3 Sposoby na: Przyspieszenie smartfona z Androidem

3 Sposoby na: Przyspieszenie smartfona z Androidem

W poprzednim odcinku z cyklu "3 Sposoby na" opowiadaliśmy Wam o sposobach na przyspieszenie Waszego domowego komputera osobistego, dzisiaj natomiast zajmiemy się patentami na poprawienie pracy kieszonkowego smartfona z Androidem. Zapraszamy do materiału "3 Sposoby na: Przyspieszenie smartfona z Androidem"!

Jak wszyscy wiemy najlepszym sposobem na przyspieszenie smartfona z Androidem jest... kupno smartfona z Windows Phone. Jednak tak na poważnie, jest w tym żarcie trochę prawdy. Przynajmniej do czasu jeśli nie zdecydujemy się na poważną ingerencję w nasze urządzenie. Niemniej jednak nam udało znaleźć się parę doraźnych rozwiązań, które choć trochę powinny pomóc Waszym telefonom i ulżyć codziennej irytacji podczas kolejnych przestojów w pracy smartfona.

1 Sposób: Zrób porządki w swoim smartfonie

Pierwszy sposób jest najmniej inwazyjny i skierowany do osób, które raczej nie chcą zagłębiać się w tajniki niestandardowego oprogramowania i nie mają ochoty rozstawać się ze swoim systemem. Takim użytkownikom pozostaje jedynie zabrać się za porządki! Co to znaczy? Musicie zadbać, aby regularnie czyścić waszego smartfona z niepotrzebnych plików i informacji. Zacznijcie od błahostek – czasami nawet usunięcie listy połączeń i wiadomości sms może zdziałać cuda. Następnie zabierz się za usuwanie niepotrzebnych plików z pamięci telefonu oraz karty pamięci, wszelkie nieużywane pozycje łącznie z przestarzałymi zdjęciami, które cały czas generują miniaturki czy muzyką, której nie słuchamy – to wszystko ma wpływ na działanie Androida. Potem warto zajrzeć do menadżera aplikacji – odinstaluj to co niepotrzebne, szczególnie zupełnie bezużyteczne programy preinstalowane przez producenta. Działanie telefonu ulegnie przyspieszeniu także kiedy wyrzucimy z pulpitu niepotrzebne widżety oraz regularnie będziemy zabijać aplikacje działające w tle.

przyspieszenie smartfona

Jeśli nie chcemy wszystkiego robić ręcznie może nam w tym pomóc aplikacja Clean Master do pobrania z Google Play. Dzięki niej łatwo uprzątniemy „pliki-śmieci” zalegające w pamięci, chodzi tutaj szczególnie o te pliki, które ręcznie trudno byłoby zlokalizować. W moim przypadku takich śmieci było ponad 1 GB. Clean Master umozliwia nam podobny zabieg również jeśli chodzi o pamięć RAM i zainstalowane programy. Można także usuwać aplikacje zintegrowane z systemem, z tym że do tego wymagany jest dostęp do roota – jak go uzyskać pokażemy w 3 sposobie na przykładzie Samsunga Galaxy S4.

jak przyspieszyć swojego smartfona?

2 Sposób: Wyłączenie zbędnych efektów graficznych

Najwięcej czasu zajmuje systemowi od Google generowanie animacji. W przypadku nowszych wersji Androida potrzebny będzie pewien trick, który uruchomi opcje programistyczne. Przechodzimy do ustawień, następnie wybieramy informacje o telefonie, a potem dotykamy pola „Numer komplikacji” 7 razy.

informacje o smartfonie

Teraz w ustawieniach dostępna jest nowa pozycja – „Opcje programistyczne”. Przechodzimy do niej i wyłączymy następujące trzy pozycje Skala animacji okna, Skala animacji przejścia i Skala długości animacji. Jak widać teraz interfejs działa znacznie szybciej.

przyspieszenie pracy smartfona

3 Sposób: Rootwanie smartfona i instalacja niestandardowego oprogramowania

Ostatni sposób na przyspieszenie Androida wiąże się z głęboką ingerencją w nasz telefon. Nie ponosimy odpowiedzialności za niepoprawne wykonanie kroków, które będą za chwilę przedstawione. W tym odcinku wgrywanie niestandardowego oprogramowania czyli inaczej ROMu pokażemy na przykładzie Samsunga Galaxy S4. Nie w każdym smartfonie robi się to analogicznie, a dokładną instrukcję do waszego modelu łatwo znaleźć w sieci np. na forum XDA Developers. Najpierw potrzebujmy dostęp do Roota.

1. Upewnijmy się , że nasz telefon jest naładowany przynajmniej w połowie.

2. Ściągamy i instalujemy sterowniki USB odpowiednie dla naszego smartfona.

3. Pobieramy paczkę z Auto-rootem przeznaczoną dla odpowiedniej wersji systemu, w moim przypadku jest to 4.4.2 KitKat oraz program ODIN3. Wypakowujemy pliki.

4. Wyłączamy nasz telefon i uruchamiamy go w trybie Download poprzez jednoczesne przytrzymanie przycisków głośność w górę, home i uruchamiania. Po pojawieniu się ostrzeżenia klikamy przycisk głośności w górę.

5. Na komputerze uruchamiamy program ODIN3 jako Administrator. Podłączamy telefon do komputera i czekamy aż program wyświetli monit „Added!!”.

6. Klikamy przycisk AP i wybieramy wcześniej pobrany plik CF-Auto-Root. Upewniamy się, że tylko i wyłącznie checkboxy „Auto Reboot” i F. Reset Time” są zaznaczone. Klikamy START.

7. Kiedy wszystko przebiegnie pomyślnie wyświetli się komunikat PASS na zielonym tle.

Voilà! Nasz smartfon jest zrootowany. Teraz czas na wgranie recovery. W Google Play wyszukujemy aplikacji ROM Manager i instalujemy ją. Następnie uruchamiamy i wybieramy instalację ClockWorkMod Recovery.

smartfony

Teraz przyszedł czas na pobranie wybranego przez nas ROMu. Wchodzimy na forum XDA i wyszukujemy działu dotyczącego naszego smartfona. W moim przypadku jest to Galaxy S4 I9505G. Pobieramy na dysk komputera ROM z najnowszym Androidem 4.4.4 o nazwie Pure Nexus Edition. Teraz podłączamy telefon i kopiujemy plik archiwum na kartę pamięci. Przyszedł czas na skopiowanie danych umieszczonych w pamięci telefonu, których nie chcecie utracić. Pamiętajcie, że kontakty powinniście mieć zsynchronizowane z kontem Google. Ponownie uruchamiamy aplikację ROM Manager i włączamy telefon w trybie Recovery.

informacje o smartfonie

Wybieramy polecenie WIPE DATA / FACTORY RESET. Dodatkowo można jeszcze wyczyścić Dalvik Cache. Następnie wchodzimy w Install ZIP i wybieramy odpowiednią opcję. W moim przypadku jest to choose zip from /storage/sdcard1 – to zewnętrzna karta pamięci. Akceptujemy wybór przyciskiem blokady. To wszystko! Zainstalowaliśmy nowy ROM i możemy cieszyć się demoniczną prędkością naszego smartfona!

Jakie telefony komórkowe są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu telefonów komórkowych z 8/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które telefony komórkowe warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Doogee Mix 4GB/64GB Dual Sim Czarny Doogee Mix 4GB/64GB Dual Sim CzarnyBest of the best!
2Xiaomi Mi Mix 128GB Dual Sim Czarny Xiaomi Mi Mix 128GB Dual Sim Czarny Sprawdź sam
3Samsung Galaxy S8 G950F 64GB Czarny Samsung Galaxy S8 G950F 64GB Czarny Ten ma niezłą cenę!
4Philips V377 Philips V377 Polecany model
5Apple iPhone 7 32GB czarny Apple iPhone 7 32GB czarny Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: Wyjątkowy Ranking TOP 30 Smartfonów!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more