PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Tanie karty graficzne | 400-1100 złotych | TOP 6 |

SAPPHIRE HD 7770 OC z coolerem Vapor-X – legendarny system chłodzenia powraca

  • Dodano: 6 lat, 11 miesięcy temu
  • Ocena: (0) (0)
SAPPHIRE HD 7770 OC z coolerem Vapor-X – legendarny system chłodzenia powraca

SAPPHIRE przedstawił pierwszą kartę graficzną z rodziny HD 7000 z wydajnym i cenionym przez użytkowników chłodzeniem Vapor-X, które oparto na komorze parowej oraz dwóch wiatrakach przytwierdzonych do dużego radiatora z rurkami cieplnymi. SAPPHIRE Radeon HD 7770 Vapor-X OC Edition to karta fabrycznie podkręcona, charakteryzująca się cichą pracą nawet pod dużym obciążeniem, a jednocześnie oferująca duże pole do popisu entuzjastom overclockingu. Urządzenie bez trudu zmieści się w praktycznie każdej obudowie, ponieważ pomimo zastosowania aż dwóch technologii chłodzenia – Vapor-X i lekko zmodyfikowanego Dual-X – wielkość karty jest porównywalna z innymi modelami Radeonów HD 7770.

Urządzenie wyposażono w 1GB pamięci GDDR5 pracującej z częstotliwością 1300MHz. Taktowanie rdzenia SAPPHIRE HD 7700 Vapor-X OC Edition podniesiono o 100MHz w stosunku do wersji referencyjnej, osiągając 1100MHz. Jednak dzięki technologii Vapor Chamber, możliwie jest dalsze bezpieczne podkręcanie karty. System chłodzenia oparty na komorze parowej, używany w high-endowych serwerach, SAPPHIRE zaczął stosować w swoich produktach w roku 2007. Od tego czasu pojawiło się wiele kart graficznych z serii Vapor-X – m.in. SAPPHIRE Radeon HD 3870 Toxic Edition czy SAPPHIRE Radeon HD 4890 Atomic Edition - pierwsza na rynku karta graficzna, której taktowanie rdzenia przekroczyło 1GHz. Tak wysoką częstotliwość GPU udało się osiągnąć właśnie dzięki zastosowaniu technologii Vapor Chamber.

Pomimo że cooler Vapor-X opiera sie na dość prostej zasadzie działania, karta graficzna studzona przy wykorzystaniu komory parowej osiąga niższe temperatury niż urządzenia chłodzone w sposób tradycyjny, tj. z wykorzystaniem jedynie ciepłowodów i wentylatorów. Wypełniony chłodziwem moduł, w którym panuje bardzo niskie ciśnienie zmniejszające temperaturę parowania, nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni, po czym następuje zamiana wody w parę osadzającą się na naczyniach włoskowatych usprawniających oddawanie energii cieplnej do radiatora. Następnie para ulega skropleniu i już w stanie płynnym trafia z powrotem na gorącą powierzchnię komory stykającą się z rdzeniem. Proces ten stanowi cykl zamknięty, co zapewnia skuteczne obniżanie temperatury karty graficznej.

Darmowe oprogramowanie SAPPHIRE TriXX umożliwia ręczne regulowanie napięć zasilających, kontrolowanie temperatury i w efekcie uzyskanie jeszcze wyższych częstotliwości zegarów procesora graficznego oraz pamięci. Dodatkowo, SAPPHIRE TriXX daje możliwość ręcznego sterowania prędkościami wiatraków oraz stworzenia czterech osobnych profili ustawień.

Karta graficzna SAPPHIRE Radeon HD 7770 Vapor-X OC Edition potrafi wyświetlać jednocześnie do czterech oddzielnych obrazów z osobnym dźwiękiem. Gwarancję pełnego wykorzystania technologii AMD Eyefinity i AMD HD3D dają dwa złącza DVI (DVI-I oraz DVI-D) oraz po jednym DisplayPort i HDMI 1.4a.

SAPPHIRE HD 7770 OC

Rodzinę kart SAPPHIRE HD 7700 wyposażono także w inne, nowe lub usprawnione funkcje:

– ZeroCore Power – pozwala znacząco ograniczyć pobór energii przez kartę graficzną poprzez zmniejszenie taktowań do minimalnych wartości: sprzęt pobierze tylko około 3W przy wygaszonym ekranie w trybie bezczynności i około 15W podczas wyświetlania statycznego obrazu. Co więcej, w trybie QuadCrossFireX, Zero Core Power wyłączy podrzędne urządzenia (wraz z ich chłodzeniami), dzięki czemu będą one pobierać tylko po kilka watów energii elektrycznej.

– PowerTune – odpowiednio zarządza taktowaniami oraz sekcją zasilania, by w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości karty. Technologia PowerTune gwarantuje bardziej stabilną pracę sprzętu i wydłuża żywotność układu zasilania, co przekłada się na dłuższą bezawaryjną pracę urządzenia.

– PRT (Partially Resident Textures) – poprawia jakość generowanych obrazów poprzez wykorzystanie ogromnych, szczegółowych tekstur, których niewidoczna część nie jest ładowana do pamięci lokalnej, dzięki czemu procesor graficzny zostaje częściowo odciążony od obliczeń.

– APP Acceleration – wspomaga działanie wymagających aplikacji, umożliwiając skorzystanie z bardzo dużej wydajności procesora graficznego do obliczeń równoległych, takich jak np. kodowanie wideo.

– AMD Steady Video – stabilizuje obraz podczas odtwarzania amatorskich filmów nakręconych bez statywu.

W kartach z serii Radeon HD 7000 zaimplementowano także następujące rozwiązania i usprawnienia:

– zapewniono pełną zgodność z bibliotekami DirectX 11.1 i OpenCL 1.2, systemem Windows 8 oraz z interfejsem programowania aplikacji Direct Compute 11.1

– wykorzystano nowoczesne teselatory dziewiątej generacji, nawet dwa razy wydajniejsze od zastosowanych na karcie Radeon HD 6970

– poprawiono jakość filtrowania anizotropowego

– zagwarantowano pełną zgodność ze złączem PCI-Express w nowoczesnym standardzie 3.0

– zastosowano standard HDMI 1.4a wspierający projekcję stereoskopowego obrazu 3D przy odświeżaniu 120Hz (po 60Hz na każde oko) i umożliwiający podłączenie projektorów 4K nowej generacji za pomocą pojedynczego wyjścia HDMI 1.4a lub DisplayPort 1.2 HBR2

– usprawniono UVD (Unified Video Decoder).

blog comments powered by Disqus
SAPPHIRE HD 7770 OC z coolerem Vapor-X – legendarny system chłodzenia powraca
Autor: Łukasz