PODPOWIEDZI:

Foteliki Samochodowe - Jak Wybrać Najbezpieczniejszy Model?

Foteliki Samochodowe - Jak Wybrać Najbezpieczniejszy Model?

Jeśli wydaje Ci się, że musisz kupić fotelik samochodowy tylko po to, by podczas kontroli drogowej ominąć trudne pytania i otrzymanie mandatu, to jesteś w wielkim błędzie. Rzeczywiście stosowanie fotelików podczas podróży z dzieckiem w samochodzie jest regulowane prawnie, ale przecież najważniejszym czynnikiem, jakim powinieneś się kierować, jest dobro dziecka. Fotelik równa się bezpieczeństwo, o ile tylko został on odpowiednio wybrany. Czym się kierować? Sprawdź w naszym poradniku.

Waga, wzrost i wiek

Kiedy zdecydujesz się na wybór fotelika, szybko zauważysz, że są one podzielone na kategorie biorące pod uwagę wzrost, a przede wszystkim wagę i wiek dziecka. Stąd producenci, sprzedając foteliki, oznaczają je wagowo lub też cyframi od 0 do 3, przy czym grupa 0 jest jeszcze dodatkowo podzielona na dwie (0 i 0+). Nie jest to jednak jedyny wyznacznik — najlepiej dokładnie przeczytać ulotkę lub opis na opakowaniu i samemu przekonać się, czy dany fotelik będzie odpowiedni dla Twojego dziecka. Ponadto można spotkać się z produktami, które łączą dwie grupy, np. 0 i 0+, czyli przeznaczoną dla mniejszych i starszych niemowlaków, albo 2 i 3, czyli fotelik dostosowany do młodszych i starszych dzieci.

Fotelik samochodowy dla niemowląt

Szczególną grupę fotelików stanowią te dla niemowląt, czyli 0 oraz 0+. Najczęściej obie te kategorie są połączone i przeznacza się je dla dzieci do około 13 kilogramów i 15 miesiąca życia, choć oczywiście należy brać pod uwagę czynniki indywidualne.

Co wyróżnia foteliki samochodowe dla niemowlaków? Przede wszystkim sposób montażu - umieszcza się je tyłem do kierunku jazdy. Taki pomysł narodził się w Szwecji i dzisiaj w całej Skandynawii foteliki montowane w taki sposób są najpopularniejsze. Dlaczego? Rzecz jasna, chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów. W czasie zderzenia głowa człowiek odrzucana jest do przodu, co w przypadku dziecka może być katastrofalne w skutkach. Montaż tyłem pozwala na zredukowanie nacisku na mięśnie szyjne, a tym samym zwiększa szansę na przeżycie dziecka w czasie wypadku. Wiele różnych testów zderzeniowych wykazało, że właśnie taki sposób umieszczania fotelika w samochodzie jest dla najmniejszych pociech najlepszy. Dlatego też wszystkie foteliki z grupy 0 oraz 0+ są montowane tyłem.

Podczas zakupu fotelika dla niemowlaka warto sprawdzić, czy dołączona jest do niego wkładka dla noworodka. Być może już od pierwszych dni dziecko będzie z Tobą podróżować, chociażby wracając ze szpitala. Już wtedy trzeba dbać o jego bezpieczeństwo.

Fotelik dla dzieci

Kiedy należy zmienić fotelik samochodowy na drugi?

Dziecko po kilkunastu miesiącach wyrośnie ze swojego pierwszego fotelika, ale pamiętaj, że najbezpieczniejsze jest dla niego, gdy będzie w nim przewożone najdłużej, jak to jest możliwe. Rodzice często chcą przyspieszyć ten moment, całkiem niepotrzebnie. Przyjmuje się, że taka zmiana powinna nastąpić dopiero wówczas, gdy główka dziecka zaczyna wystawać ponad górną krawędź. Do tego czasu Twój maluch powinien pozostać przy tej najniższej kategorii 0-0+. Pamiętaj również, że nie można próbować montować takiego fotelika przodem do kierunku jazdy. To skrajnie nieodpowiedzialne!

Testy bezpieczeństwa

Jednym z najważniejszych elementów decydujących o kupnie fotelika jest test bezpieczeństwa. Często producenci informują o europejskich certyfikatach dopuszczających fotelik do sprzedaży. Niestety, taka informacja brzmi poważnie, ale raczej nie powinna być jedyną podstawą do dokonania zakupu. Szukaj przede wszystkim oznaczeń sprawdzonych testów, którym możesz zaufać. Zdecydowanie najbardziej znanym jest test przeprowadzany przez ADAC, czyli niemiecki automobilklub. To właśnie przyznawanymi przez niego punktami najczęściej chwalą się producenci. Nie zapominaj jednak, że zawsze warto dowiedzieć się więcej o danym modelu i przeczytać sprawozdanie z testu, a nie podejmować decyzję tylko na podstawie liczby gwiazdek.

Fotelik dla dzieci

Czym jeszcze kierować się przy zakupie fotelika samochodowego?

Wiesz już, że podczas zakupu trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kategorię wiekową oraz testy bezpieczeństwa. Jednak to jeszcze nie wszystko. Foteliki samochodowe są zróżnicowane pod kilkoma innymi względami. W co powinny być wyposażone? Co brać pod rozwagę?

  • Foteliki z pięciopunktowymi pasami są bezpieczniejsze niż te z trzypunktowymi.
  • Baza ISOFIX, czyli specjalny system montowania fotelika do tylnej kanapy w taki sposób, by był on jeszcze stabilniejszy, to bardzo dobry sposób na lepsze zabezpieczenie Twojego dziecka w czasie podróży. Zanim jednak kupisz foteli z ISOFIX (są one zazwyczaj droższe) upewnij się, że Twój samochód umożliwia jego montaż.
  • Dzieci lubią brudzić, więc dobrze, by fotelik miał łatwo zdejmowalną i nadającą się do prania tapicerkę.
  • Sprawdź, czy zagłówek można regulować. To ważne szczególnie wówczas, gdy dużo podróżujecie — odchylony do tyłu nagłówek zapewni dziecku komfort snu.
  • Pasy przy foteliku powinny być wykonane z miękkiego, przyjaznego dla dziecka materiału, by nie spowodować u niego obtarć.
  • Nie zapomnij przed zakupem sprawdzić, jak wygląda montaż fotelika i czy będzie on dla Ciebie łatwy i wygodny.
  • Fotelik powinien być dobrze dopasowany do dziecka, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Nigdy nie kupuj fotelika „na później”, czekając aż dziecko podrośnie.
  • Warto kupować foteliki ze specjalnymi systemami zabezpieczenia boków.

Czy kupować używane foteliki samochodowe?

W sieci można znaleźć wiele ofert sprzedażowych fotelików używanych. Czy to dobry pomysł? Biorąc pod uwagę koszt produktów wysokiej jakości, niższa cena może wydawać się atrakcyjniejsza. Jednak pamiętaj, że fotelik jak każdy inny produkt zużywa się w czasie. Nie masz również pewności, czy odkupiony od kogoś produkt jest bezwypadkowy, ile lat był naprawdę używany oraz czy jego konstrukcja i wszystkie systemy bezpieczeństwa są nienaruszone. To jeden z tych przypadków, kiedy lepiej postarać się odłożyć trochę więcej grosza i kupić nowy fotelik, bez ryzyka, że coś jest z nim nie tak.

Graco fotelik dla dzieci

Foteliki samochodowe to we współczesnym, zmotoryzowanym świecie po prostu konieczność. Sam zobaczysz, jak często będziesz podróżować gdzieś z dzieckiem - na wakacje, na zakupy, do rodziny, do kina czy na wizytę do lekarza. Kiedy będziesz dokonywać wyboru, kieruj się wyłącznie bezpieczeństwem dziecka, a nie tym, jak fotelik wygląda, czy jest wyposażony w kieszonki albo czy akurat panuje na niego moda wśród Twoich znajomych. Zajrzyj do rankingu fotelików samochodowych - być może tak lista podpowie Ci, jaki fotelik wybrać.

blog comments powered by Disqus
Foteliki Samochodowe - Jak Wybrać Najbezpieczniejszy Model?