PODPOWIEDZI:

Jak Wybrać Najlepsze CB Radio? Te Rzeczy Musisz Wiedzieć Przed Zakupem

Jak Wybrać Najlepsze CB Radio? Te Rzeczy Musisz Wiedzieć Przed Zakupem

CB Radio to dla wielu kierowców podstawowe źródło informacji o warunkach drogowych. Wbrew pozorom, nie chodzi tu jedynie o uniknięcie kontroli radarowej. Na popularnym kanale nr 19 dowiemy się m.in. o tym, czy na naszej trasie nie ma korków, jak dojechać do celu w nieznanym nam mieście albo gdzie zjeść smaczny obiad. Zalety CB Radia nieustannie doceniane są przez szerokie grono kierowców, którzy nie wyobrażają sobie codziennej jazdy bez sięgania po popularną „gruszkę”. Jak wybrać takie CB Radio, które spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Automatyczna redukcja szumów

Kupując odpowiednie CB radio przygotowujemy się na wygodną i prostą obsługę. Chcemy, by jego działanie było niemal niezauważalne oraz by dźwięk głośnika rozbrzmiewał tylko wtedy, gdy to potrzebne. Niestety, tańsze radia, szczególnie w połączeniu z kiepskiej jakości anteną, generują sporą ilość trzasków i szumów. Jest to denerwujące i zniechęcające do dalszego używania sprzętu. Funkcją która nas od tego uchroni jest automatyczna redukcja szumów. Automatycznie regulowana bramka wytnie nieczysty sygnał. Alternatywą jest ręczna regulacja blokada szumów, czyli pokrętło squelch. W takim przypadku wjeżdżając do miasta, gdzie znajduje się więcej kierowców z CB, a przez to wzmagają się szumy, będziemy musieli sami wyregulować bramkę szumów. To mniej wygodny, ale równie skuteczny sposób.

Antena

Nawet najlepsze radio nie spełni naszych oczekiwań, jeśli połączymy go ze zbyt krótką, tanią anteną. Rozsądnym minimum jest antena o długości 1 metra. Taka długość pozwoli na swobodną rozmowę nawet z bardziej oddalonymi kierowcami. Tańsze, krótkie antenki, sprawdzą się jedynie na niedużych odległościach, np. w mieście. Jadąc w trasie nasze pytania mogą pozostać bez odpowiedzi – po prostu nikt nas nie usłyszy. Ważny jest też sposób montażu anteny. Najprostszy z nich, na magnes, ma pewne wady. Po pierwsze, nie gwarantuje dobrego trzymania anteny, więc słabo nadaje się do prędkości autostradowych, a po drugie, może zarysować lakier na dachu. Stabilniejszy uchwyt wymaga wywiercenia otworu. Aby nie zafundować sobie wody we wnętrzu, mocowanie musi być szczelne, dlatego dobrze powierzyć to komuś, kto ma doświadczenie w tego typu pracach. Taki sposób montażu pozwoli jednak na zamontowanie nawet najdłuższych, dwumetrowych anten, stosowanych przez zawodowych kierowców.

CB Radio

Czułość

To, że ktoś nada dość mocny sygnał, nie znaczy jeszcze, że nasze urządzenie odpowiednio je odbierze. Dobrej jakości CB radio musi być w stanie ten sygnał odpowiednio wzmocnić i przetworzyć, dając nam czysty dźwięk. Duża czułość, czyli minimalny poziom sygnału wejściowego, przy którym uzyskuje się normalną moc wyjściową, to podstawa dużego zasięgu. Warto wziąć to pod uwagę porównując interesujące nas radia.

Modulacja FM/AM

Podczas normalnej, codziennej jazdy drogowej, posługujemy się zazwyczaj pasmem fal długich, czyli AM. Gwarantuje nam ono najbardziej efektywny zasięg, przy zachowaniu względnej jakości. Jeśli zaś będziemy potrzebowali lepszej jakości dźwięku i większej odporności na zakłócenia, nieoceniona będzie możliwość przełączenia się na fale FM. To dość często spotykana opcja i nie powinno jej zabraknąć w Twoim radiu.

CB Radio

Sposób montażu

W zależności od samochodu, kierowcy montują urządzenia CB w najróżniejszych miejscach. Nad głową, jak w przypadku ciężarówek, w kasetce pod radiem albo w okolicy podłokietnika. Przed zakupem zastanów się, gdzie najlepiej będzie zamontować radio w Twoim samochodzie. Możesz skorzystać ze sposobów innych kierowców – w internecie łatwo znajdziesz zdjęcia z gotowymi rozwiązaniami. Dopiero wyposażony w taką wiedzę możesz zdecydować się na rodzaj CB radia. Jeśli posiadasz mało miejsca, rozważ CB wbudowane w gruszkę, albo nowość na rynku, radio rozdzielne. Odłączany ekran zamontujesz w wygodnym miejscu, gruszkę tuż pod ręką, a stację bazową np. w schowku. To wygodne, lecz niestety droższe rozwiązanie.

Wzmocnienie mikrofonu

Często zdarza się tak, że oddalając się od naszego rozmówcy siła sygnału słabnie, przez co jesteśmy gorzej słyszalni. By oszczędzić sobie głos i nie być skazanym na wykrzykiwanie do mikrofonu, sprawdź czy interesujący Cię model wyposażony jest we wzmocnienie mikrofonu. Pokrętło MIC Gain odciąży Twoje struny głosowe i wzmocni głos na tyle, by był słyszalny.

Tryb VOX

Jedziesz na wakacje wraz ze znajomym i planujecie komunikować się pomiędzy samochodami poprzez CB? Z pewnością docenisz tryb VOX. Włączając go nie będziesz musiał odrywać rąk od kierownicy, by sięgnąć po gruszkę. Radio aktywuje się samo w momencie, w którym zaczniesz mówić. Pamiętaj, by rozmawiać na kanale innym niż ogólny (19) i ratunkowy (9).

CB Radio

Filtry wycinające odgłosy z tła

Filtr wycinający niepożądane dźwięki to pozycja wręcz obowiązkowa dla osób, które mają np. głośny silnik. Wszelkie dudnienie, buczenie, albo piszczenie z tła zostaną dzięki niemu wycięte, nie denerwując reszty kierowców. Sam dobrze wiesz, jak bardzo jest to irytujące, gdy czyjś głos zagłuszany jest przez działający wentylator albo silniczek wycieraczek.

Zestaw dla motocyklisty

Choć CB nie jest zbyt popularne wśród kierowców jednośladów, producenci wychodzą im naprzeciw. Na rynku łatwo znajdziesz zestawy, dzięki którym łatwo podepniesz radio do motocykla. Tutaj pojawia się pytanie: w jaki sposób z tego korzystać? W bardzo prosty sposób. Dzięki głośniczkowi i mikrofonowi montowanemu w kasku.

Ceny najtańszych zestawów zaczynają się już od ok. 200zł, a za najlepsze, wykorzystywane przez zawodowców, przyjdzie nam zapłacić grubo ponad 1000zł. Jeśli nie pokonujemy dziennie kilkuset kilometrów, nie musimy wybierać CB z górnej półki, wystarczy podstawowy model sprawdzonego producenta. Pamiętaj, że dzięki unikniętym mandatom zakup CB radia może Ci się zwrócić nawet tuż po zakupie. Jeśli chcesz wiedzieć co jest aktualnie na topie, zerknij na nasze rankingi popularności, w których na bieżąco informujemy o najlepszych i najchętniej kupowanych radiach.

blog comments powered by Disqus
Jak Wybrać Najlepsze CB Radio? Te Rzeczy Musisz Wiedzieć Przed Zakupem