PODPOWIEDZI:

Dzięki kamerom GE zajrzysz do wnętrza grobowców bez ich otwierania

Dzięki kamerom GE zajrzysz do wnętrza grobowców bez ich otwierania

Archeolodzy zbadali w Jerozolimie nowo odkryty grobowiec z I w n.e. przy użyciu zdalnej kontroli wizualnej. Kamery GE CA-Zoom PTZ z funkcją panoramowania, pochylania i przybliżania oraz wideosondy GE XLG3 umożliwiły zespołowi z Uniwersytetu Północnej Karoliny poznanie sekretów grobowca bez potrzeby wchodzenia do niego.

Warunkiem otrzymania zgody na zbadanie mającego historyczne znaczenie grobowca w jerozolimskiej dzielnicy East Talpiot było nienaruszenie go przez człowieka. Restrykcje te wynikały z nacisków grup religijnych i izraelskiego Urzędu ds. Zabytków. Po wykonaniu w dwumetrowej grubości skale otworu o średnicy 9,5 mm, zespół wprowadził do środka kamerę GE CA-Zoom PTZ zainstalowaną na mechaniczno-pneumatycznym ramieniu opracowanym przez Waltera Klassena, projektanta rekwizytów wykorzystywanych w Hollywood. Zespół wprowadził także wideosondę GE XLG3, która poruszając się ruchem węża po starożytnych wnętrzach przesłała obraz z nawet najbardziej odległych zakątków grobowca.

Sekrety grobowca

Widok wnętrza 2000-letniego grobowca na ekranie XLG3. Ponieważ niezbędna była bardzo wysoka ostrość obrazu, umożliwiająca odczytanie inskrypcji na urnach, inżynierowie z sekcji Technologii Inspekcyjnych działu Measurement & Control GE opracowali specjalnie do tego celu kamerę o wysokiej rozdzielczości.

Odkrywanie przeszłości

Kamera CA-Zoom PTZ oświetlona przez wideosondę XLG3.Technologia zdalnej inspekcji wizualnej GE wykorzystywana jest na co dzień w przemyśle, takich zadań jak kontrola silników odrzutowych na potrzeby remontów i napraw.

Umożliwia ona sprawdzenie maszyn pod względem korozji i pęknięć, a także zajrzenie do wnętrza zbiorników lub rur oraz wszelkiego rodzaju urządzeń na platformach wiertniczych, komercyjnych wymienników ciepła, silników samochodów wyścigowych czy generatorów elektrycznych. Jak stwierdził David Jervis, Manager ds. Mediów działu Measurement & Control firmy GE Energy: „Docieramy praktycznie wszędzie tam, gdzie trzeba coś zobaczyć wewnątrz, a nie można tam zajrzeć okiem”. Jervis dodał także, że Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zamówiły niedawno 20 takich urządzeń.

Przykład grobowca w Jerozolimie, pokazuje, że technologia zaprojektowana dla przemysłu często znajduje zastosowania daleko wykraczające poza początkowe zamierzenia. „Ktoś mógłby powiedzieć, że to zdarzenie jednorazowe, ale w istocie podobne prace są prowadzone teraz w Tower of London, gdzie przy użyciu tego samego wyposażenia bada się wnętrza drewnianych koni” — powiedział Jervis. „Kto wie, może znajdziemy tam w środku tysiąc greckich żołnierzy”.

badanie grobowca

Projekt badania izraelskiego grobowca został zainicjowany i sfinansowany przez firmę Associated Producers z siedzibą w Toronto, przy wsparciu Kanału Discovery. Odkrycia w grobowcu zostaną przedstawione w nowym filmie dokumentalnym pt. The Resurrection Tomb, którego premiera odbędzie się już wiosną tego roku w USA na Kanale Discovery.

blog comments powered by Disqus
Dzięki kamerom GE zajrzysz do wnętrza grobowców bez ich otwierania