PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Firma NVIDIA prezentuje technologie do obsługi procesorów graficznych w chmurze

Firma NVIDIA prezentuje technologie do obsługi procesorów graficznych w chmurze

Firma NVIDIA rozpoczęła konferencję technologii procesorów graficznych (GPU Technology Conference) od prezentacji trzeciego z serii rewolucyjnych rozwiązań, które w ciągu 19 lat istnienia firmy odmieniły świat IT – technologii przyśpieszającej funkcjonowanie komputerów w chmurze za pomocą ogromnej mocy obliczeniowej procesorów graficznych.

Firma NVIDIA prowadziła prace nad technologiami obsługi chmury przez procesory graficzne przez ostatnie pięć lat. Zostały one oparte na nowej architekturze procesorów graficznych Kepler i zaprojektowane do użytku w dużych centrach danych. Funkcje wirtualizacyjne umożliwiają współdzielenie procesorów graficznych między wieloma użytkownikami. Technologia ultraszybkiego strumieniowania pozwala wyeliminować opóźnienia, dzięki czemu podczas używania zdalnego centrum danych można odnieść wrażenie, że siedzi się w pomieszczeniu obok zdalnego komputera. Wyjątkowa energooszczędność i zagęszczenie funkcji przetwarzania obniża koszty prowadzenia centrum danych.

Wprowadzenie obsługi technologii obsługi procesorów graficznych w chmurze przez firmę NVIDIA jest rozwinięciem jej przełomowych prac, które zaowocowały stworzeniem procesora graficznego w 1999 roku, a następnie rozbudowaniem go o technologię przetwarzania równoległego CUDA w roku 2006, która umożliwiła znaczące zwiększenie wydajności obliczeniowej.

„Technologie obsługi procesora graficznego w chmurze oparte na architekturze Kepler całkowicie odmieniają zasady obsługi komputerów w chmurze,” mówi Jen-Hsun Huang, prezes i dyrektor generalny firmy NVIDIA. „Procesor graficzny stał się nieodzownym elementem komputera. To najważniejsza część zestawu komputerowego dla graczy. Jest to również niezbędne narzędzie cyfrowego warsztatu artysty. Procesor graficzny jest również niezbędny w urządzeniach dotykowych, gdzie zapewnia wyjątkową płynność obsługi i wspaniałe efekty graficzne. Procesor graficzny w chmurze zapewni wyjątkowe wrażenia użytkownikom, którzy chcieliby pracować zdalnie oraz graczom, który będą mogli zdalnie grać na swoim komputerze PC lub konsoli.”

Korporacyjna implementacja architektury Kepler w chmurze – czyli platforma NVIDIA VGX, przyśpiesza wirtualne środowiska. Przedsiębiorstwa mogą wykorzystać tę technologię do zapewnienia spójnego, zdalnego dostępu do zdalnych środowisk, umożliwiając strumieniowanie nawet najbardziej wymagających aplikacji do notebooka lub urządzenia mobilnego.

Wersja architektury Kepler dla chmury przeznaczona dla graczy, czyli NVIDIA GeForce GRID zasila usługi gier w chmurze. Operatorzy serwisów udostępniających gry jako usługi mogą wykorzystać te rozwiązania do tworzenia magicznych wrażeń z rozrywki, które mogą prześcignąć wrażenia znane z konsol.

Podczas prezentacji nowych technologii na konferencji GTC, do prezesa firmy NVIDIA dołączyli na scenie dyrektorzy kluczowych partnerów współpracujących z firmą NVIDIA nad rozwojem technologii w chmurze. Byli to: David Yen, dyrektor generalny i starszy wiceprezes grupy ds. centrów danych w firmie Cisco; Brad Peterson, strateg ds. technologii w firmie Citrix; Sumit Dhawan, wiceprezes i dyrektor generalny w firmie Citrix; David Perry, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy Gaikai; Grady Cofer, kierownik ds. efektów specjalnych w firmie Industrial Light & Magic.

nvidia

Silne poparcie analityków branżowych

Opublikowano już trzy analizy branżowe dotyczące ostatnich zapowiedzi firmy NVIDIA – przedstawiona przez Moor Insights & Strategy dotyczy platformy VGX , a dwie od IDC odnoszą się do rozwiązań VDI i gier w chmurze.

Analitycy wyrazili silne poparcie dla technologii firmy NVIDIA dotyczących obsługi procesorów graficznych w chmurze:

„NVIDIA rozpoczęła jedną z najważniejszych inicjatyw w historii. Dzięki niej może ona stać się czołową firmą w dziedzinie technologii dla przedsiębiorstw. Jeśli NVIDIA oraz jej partnerzy pomyślnie zrealizują ten projekt, po raz pierwszy w historii otrzymamy dostęp do pełnoprawnego środowiska komputerowego – i każdej aplikacji dla tego środowiska – z dowolnego urządzenia. Branża IT dążyła do tego przez ostanie 20 lat.” — Pat Moorhead, prezes i główny analityk firmy Moor Insights & Strategy

„Granie w chmurze może przekształcić branżę gier online. Zastosowanie procesorów graficznych, zoptymalizowanych do takich działań, eliminuje jedną z ostatnich przeszkód na drodze do stworzenia w pełni funkcjonalnego systemu gier w chmurze, co może całkowicie zmienić model biznesowy sprzedaży gier i samej rozgrywki.” — Brian Blau, analityk w firmie Gartner

„Technologia wirtualizacji procesora graficznego będzie miała ogromny wpływ na rynek VDI. Znacząco usprawni ona wygodę obsługi zdalnych pulpitów, które zaczną przypominać tradycyjne komputery PC wyposażone w procesor graficzny. Powstaną również nowe zastosowania dla wirtualizacji – środowiska wirtualne będą przydatne w zadaniach projektowania, opieki zdrowotnej i inżynierii, których realizacja w takim trybie była do tej pory wyjątkowa trudna.” — Brett Waldman, starszy analityk ds. wirtualizacji w IDC

„GeForce GRID zapewnia wrażenia, które zwykle kojarzą mi się z grami HD i konsolami do gier. Dzięki tej platformie gracze nie będą musieli płacić z góry po kilkadziesiąt dolarów za najlepsze gry. W ciągu najbliższych trzech lat operatorzy serwisów dostarczających gry jako usługi mogą osiągnąć dużo więcej niż tylko zmianę dotychczasowych zasad rozrywki przed telewizorem. Gry w chmurze umożliwią osiągnięcie prawdziwie wieloplatformowej rozgrywki, ponieważ gracze będą mogli uruchomić tytuły na komputerach, tabletach i smartfonach połączonych z Internetem, a także przyczyni się to do wyeliminowania piractwa.” — Lewis Ward, dyrektor ds. analizy rynków konsumenckich w IDC

blog comments powered by Disqus
Firma NVIDIA prezentuje technologie do obsługi procesorów graficznych w chmurze