PODPOWIEDZI:

Najtańszy sposób na archiwizowanie danych? Nagrywanie na płyty Blu-ray

Najtańszy sposób na archiwizowanie danych?  Nagrywanie na płyty Blu-ray

Platinet S.A., jeden z głównych graczy na polskim rynku dystrybucji nośników i akcesoriów komputerowych, sprawdził, który sposób archiwizowania danych jest najtańszy. Wyliczenia pokazały, że najbardziej efektywną kosztowo metodą jest przechowywanie plików na płytach Blu-ray.

Eksperci Platinet S.A. przeliczyli na złotówki koszty zarchiwizowania 1GB danych na 3 rodzajach nośników: płycie Blu-ray (o pojemności 25GB), dysku zewnętrznym (o pojemności 500GB) oraz pendrivie (o pojemności 32GB). Zestawienie pokazało, że najtańszym sposobem na stworzenie trwałego archiwum, którego użytkownik nie planuje kasować lub modyfikować, jest nagrywanie na nośniki Blu-ray. Koszt zapisu 1GB informacji (założona cena płyty – 3,99 zł) wynosi 0,16 zł. W przypadku średniej klasy dysku (cena: 199 zł) będzie to wydatek rzędu 0,40 zł, a pendrive’a (cena: 59 zł) aż 1,84 zł.

Platinet P-700

Trzeba jednak pamiętać, że zapis na płycie Blu-ray wymaga odpowiedniej nagrywarki. Z myślą o firmach, instytucjach, ale także osobach prywatnych chcących stworzyć trwałe archiwum, Platinet S.A. wprowadziła do oferty nowy produkt – zewnętrzną nagrywarkę Blu-ray Platinet P-700. Według wyliczeń firmy, koszt zakupu sprzętu, zwraca się po nagraniu ok. 50 płyt.

Wysoką jakość, szybkość zapisu oraz kompatybilność gwarantuje wykorzystany w Platinet P-700 napęd Panasonic UJ-260, który został zaprojektowany w Japonii. Nagrywarka obsługuje również najnowsze płyty BD-R QL o pojemności 100GB.

Niewątpliwym atutem Platinet P-700 jest jej mobilność. Ważąca zaledwie 380 g zewnętrzna nagrywarka o grubości 14,5 mm idealnie pasuje do każdego ultra-booka czy netbooka, które zwykle nie są wyposażone w napędy dysków optycznych, konieczne np. do instalacji oprogramowania.

Platinet P-700 2

Dodatkowo urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby uwolnić się od kabli zasilających. Do podłączenia wystarczy port USB 2.0 - mówi Krzysztof Potok, prezes PLATINET S.A.

Nagrywarka zewnętrzna Platinet P-700 dostępna jest w ofercie ogólnopolskich sieci sprzedaży w cenie 299 zł.

blog comments powered by Disqus
Najtańszy sposób na archiwizowanie danych? Nagrywanie na płyty Blu-ray