się także o dwóch aparatach, które miałyby znaleźć się na pokładzie iPhone’a 7 Plus i pozwolić na robienie stereoskopowych filmów i zdjęć, jednak ta plotka wydaje się być zupełnie nieprawdopodobna. Natomiast na 100% wiemy, że wraz z wrześniową premierą iPhone 7 zadebiutuje również iOS w wersji 10.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacja

Podsumowanie – przecież dyskietki też zniknęły!

Napiszcie poniżej, jakie wy innowacje chcielibyście zobaczyć nie tylko w nowych iPhone, ale również w smartfonach innych producentów. Jeżeli przeoczyliśmy jakąś plotkę, o której wy słyszeliście, także zachęcamy do pozostawienia jej poniżej. Ponadto polecamy całą sprawę z mini jackiem przemyśleć. Dlaczego? Ludzie byli oburzeni, kiedy Apple usunęło stację dyskietek z pierwszego iMaca czy później, przestało instalować napęd optyczny oraz, gdy uśmiercili FireWire i 30-pinowy port, ale jednak każdy się do tego przyzwyczaił.

iPhone 7 - premiera, cena, specyfikacjaCzy tak będzie również z brakiem mini jacka? W przypadku fanów Apple na pewno tak. Swoją drogę, jak na ironię – firma, która rozpoczęła modę na tzw. MP3 poprzez pierwszego iPoda, może być pierwsza, która pozbędzie się portu, który umożliwił powstanie tego trendu. Jeżeli ten film Ci się spodobał, prosimy nie krępuj się i zostaw palec w górę pod tym filmem – tym sposobem docenisz naszą pracę.

blog comments powered by Disqus
iPhone 7 Bez Gniazda Audio Mini Jack?!