PODPOWIEDZI:

Notebook Jako Centrum Rozrywki - Jak Duża Jest Uniwersalność Laptopów?

Notebook Jako Centrum Rozrywki - Jak Duża Jest Uniwersalność Laptopów?

Domowe centrum multimedialnej rozrywki kojarzy nam się głównie z PeCetem, TV czy kinem domowym. Warto jednak do tego grona dołożyć notebooki, które już dawno przestały być jedynie biznesowymi narzędziami. W poniższym artykule wskażemy Wam najważniejsze cechy uniwersalnych i multimedialnych notebooków.

Czy notebook może z powodzeniem zastąpić urządzenia stacjonarne?

Większość miłośników multimedialnej rozrywki szuka nowoczesnego monitora lub telewizora z zakrzywionym ekranem, systemu głośników 5.1 lub 7.1 oraz możliwości podpięcia tego wszystkiego do nowoczesnej konsoli lub komputera. Warto jednak zdać sobie sprawę, że wcześniej wymieniony zestaw urządzeń można z powodzeniem zastąpićnotebookiem, zyskując na mobilności.

Oczywiście nie każdy notebook jest w stanie spełnić wymagania i stać się multimedialnym centrum rozrywki. Musi on posiadać odpowiednie cechy. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście wysoka wydajność, która nie tylko przyda się w wymagających grach, ale również przy montowaniu/renderowaniu filmów oraz zdjęć. Należy także wspomnieć o wirtualnej rzeczywistości, która daje ogromne możliwości.

By z tego wszystkiego skorzystać i nabyć naprawdę uniwersalny notebook, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, o których mowa poniżej.

Procesor i karta graficzna

Zastosowany w notebooku procesor oraz karta graficzna, to bez wątpienia dwa najważniejsze podzespoły, które wpływają na wydajność czy wielozadaniowość urządzenia. Układy Intel Core i5 lub lepiej i7 szóstej generacji to zdecydowanie dobry wybór.

Jeżeli chodzi o karty graficzne, to sporą popularnością cieszą się notebooki pracujące w oparciu o Nvidię GeForce GTX z serii 9xx. Najszybsze modele to obecnie układy GeForce GTX 980M oraz GeForce GTX 980 do laptopów, które pozwolą na granie np. w niesamowitego FPS-a Tom Clancy’s The Division.

Kilka monitorów zamiast jednego

Wymienione we wcześniejszym punkcie karty graficzne pozwolą również na pracę wielomonitorową - nawet z trzema monitorami! Sporo gier na takim rozwiązaniu zyska. Wyobrażacie sobie bowiem wirtualną Formułę 1 przy takim rozwiązaniu?

Rozdzielczość

Rozdzielczości obrazu w notebookach zazwyczaj nie przekraczają pułapu Full HD. Laptopa można jednak zawsze podpiąć do TV i cieszyć się rozdzielczością właśnie telewizora. Miłośnicy 4K mogą być więc zaspokojeni takim rozwiązaniem. Warunkiem jest znów mocna karta graficzna urządzenia mobilnego, czyli np. rodzina GeForce GTX. Dzięki zastosowanemu złączu DisplayPort 1.3 można też będzie zagrać w przyszłości w rozdzielczości 8K.

VR, czyli wirtualna rzeczywistość

Najbardziej zaawansowane karty graficzne, które są obecnie montowane w notebookach, nastawione są również na korzystanie z uroków wirtualnej rzeczywistości - Virtual Reality. Gogle VR Oculus Rift bądź HTC Vive zabrać mogą nas w zupełnie inny wymiar. Oczywiście wymagać to będzie dużej mocy obliczeniowej naszego laptopa, ale wiele modeli oznaczonych jest logiem GeForce GTX VR-Ready - daje ono gwarancje wysokiej wydajności podczas korzystania z VR.

MSI GT72 Dominator Pro - znakomity notebook o wysokiej uniwersalności

Obróbka graficzna i wideo

Na wydajność wpływa również w dużym stopniu pamięć RAM. Warto zakupić konfigurację, która posiada co najmniej 8, a najlepiej 16 GB. Przyda się to w szczególnie podczas pracy z obróbką graficzną lub wideo. Warto zainteresować się też funkcjami przyspieszającymi obróbkę - np. technologia CUDA w układach GeForce GTX.

blog comments powered by Disqus
Notebook Jako Centrum Rozrywki - Jak Duża Jest Uniwersalność Laptopów?