PODPOWIEDZI:

System Hybrid Cooling – soczysta, świeża żywność nawet w największe upały

System Hybrid Cooling – soczysta, świeża żywność nawet w największe upały

Lato to najbardziej wyczekiwana pora roku. Podczas gdy my cieszymy się z upalnych dni, wysoka tempera-tura powoduje, że nasza żywność, szczególnie świeże owoce i warzywa, szybciej się psuje. Chłodziarka jest dla nas idealnym rozwiązaniem, ale producenci zwykłych lodówek zapominają, że samo chłodne powietrze nie wystarczy, by gromadzona w nich żywność była długo świeża, bezpieczna i nie wysychała. Właśnie dlatego firma Sharp opracowała system chłodzenia Hybrid Cooling.

Sekret utrzymywania świeżej i soczystej żywności polega na pośrednim chłodzeniu wilgotnym, schłodzonym powietrzem. Oprócz wentylatora wymuszającego obieg schłodzonego powietrza (tak jak w standardowych modelach), firma Sharp zastosowała oryginalny system paneli zapewniający wysoki poziom wilgoci w chłodziarce. Ta dodatkowa wilgoć w schłodzonym powietrzu pozwala zachować soczystość i smak przechowywanych potraw. Konwencjonalne modele lodówek do cyrkulacji schłodzonego powietrza we wnętrzu chłodziarki wykorzystują wyłącznie wentylator. Takie rozwiązanie sprawia, że w pobliżu wylotów zimnego powietrza jest zawsze zbyt zimno, a temperatura w innych fragmentach chłodziarki jest nierówna.

W systemie Hybrid Cooling przedni panel chłodziarki, wykonany z aluminium, połączono z systemem Multi Air Flow, co zapewnia równomierne rozchodzenie się chłodnego powietrza o tej samej temperaturze po całym wnętrzu urządzenia. Podczas gdy wentylator rozprowadza zimne powietrze, aluminiowa powierzchnia chłodząca z tyłu urządzenia zachowuje na całej swej powierzchni temperaturę 0 °C. Dzięki takiemu rozwiązaniu temperatura we wnętrzu chłodziarki utrzymuje się na stałym poziomie, a rześkie powietrze jednocześnie chłodzi produkty spożywcze pozwalając zachować ich walory smakowe i wartości odżywcze na dłużej. Schłodzone powietrze z panelu otacza wszystko we wnętrzu chłodziarki, łagodnie i pośrednio schładzając przechowywane produkty. Ponieważ powietrze nie jest skierowane bezpośrednio na żywność, zachowuje ona swoją wilgotność i nie wysycha. Hybrid Cooling minimalizuje zmiany temperatur we wnętrzu chłodziarki oraz ogranicza problemy przechłodzenia lub niejednorodności temperatury.

SJ-GC700VSL

System Hybrid Cooling jest szczególnie efektywny w czterodrzwiowych chłodziarko-zamrażarkach firmy Sharp. W modelach tych, zminimalizowano powierzchnię, przez którą uchodzi chłodne powietrze podczas ich otwierania. Zapewnia to znaczące zmniejszenie wahań temperatury, co z kolei wpływa na zmniejszenia poboru energii elektrycznej potrzebnej do zapewnienia prawidłowych warunków do przechowywania delikatnej żywności. Ponadto system Hybrid Cooling przyczynia się do zachowania czystości w lodówce, gdyż zapobiega osadzaniu się szronu na wewnętrznych ściankach urządzenia oraz przechowywanych produktach.

System chłodzący Hybrid Cooling zastosowano w najnowszych chłodziarko-zamrażarkach firmy Sharp w kategoriach pojemności od 500 do 600 litrów oraz pozostałych modelach z górnym i dolnym zamrażalnikiem. Więcej informacji na temat poszczególnych modeli znaleźć można na stronie: https://www.sharp.pl/cps/rde/xchg/pl/hs.xsl/-/html/chlodziarko_zamrazarki.htm.

blog comments powered by Disqus
System Hybrid Cooling – soczysta, świeża żywność nawet w największe upały