PODPOWIEDZI:

Wymiana Dysku SSD w Laptopie + KONKURS

Wymiana Dysku SSD w Laptopie + KONKURS

W dzisiejszym odcinku zaprezentujemy Wam poradnik, jak wymienić dysk SSD w Waszym laptopie. Na końcu filmu czeka na Was konkurs, zachęcamy więc do oglądania do samego końca. Zacznijmy od tego, jakie korzyści daje nam wymiana starego dysku magnetycznego na nowy dysk SSD.

Dlaczego warto wymienić dysk na SSD...?

Otóż zalet posiadania dysku SSD (Solid State Drive) jest cała lista:

  • Brak ruchomych elementów wewnątrz urządzenia zapewnia większą odporność na wstrząsy oraz wyeliminuje wibracje i zapewni bezszelestną pracę
  • Niższa waga, wpłynie pozytywnie na mobilność waszego sprzętu 
  • Wiele większa ilość operacji wykonywanych w jednej sekundzie, czyli tzw. IOPS wpłynie między innymi na skrócenie czasu dostępu do plików
  • Zaobserwujemy znacznie wyższą wydajność, nawet do 5x szybciej względem HDD
  • Zanotujemy również zmniejszenie poboru energii nawet do 90%, co wpłynie pozytywnie na czas pracy bez ładowania

Jaki dysk SSD wybrać?

Myślę, że te argumenty są w stanie Was przekonać do wymiany swojego dysku. Zanim jednak do niej przejdziemy, zapytacie pewnie, jakiego dysku użyjemy. Będzie to Transcend SSD370S, który dostępny jest w wersjach 32, 64, 128, 256, 512 GB lub nawet przeogromnej – 1 TB.

Dysk SSD Transcend SSD370S

Waży zaledwie 63 gramy i jest oparty o synchroniczne pamięci flash typu MLC NAND. SSD370S zapewni prędkości pracy, odpowiednio do 560 MB/s w przypadku odczytu i do 460 MB/s w przypadku zapisu, naturalnie po złączu SATA III 6 GB/s.

Tak się składa, że ten dysk sprzedawany jest w promocyjnej cenie w sklepach, do których link znajdziecie w opisie filmu. Można zakupić taniej wersje 128 lub 256 GB, są to w tej chwili najtańsze oferty w Polsce.

Transcend SSD370S charakteryzuje się dużym oszczędzaniem energii dzięki funkcji Device Sleep Mode. To rozwiązanie zużywa mniej baterii naszego laptopa, ale jednocześnie zapewnia szybsze wznowienie pracy niż w przypadku tradycyjnych dysków SATA, trwa to mniej niż 20 ms.

Wymiana dysku SSD w laptopie

Do naszego poradnika potrzebne będą:

  • laptop,
  • śrubokręt krzyżakowy,
  • dysk SSD, 
  • opcjonalnie adapter SATA do USB.

WYMIANA DYSKU SSD W LAPTOPIE

Przed przystąpieniem do wymiany starego dysku, należy wykonać kopię zapasową naszych danych lub za pomocą narzędzia SSD Scope, które można pobrać ze strony firmy Transcend dokonać sklonowania naszej partycji systemowej na nowy dysk. Do tego przyda się właśnie adapter SATA/USB.

Teraz odłączymy zasilacz, a także wyjmiemy baterię. Dla pełnego bezpieczeństwa powinniśmy używać jeszcze opaski ESD.

Po wykonaniu backupu danych, możemy przystąpić do pracy. Odnajdujemy odpowiednio oznaczony panel i odkręcamy śrubki. W starszych laptopach zazwyczaj jest to nieskomplikowane, w nowszych niekiedy trzeba zdejmować całą plastikową obudowę. Tak wygląda stary dysk magnetyczny.

Warto przygotować sobie pudełko, do którego będziemy wrzucać śrubki, aby się nie zgubiły. Odkręcamy kolejną śrubkę przytrzymującą dysk HDD, a następnie wyjmujemy go ze slotu wprawnym ruchem. Jeżeli slot jest zanieczyszczony warto go przeczyścić sprężonym powietrzem.

Na dysku umieszczono metalowy klips, który przytrzymują dwie śrubki, które należy odkręcić. Czasem producenci stosują również całe metalowe obudowy, przykręcone czterema wkrętami. Po demontażu stary dysk odkładamy na bok.

Teraz bierzemy dysk Transcend SSD370S, do którego z powrotem zamontujemy metalowy element, na dysku widać odpowiednie otwory na śrubki.

Po zamontowaniu blaszki przypominamy sobie, jak obrócony był stary dysk, nasz pleckami do dołu, tak samo postępujemy więc z nowym SSDkiem. Umieszczamy go delikatnie w slocie, pod koniec dociskając. Dokręcamy śrubkę przytrzymującą ten podzespół. Zamykamy obudowę plastikowym panelem i przykręcamy dwie ostatnie śrubki. I gotowe, dysk wymieniony. Jeżeli skopiowaliście partycję systemową, to wystarczy komputer uruchomić, a jeżeli macie czysty SSD, to należy zainstalować system.

>>> Aktualny Ranking Dysków SSD

Warto jeszcze wspomnieć, że Transcend SSD370 wyposażono w agresywny system monitorowania systemowych śmieci i oczyszczenia z nich naszego komputera. Z kolei, aby zwiększyć żywotność dysku producent zintegrował rozwiązanie ECC, które zadba o nie powstawanie błędów, przez co zapewni przystępna pracę i szybkość transferów.

Konkurs - do wygrania dysk SSD

A teraz obiecany konkurs. Wystarczy w komentarzu pod tym filmem na naszym kanale YouTube (link do filmu >>>) odpowiedzieć na pytanie: „Jaka była najbardziej irytująca sytuacja, gdy musiałeś czekać na uruchomienie swojego laptopa?”.

Na odpowiedzi czekamy 72 godziny od daty publikacji tego artykułu, co oznacza że ogłoszenia zwycięzcy możecie spodziewać się w poniedziałek.

Śledźcie naszego Facebooka.

Do wygrania naturalnie najnowszy dysk Transcend SSD370S.

Powodzenia!!!

Jeżeli ten poradnik Wam się przydał, zostawcie łapkę w górę i napiszcie w komentarzu, czy macie już dysk SSD w swoim laptopie, a jeśli nie, to czy planujecie taką wymianę przeprowadzić.

blog comments powered by Disqus
Wymiana Dysku SSD w Laptopie + KONKURS