PODPOWIEDZI:
JVC LT-55VAO9200 55" OLED TELEWIZOR

Dyski SSD a interfejs PCI Express

Dyski SSD a interfejs PCI Express

Obecnie każdy nowoczesny zestaw komputerowy powinien zawierać dysk SSD, który znacząco przyspieszy pracę naszego systemu lub danych programów czy gier. Wraz z postępem technologii, dyski półprzewodnikowe przekroczyły prędkość 6 Gb/s, czyli maksymalną dla interfejsu SATA 3.0. Ważnym ich elementem jest interfejs PCI Express (PCIe). W poniższym newsie poznacie atuty tego interfejsu i mocne strony dysków SSD.

Najważniejszą cechą magistrali PCI Express jest przede wszystkim uniwersalność. Płyty główne wyposażone są w sloty o różnej długości, w których umieszcza się karty, wykorzystujące określoną liczbę linii. Dla przykładu, karta z dwiema liniami pasuje do slotu PCIe x2, ale możemy ją umieścić także w slotach x4, x8 i x16. To, jak dużo danych jest przesyłanych przez linie, zależy od ich ilości oraz generacji PCI Express. Warto zaznaczyć, że kolejne wersje interfejsu są kompatybilne wstecz, co oznacza, że są w stanie obsłużyć również starsze karty. Warto też wspomnieć o tym, że PCIe obsługuje transmisję dwukierunkową, dzięki czemu przekaz danych odbywa się jednocześnie w obie strony i jest to zdecydowana przewaga nad interfejsem SATA.

Plextor_M6e_w_slocie

Jak w praktyce to działa? Co zyskuje dysk SSD dzięki złączu PCIe? Możemy posłużyć się tu przykładem - dany dysk (np. model Plextor M6e) wyposażono w złącze PCI Express 3.0 x2, pasujący do slotu x2, x4, x8 i x16 oraz kompatybilny ze starszymi wersjami PCIe. Spora część płyt głównych ma wersję PCIe 2.0 lub 3.0, co oznacza, że slot, do którego pasuje dysk jest w stanie, teoretycznie, przesyłać dane o prędkości do 1 GB/s (2 x 500 MB/s), czyli dużo więcej niż maksymalna szybkość odczytu dysku Plextor M5 Pro Xtreme (ok. 550 MB/s).

Plextor_M6e_w_slocie

Zmiany dotyczące dysków SSD z interfejsem PCIe odnoszą się także do technologii Plug-and-play, która znacząco ułatwia użytkowanie i obsługę dysków.

Podsumowując, zmiana magistrali z SATA 6 Gb/s na PCI Express pozwala nowym generacjom dysków SSD osiągnąć wyższy poziom wydajności. Odnotowano tu bowiem 50-procentowy wzrost szybkości w stosunku do urządzeń podłączanych za pomocą SATA.

blog comments powered by Disqus
Dyski SSD a interfejs PCI Express