PODPOWIEDZI:

3 Sposoby na: Przyspieszenie smartfona z Androidem

3 Sposoby na: Przyspieszenie smartfona z Androidem

W poprzednim odcinku z cyklu "3 Sposoby na" opowiadaliśmy Wam o sposobach na przyspieszenie Waszego domowego komputera osobistego, dzisiaj natomiast zajmiemy się patentami na poprawienie pracy kieszonkowego smartfona z Androidem. Zapraszamy do materiału "3 Sposoby na: Przyspieszenie smartfona z Androidem"!

Jak wszyscy wiemy najlepszym sposobem na przyspieszenie smartfona z Androidem jest... kupno smartfona z Windows Phone. Jednak tak na poważnie, jest w tym żarcie trochę prawdy. Przynajmniej do czasu jeśli nie zdecydujemy się na poważną ingerencję w nasze urządzenie. Niemniej jednak nam udało znaleźć się parę doraźnych rozwiązań, które choć trochę powinny pomóc Waszym telefonom i ulżyć codziennej irytacji podczas kolejnych przestojów w pracy smartfona.

1 Sposób: Zrób porządki w swoim smartfonie

Pierwszy sposób jest najmniej inwazyjny i skierowany do osób, które raczej nie chcą zagłębiać się w tajniki niestandardowego oprogramowania i nie mają ochoty rozstawać się ze swoim systemem. Takim użytkownikom pozostaje jedynie zabrać się za porządki! Co to znaczy? Musicie zadbać, aby regularnie czyścić waszego smartfona z niepotrzebnych plików i informacji. Zacznijcie od błahostek – czasami nawet usunięcie listy połączeń i wiadomości sms może zdziałać cuda. Następnie zabierz się za usuwanie niepotrzebnych plików z pamięci telefonu oraz karty pamięci, wszelkie nieużywane pozycje łącznie z przestarzałymi zdjęciami, które cały czas generują miniaturki czy muzyką, której nie słuchamy – to wszystko ma wpływ na działanie Androida. Potem warto zajrzeć do menadżera aplikacji – odinstaluj to co niepotrzebne, szczególnie zupełnie bezużyteczne programy preinstalowane przez producenta. Działanie telefonu ulegnie przyspieszeniu także kiedy wyrzucimy z pulpitu niepotrzebne widżety oraz regularnie będziemy zabijać aplikacje działające w tle.

przyspieszenie smartfona

Jeśli nie chcemy wszystkiego robić ręcznie może nam w tym pomóc aplikacja Clean Master do pobrania z Google Play. Dzięki niej łatwo uprzątniemy „pliki-śmieci” zalegające w pamięci, chodzi tutaj szczególnie o te pliki, które ręcznie trudno byłoby zlokalizować. W moim przypadku takich śmieci było ponad 1 GB. Clean Master umozliwia nam podobny zabieg również jeśli chodzi o pamięć RAM i zainstalowane programy. Można także usuwać aplikacje zintegrowane z systemem, z tym że do tego wymagany jest dostęp do roota – jak go uzyskać pokażemy w 3 sposobie na przykładzie Samsunga Galaxy S4.

jak przyspieszyć swojego smartfona?

2 Sposób: Wyłączenie zbędnych efektów graficznych

Najwięcej czasu zajmuje systemowi od Google generowanie animacji. W przypadku nowszych wersji Androida potrzebny będzie pewien trick, który uruchomi opcje programistyczne. Przechodzimy do ustawień, następnie wybieramy informacje o telefonie, a potem dotykamy pola „Numer komplikacji” 7 razy.

informacje o smartfonie

Teraz w ustawieniach dostępna jest nowa pozycja – „Opcje programistyczne”. Przechodzimy do niej i wyłączymy następujące trzy pozycje Skala animacji okna, Skala animacji przejścia i Skala długości animacji. Jak widać teraz interfejs działa znacznie szybciej.

przyspieszenie pracy smartfona

3 Sposób: Rootwanie smartfona i instalacja niestandardowego oprogramowania

Ostatni sposób na przyspieszenie Androida wiąże się z głęboką ingerencją w nasz telefon. Nie ponosimy odpowiedzialności za niepoprawne wykonanie kroków, które będą za chwilę przedstawione. W tym odcinku wgrywanie niestandardowego oprogramowania czyli inaczej ROMu pokażemy na przykładzie Samsunga Galaxy S4. Nie w każdym smartfonie robi się to analogicznie, a dokładną instrukcję do waszego modelu łatwo znaleźć w sieci np. na forum XDA Developers. Najpierw potrzebujmy dostęp do Roota.

1. Upewnijmy się , że nasz telefon jest naładowany przynajmniej w połowie.

2. Ściągamy i instalujemy sterowniki USB odpowiednie dla naszego smartfona.

3. Pobieramy paczkę z Auto-rootem przeznaczoną dla odpowiedniej wersji systemu, w moim przypadku jest to 4.4.2 KitKat oraz program ODIN3. Wypakowujemy pliki.

4. Wyłączamy nasz telefon i uruchamiamy go w trybie Download poprzez jednoczesne przytrzymanie przycisków głośność w górę, home i uruchamiania. Po pojawieniu się ostrzeżenia klikamy przycisk głośności w górę.

5. Na komputerze uruchamiamy program ODIN3 jako Administrator. Podłączamy telefon do komputera i czekamy aż program wyświetli monit „Added!!”.

6. Klikamy przycisk AP i wybieramy wcześniej pobrany plik CF-Auto-Root. Upewniamy się, że tylko i wyłącznie checkboxy „Auto Reboot” i F. Reset Time” są zaznaczone. Klikamy START.

7. Kiedy wszystko przebiegnie pomyślnie wyświetli się komunikat PASS na zielonym tle.

Voilà! Nasz smartfon jest zrootowany. Teraz czas na wgranie recovery. W Google Play wyszukujemy aplikacji ROM Manager i instalujemy ją. Następnie uruchamiamy i wybieramy instalację ClockWorkMod Recovery.

smartfony

Teraz przyszedł czas na pobranie wybranego przez nas ROMu. Wchodzimy na forum XDA i wyszukujemy działu dotyczącego naszego smartfona. W moim przypadku jest to Galaxy S4 I9505G. Pobieramy na dysk komputera ROM z najnowszym Androidem 4.4.4 o nazwie Pure Nexus Edition. Teraz podłączamy telefon i kopiujemy plik archiwum na kartę pamięci. Przyszedł czas na skopiowanie danych umieszczonych w pamięci telefonu, których nie chcecie utracić. Pamiętajcie, że kontakty powinniście mieć zsynchronizowane z kontem Google. Ponownie uruchamiamy aplikację ROM Manager i włączamy telefon w trybie Recovery.

informacje o smartfonie

Wybieramy polecenie WIPE DATA / FACTORY RESET. Dodatkowo można jeszcze wyczyścić Dalvik Cache. Następnie wchodzimy w Install ZIP i wybieramy odpowiednią opcję. W moim przypadku jest to choose zip from /storage/sdcard1 – to zewnętrzna karta pamięci. Akceptujemy wybór przyciskiem blokady. To wszystko! Zainstalowaliśmy nowy ROM i możemy cieszyć się demoniczną prędkością naszego smartfona!

blog comments powered by Disqus
3 Sposoby na: Przyspieszenie smartfona z Androidem