PODPOWIEDZI:

Premiera Chernobyl VR Project Na Oculus Rift

Premiera Chernobyl VR Project Na Oculus Rift

W ubiegłym tygodniu odbyła się premiera, jak dotąd najbardziej realistycznej aplikacji dostępnej w wirtualnej rzeczywistości (VR). Na dodatek stworzyli ją Polacy! Mowa o Chernobyl VR Project, czyli wirtualnej wycieczce do Czarnobyla, której premiera na Oculus Rift odbyła się w piątek, 1 lipca 2016 roku w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.

W czasie spotkania odbywały się pokazy aplikacji oraz prezentacje prowadzone przez twórców. Głównym punktem programu była oczywiście możliwość samodzielnego przetestowania aplikacji na specjalnie do tego przystosowanych stanowiskach.

Chernobyl VR Project to wyjątkowe przedsięwzięcie i pierwsza w historii wirtualna wycieczka po Czarnobylu i Prypeci przeznaczona na urządzenia VR. Lipcowa premiera dotyczy wersji na Oculus Rift, w kolejnych miesiącach The Farm 51 / Reality 51 zamierza wydać aplikację również na PlayStation VR, HTC Vive oraz Samsung Gear VR.

Przeczytajcie nasze wrażenia ze spotkania z wirtualną rzeczywistością 

Twórcy o Chernobyl VR Project

- W The Farm 51 wierzymy, że Virtual Reality (VR) to nie tylko rozrywka - mówili twórcy Chernobyl VR Project. - Ta dynamicznie rozwijająca się technologia może być idealnym narzędziem, również gdy trzeba poruszyć ważne społecznie tematy. Właśnie z myślą o takim zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości tworzymy innowacyjną aplikację Chernobyl VR Project. Uznaliśmy, że dramatyczna historia katastrofy w Czarnobylu nie powinna być sprowadzona do poziomu gry akcji. Chcieliśmy wykorzystać mechanikę gier komputerowych, by stworzyć interaktywną opowieść na temat tragicznych losów ludzi i miejsca, które dotknęła katastrofa czasu - dodają twórcy gry.


Telewizory TANIEJ w Media Expert

Chernobyl VR Project to wyjątkowe przedsięwzięcie The Farm 51, które łączy świat gier komputerowych ze światem aplikacji edukacyjnych i narracji filmowej. Jest to pierwsza w historii wirtualna wycieczka po Czarnobylu i Prypeci przeznaczona na urządzenia VR, takie jak Oculus i PlayStation VR, HTC Vive oraz mobilne, jak Samsung Gear VR

Jak gra była tworzona?

- Odbyliśmy wiele spotkań z ludźmi, którzy byli w okolicach Czarnobyla w trakcie wybuchu, w tym do tzw. likwidatorów, którzy pomagali oczyszczać teren katastrofy, często za cenę ciężkich chorób popromiennych - wspomina projektant z The Farm 51. - Dotarliśmy również do bardzo znanych osób, które zechciały wesprzeć nasz projekt, m.in. do noblistki Swietłany Aleksijewicz (autorki „Czarnobylskiej modlitwy”) oraz legendarnego boksera, a dziś mera Kijowa, Witalija Kliczki. Najważniejszą decyzją jest jednak deklaracja o przekazaniu części przychodów ze sprzedaży Chernobyl VR Project na rzecz fundacji zajmujących się pomocą ofiarom katastrofy. Wraz z polsko-ukraińską Fundacją Otwarty Dialog wybierzemy organizacje, którym przekazana będzie pomoc (10%, 30% i 60% ze przedsprzedaży, w zależności od wersji aplikacji). Mamy nadzieję, że tym samym przyczyniamy się do pomocy poszkodowanym, a sam temat katastrofy zyska dzięki naszemu projektowi nowy wymiar edukacyjny i społeczny.

Szukasz okularów VR?

blog comments powered by Disqus
Premiera Chernobyl VR Project Na Oculus Rift