PODPOWIEDZI:

3 Sposoby na: Przyspieszenie komputera

3 Sposoby na: Przyspieszenie komputera

W każdym odcinku z serii 3 Sposoby na będziemy starać się wychodzić na przeciw Waszym potrzebom i rozwiązywać technologiczne problemy dnia codziennego. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej problemowi wolno pracujących komputerów. Z tą kwestią spotkaliście się pewnie już nie raz, zarówno w domowych pecetach, jak i mobilnych laptopach. Zapraszamy do materiału 3 Sposoby na: Przyspieszenie komputera!

Może w to nie wierzysz, ale Twój Windows może naprawdę pracować o wiele szybciej i wydajniej. Czasami decydująca kwestią są sprawy sprzętowe – mała ilość pamięci RAM czy wolny dysk, ale często wystarczy jedynie zadziałać odpowiednim oprogramowaniem i narzędziami systemowymi. Zanim więc wyposażymy się w kolejną kość pamięci i dysk SSD, warto chociażby usunąć niepotrzebne oprogramowanie, wyłączyć zbędne funkcje, usługi i procesy czy uporządkować autostart.

1 Sposób: Narzędzia systemowe

Pierwszym sposobem, po który powinniśmy sięgnąć w celu zwiększenia wydajności systemu jest skorzystanie z wbudowanych narzędzi systemowych. Rozwiązań jest bardzo dużo, ale my tym razem pokażemy tylko kilka z nich – jeśli checie bardziej się zagłębić, z łatwością znajdziecie kolejne metody w sieci. Zacznijmy od apletu konfiguracji systemu Windows. Aby go uruchomić wchodzimy w start i w polu tekstowym wpisujemy frazę msconfig, a potem wciskamy enter. Od razu przechodzimy do zakładki Uruchamianie, na której możemy wyłączyć autostart aplikacji, które nie muszą wystartować wraz z rozruchem systemu. W moim przypadku warto wyłączyć Updater od Adobe, Origin czy chociażby Skype.

ms1

Poza tym można także sprawdzić usługi, wiele z nich również nie musi działać w tle. Jeśli nie jesteście pewni czy dany proces można wyłączyć wygooglujcie go.

ms2

Natomiast jeśli posiadamy procesor dwu lub więcej rdzeniowy interesować będzie nas także karta Rozruch. Na niej klikamy przycisk Opcje zaawansowane, potem zaznaczamy checkbox Liczba procesorów i wybieramy najwyższą cyfrę. To zdecydowanie powinno przyspieszyć procedurę ładowania systemu.

ms2

Plik wymiany służy do przechowywania danych w sytuacji, gdy system ma za mało miejsca w pamięci operacyjnej. Stanowi on więc dyskowe rozszerzenie tej pamięci, a czas dostępu do dysku jest znacznie dłuższy. Jeśli więc wasz pecet posiada 4 lub więcej gigabajtów pamięci RAM to plik ten jest zbędny. Klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę Komputer i z menu kontekstowego wybieramy Właściwości. Następnie klikamy Zaawansowane ustawienia systemu i przechodzimy na kartę Zaawansowane, a w sekcji Wydajność otwieramy Ustawienia. Następnie wchodzimy ponownie do zakładki Zaawansowane i w polu Pamięć wirtualna klikamy Zmień. Odznaczamy górny checkbox i zaznaczamy opcję bez pliku stronnicowania. Zmiany zapisujemy. Plik wymiany usunie się wraz z restartem komputera.

str

Na koniec sprawdzimy jeszcze inne narzędzie, dodatkową przystawkę Windows odpowiedzialną za konta użytkowników. Ponownie wchodzimy w Start, potem Uruchom i wpisujemy komendę: control userpasswords2. W tym miejscu odznaczamy pole „Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło”, po pojawieniu się okna wpisujemy nazwę użytkownika i hasło, a nasz wybór zatwierdzamy. Tym sposobem do celów administracyjnych i sieciowych nadal nasze konto zabezpieczone jest hasłem, ale zyskamy kilka cennych sekund przy ładowaniu systemu, bowiem nie będziemy musieli podawać hasła.

Polecane zestawy komputerowe! >>>

passwords

2 Sposób: Specjalistyczne oprogramowanie do czyszczenia komputera

Kolejny sposób to użycie oprogramowania, które odpowiedzialne jest za czyszczenie systemu pod różnym kątem. Naszym zdaniem najbezpieczniejszą i najbardziej przejrzystą, a przede wszystkim w pełni darmową aplikacją przeznaczoną do tego celu jest CCleaner. Można nawet rozszerzyć jego funkcjonalność instalując dodatek CCEnhancer, u nas w wersji 4.0. Oprogramowanie pozwala użytkownikowi na inteligentne przeskanowanie dysku pod kątem niepotrzebnych plików z podziałem na informacje zgromadzone w folderach systemowych, przeglądarek internetowych i innych programów, a następnie usunięcie niechcianych elementów.

c1

CCleaner pozwala także na wykasowanie zbędnych wpisów z rejestru, które często pozostają po odinstalowaniu nieużywanych już aplikacji – ta operacja na pewno w jakiś sposób przyspieszy działanie komputera.

c2

Dodatkowo użytkownik dostaje możliwość odinstalowania programów, może zmienić ustawienia autostartu dokładnie tak jak w msconfig lub chociażby przeanalizować dysk w poszukiwaniu duplikatów.

c3

Podobne możliwości prezentuje program Revo Uninstaller, który jednak skupia się najbardziej na dogłębnym odinstalowywaniu aplikacji. Co to znaczy? Dzięki temu programowi po usunięciu np. jakiejś gry będziecie mieli pewność, że nie pozostał po niej ani jeden plik, nie tylko w folderze instalacji, ale także w folderach systemowych takich jak appdata oraz, że żaden wpis rejestru dotyczący tej pozycji nie uchroni się przed skasowaniem.

rev

3 Sposób: Zabezpiecz się przed wirusami!

Ostatni sposób to przede wszystkim przestroga dla nieostrożnych użytkowników. Najczęściej spowolnieniu pracy komputera winne jest złośliwe oprogramowanie i wirusy, które coraz łatwiej przesmykują się w instalatorach zwykłych programów. Ustrzegajcie się różnego rodzaju toolbarów, ustawiania niestandardowych stron domowych w przeglądarce i innych podejrzanie wyglądających elementów. Jeśli jednak wasz komputer zostanie już zarażony wtedy warto uruchomić lekki i przyjemny program o nazwie AdwCleaner, którego nawet nie trzeba instalować. Aplikacja zeskanuje wszystkie aktywne usługi, foldery, pliki i skróty z wybranego dysku, rejestr systemowy oraz przeglądarki pod kątem różnego rodzaju komputerowego syfilisu. Po tej operacji będziemy mogli zdecydować, jakie pozycje usunąć, a jakie zostawić.

adw

Pomocny może okazać się także Spybot-S&D;, który pozwoli Wam pozbyć się programów szpiegujących, a także jakiś dobry pakiet antywirusowy, z tych darmowych godny polecenia jest chociażby produkt od AVG.

s

To by było na tyle w tym odcinku 3 sposobów na Przyspieszenie komputera. Tym razem nie zaprezentowaliśmy Wam po prostu pakietu trzech aplikacji, a dokładne sposoby na usprawienie działania systemu. Jest ich oczywiście znacznie więcej, ale my wybraliśmy te, w naszej ocenie najciekawsze. Zapraszamy Was do pozostawiania swoich opinii w komentarzach oraz pomysłów na kolejne odcinku tego cyklu. Jeśli jeszcze nie lajkujecie kanału VideoTesty na Facebooku, to warto wpaść na nasz fanpage i pozostawić palec w górę. Do usłyszenia kolejnym razem.

blog comments powered by Disqus
3 Sposoby na: Przyspieszenie komputera