PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Dobre karty graficzne | 1300-1700 złotych | TOP 6 |

Procesory NVIDIA są sercem i mózgiem cyfrowej deski rozdzielczej w nowym elektrycznym sedanie marki

Procesory NVIDIA są sercem i mózgiem cyfrowej deski rozdzielczej w nowym elektrycznym sedanie marki

Wraz z piątkową premierą wyczekiwanego elektrycznego sedana Model S kompanii Tesla Motors, światło dzienne ujrzy też nowy komputerowy moduł wizualny (ang. VCM – Visual Computing Module) NVIDIA Tegra.

Moduł VCM został zbudowany wokół potężnego procesora Tegra, dobrze znanego ze smartfonów i tabletów. Będzie on sercem i mózgiem elektronicznej tablicy przyrządów oraz wewnętrznego systemu informacyjnego, rozrywkowego i nawigacyjnego, który został wyposażony w ekran dotykowy o przekątnej 17 cali. Jest to największe tego typu urządzenie, jakie zamontowano dotychczas seryjnie w samochodzie osobowym.

Firma Tesla Motors jest pierwszym producentem integrującym w swoich samochodach moduły Tegra VCM, które umożliwiają tworzenie intuicyjnych, interaktywnych i atrakcyjnych wizualnie systemów obsługi pojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy otrzymują do dyspozycji większe, bardziej czytelne mapy oraz estetyczne tablice przyrządów, które można dostosować do własnych gustów za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy.

Komputerowe moduły wizualne firmy NVIDIA dają producentom możliwość łatwego i niewielkim kosztem wyposażenia samochodów w zaawansowane technologie, używane każdego dnia przez kierowców w urządzeniach mobilnych. Pomimo obsługi atrakcyjnej grafiki trójwymiarowej oraz funkcji multimedialnych, moduł Tegra VCM cechuje się wyjątkową energooszczędnością, która jest niezbędna w systemach samochodowych. W przeciwieństwie do urządzeń przenośnych, technologie wizualne przeznaczone dla samochodów zapewniają większe bezpieczeństwo jazdy, gdyż nie odwracają tak bardzo uwagi kierowcy.

„W dzisiejszych czasach, aby przyciągnąć uwagę klienta, producenci samochodów muszą wprowadzać innowacje wykraczające poza tradycyjne funkcje pojazdów”, powiedział Thilo Koslowski, wiceprezes i kierownik analiz rynku samochodowego w firmie Gartner. „Kierowcy bardziej interesują się samochodami, które ułatwiają połączenie wnętrza pojazdu z ich urządzeniami, mają wygodniejsze interfejsy i wykorzystują najlepsze dostępne technologie”.

Moduł Tegra VCM jest wyposażony w pierwszy na świecie superprocesor mobilny, który integruje w sobie wielordzeniowy procesor centralny ARM, wyjątkowo energooszczędny procesor graficzny NVIDIA GeForce oraz dedykowane procesory do obsługi dźwięku, materiałów wideo oraz obrazu.

nvidia

Pierwszy z modułów Tegra VCM zasila system informacyjno-rozrywkowy Modelu S, którego centralnym elementem jest komputer pokładowy z siedemnastocalowym ekranem dotykowym i intuicyjnym w pełni konfigurowalnym interfejsem użytkownika, umożliwiający sterowanie odtwarzaczem muzyki, telefonem, nawigacją, usługami sieciowymi oraz klimatyzacją.

Drugi moduł Tegra obsługuje cyfrową tablicę przyrządów, w postaci wyświetlacza LCD o przekątnej 12,3 cala. Wysoka wydajność procesora umożliwiła stworzenie systemu cechującego się atrakcyjną, trójwymiarową grafiką oraz możliwością dostosowania wyglądu do gustu każdego kierowcy.

„Stworzyliśmy luksusowy pojazd elektryczny, który jest funkcjonalny i oszczędny oraz sprawia, że ludzie ponownie zaczynają się aktywnie interesować samochodami”, twierdzi J.B. Straubel, dyrektor ds. technologii w firmie Tesla Motors. „Dzięki możliwościom, jakie dał nam układ NVIDIA Tegra, mogliśmy stworzyć wyjątkowo atrakcyjny system komputera pokładowego, który obsłuży wiele różnorodnych materiałów multimedialnych.”

„Gdy spojrzymy na Model S z zewnątrz to widzimy, że oszałamia on pięknem, wysoką wydajnością i energooszczędnością. Ale wnętrze jest równie atrakcyjne — ten samochód jest jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń konsumenckich, jakie kiedykolwiek zbudowano”, powiedział Dan Vivoli, wiceprezes firmy NVIDIA. „Firma Tesla Motors jest w awangardzie producentów oferujących rozbudowane systemy jazdy oparte na zaawansowanych procesorach firmy NVIDIA.”

Jednostka biznesowa firmy NVIDIA odpowiedzialna za produkty motoryzacyjne powstała w 2004 roku. Od tego czasu jej produkty i procesory zostały zastosowane lub wybrane do wdrożenia w ponad 100 modelach pojazdów 20 różnych marek. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.nvidia.com/automotive.

blog comments powered by Disqus
Procesory NVIDIA są sercem i mózgiem cyfrowej deski rozdzielczej w nowym elektrycznym sedanie marki