PODPOWIEDZI:

Wydajność Androida, a ilość rdzeni

Wydajność Androida, a ilość rdzeni

Sprzęt działający na systemie Android staje się coraz to bardziej zaawansowany technologicznie. Specyfikacje idą w górę, ale nie zawsze wzrost liczb jest równoznaczny ze wzrostem wydajności w praktyce. Również ilość rdzeni i ich wpływ na wydajność to dla wielu osób niejasna sprawa. W poniższym newsie znajdziecie kilka ważnych informacji na ten temat, popartych odpowiednimi testami.

System Android może pochwalić się ogromną popularnością. Warto zauważyć, że nie tylko smartfony czy tablety działają na nim. Pojawił się również wśród przystawek do Smart TV firmy Measy. Mamy tut akie modele jak U1A, U2C czy najnowszy U4A, który ma cztery rdzenie.

Każdy z tych modeli ma inną specyfikację. Measy U1A wyposażony jest w jednordzeniowy procesor Allwinner A10, taktowany zegarem 1,2 GHz, oraz zintegrowaną kartę graficzną ARM Mali-400. Measy U2C wykorzystuje dwurdzeniowy procesor RockChip RK3066, o częstotliwości 1,6 GHz, z grafiką ARM Mali-400 MP2. U4A z kolei ma na pokładzie czterordzeniowy procesor RockChip RK3188, który pracuje przy taktowaniu 1,6 GHz. Zastosowana w nim karta graficzna Mali-400 MP4 może być natomiast taktowana do 600 MHz. Wszystkie trzy urządzenia posiadają po 1 GB pamięci RAM DDR3.

measy_antutu

Przystawki Measy muszą radzić sobie z wieloma zadaniami - przeglądanie internetu, odtwarzanie filmów HD czy zaawansowane gry na Androida. Z powyższego testu AntuTu wynika, że każdy kolejny model to znaczący wzrost wydajność. Nowe, lepsze specyfikacje, to nie przechwalanie się producenta, a wzrost wydajności w praktyce.

measy_sunspider

Kolejny test to Sunspider, który pokazuje wydajność silnika JavaScript przeglądarki internetowej. W przypadku dongli Measy, różnica pomiędzy kolejnymi wersjami jest proporcjonalna do ilości rdzeni w procesorze.

measy_glbenchmark

Kolejny test kładzie nacisk na możliwości GPU. W przypadku układu Mali 400, każda kolejna generacja układu graficznego jest w praktyce o 50% wydajniejsza od poprzedniej. Fani wymagających gier powinni więc na ten czynnik bardzo zwracać uwagę.

Wszystkie powyższe testy dowodzą, że system Android nie ma problemu z wykorzystaniem wielordzeniowych procesorów. Można również wywnioskować z nich, że wzrost wydajności nie jest wprost proporcjonalny do ilości rdzeni, ale na pewno jest odczuwalny. Dwukrotne zwiększenie ilości rdzeni pozwala uzyskać co najmniej 40-procentowy wzrost wydajności. Jest to bardzo zauważalne przy przesiadce z jednostki jednordzeniowej na dwu- lub czterordzeniową.

Na koniec prześledźmy urządzenia od firmy Measy, a dokładniej, który model komu najbardziej będzie odpowiadał.

Model Measy U1A zadowoli osoby chcące korzystać z Internetu (w tym VOD) na telewizorze. Tak samo jest z jego młodszym bratem, czyli modele U2C, z tą różnicą, że czas reakcji będzie tu zdecydowanie krótszy. Measy U4A będzie urządzeniem idealnym dla osób, które stawiają na zaawansowane gry na Androida oraz filmy w wysokich rozdzielczościach.

blog comments powered by Disqus
Wydajność Androida, a ilość rdzeni