PODPOWIEDZI:

Polski Hyperloop, wyginany laptop, szkodliwe elektryki - VideoNews #206

Polski Hyperloop, wyginany laptop, szkodliwe elektryki - VideoNews #206

W tym tygodniu VideoNews demaskuje prawdę i mówi jak jest. Czy samochody elektryczne są ekologiczne? Czy laptop z elastycznym wyświetlaczem wypali? Czy One Plus 7 i 7 Pro mają jeszcze to coś? Zapraszam do oglądania 206. odcinka cotygodniowego podsumowania ze świata technologii!

Krótkie informacje

  • Netflix zadebiutuje z konferencją na targach E3. Firma chce przedstawić swoje nowe produkty, które połączą cechy serialu oraz gier. Oprócz tego na pewno dowiemy się więcej o grze opartej o serial Stranger Things.
  • WhatsApp stał się ofiarą zuchwałego ataku hakerskiego, który mógł dotknąć wszystkich użytkowników. Wystarczyło, by hakerzy zadzwonili z nieznanego numeru, a już mogli otrzymać dostęp do danych osobowych i naszych plików. Deweloperzy zalecają aktualizację aplikacji. 
  • Realme, czyli do niedawna tania submarka Oppo, pokazała swój najnowszy model - Realme X. I choć ma on wysuwany aparat i duży ekran, to tak naprawdę wyróżnia go obudowa... imitująca kolorem i połyskiem cebulę.

Realme X kolorami nawiązuje do cebuli lub czosnku

  • Microsoft podjął strategiczną współpracę z Sony w branży konsolowej. Współpraca ma dotyczyć grania w chmurze. Sony skorzysta z rozwiązań Microsoft Azure, a Microsoft ze streamingowego doświadczenia Japończyków. Jednocześnie firmy planują rozwinąć sztuczną inteligencję w grach.
  • Louis Vuitton w najnowszej kolekcji wyda torebki z... elastycznymi ekranami. Za ich produkcję odpowiada Royole. W planach są dwie wersje - jedna z dwoma ekranami na każdej ze stron, druga z jednym. Na ekranach będą mogły przewijać się automatycznie strony internetowe.
  • W Japonii kończą się numery telefonów. Do 2022 roku baza 11-cyfrowych numerów może się wyczerpać. Japończycy planują wprowadzić 14-cyfrowe numery. Nie są jedyni, bowiem podobny problem dotyka Wielkiej Brytanii.

Polski Hyperloop jest w drodze

Hyper Poland ma w przyszłości ma tworzyć koleje magnetyczne i próżniowe. Dotychczas otrzymała ona jedynie 255 tysięcy euro ze zbiórki internautów. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju postanowiło przyspieszyć proces i zaoferowało 16,5 miliona na rozwój. To pozwoli na wybudowanie testowego toru pod Wrocławiem. Firma zapowiada, że za pieniądze skonstruuje napęd oraz zawieszenie systemu magrail. Pierwszy wagonik ma lewitować nad torami na przełomie tego roku. 

Hyper Poland stworzy kolej zdolną jechać nawet 600 km/h

System ma pozwolić na błyskawiczną podróż między miastami. Na początku Hyper Poland opracuje nakładki na tory, które pozwolą na przejazdy z prędkością 300 km na godzinę. W dalszej perspektywie planuje się próżniowe tunele, w których prędkość pojazdu ma być dwukrotnie większa. Wtedy drogę z Warszawy do Krakowa pokonalibyśmy w mniej niż pół godziny. Pierwszy skład magnetyczny ma pojawić się na torach w 2022 roku.

OnePlus 7 i Oneplus 7 pro pokazane

W tym roku ukazały się dwa modele z jednej serii OnePlus. Obydwa łączy mocny procesor - Snapdragon 855, aparat 48 megapikseli, szybka pamięć na pliki UFS 3.0 oraz nakładka - Oxygen OS. Odświeżona wersja nakładki oferuje lepsze zarządzanie plikami oraz czasem korzystania z urządzenia. Telefony różnią się od siebie choćby rozmiarem - zwykły OnePlus 7 ma ekran 6,4 cala Full HD+, a OnePlus 7 Pro - aż 6,67 cala. Większy model jako pierwszy posiada ekran Fluid AMOLED z odświeżaniem 90 Hz.

OnePlus 7 Pro jest niemalże bezramkowy

Sprawdź najniższą cenę OnePlus 7 w przedsprzedaży!

Wszystko to przy zachowaniu niewielkich ramek. Aby to zrobić, aparat do selfie jest wysuwany z obudowy. Rozwiązanie ma wytrzymać 300000 wysunięć i automatycznie schowa się, gdy telefon wyczuje upadek. Model Pro otrzymał także więcej aparatów, dzięki którym zrobi zdjęcia szerokokątne i z potrójnym zoomem. Przy okazji premiery wzrosły też ceny na start - w Polsce za najtańszą wersję OnePlus 7 zapłacicie prawie 2500 złotych, a za model Pro - ponad 3 tysiące. Tutaj znajdziecie więcej informacji o premierze serii OnePlus 7.

Samochody Elektryczne wcale nie są eko?

Zaskakującymi wynikami badań podzielił się Christoph Buchal z Uniwersytetu w Kolonii. Według niego rozwiązaniem kwestii zanieczyszczenia środowiska przez samochody nie będą pojazdy elektryczne. Aby do 2030 roku zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 30%, będziemy musieli korzystać z czystego Diesla oraz napędów hybrydowych. Swoje teorie naukowiec oparł o badania Tesli Model 3. 

Samochody na prąd nie do końca są ekologiczne

Jej akumulatory emitują od 11 do 15 ton CO2 przez 150 tysięcy kilometrów, co po podzieleniu daje od 73 do 98 gramów dwutlenku węgla na kilometr. Gdy dodamy do tego skomplikowaną produkcję w oparciu o lit, kobalt i kadm, na jeden kilometr Tesla emituje od 156 do 180 gramów CO2. To o wiele więcej, niż porównywany Mercedes 220d z silnikiem Diesla. Do szkodliwości dla środowiska trzeba też dodać prąd z elektrowni węglowych, a wtedy rachunek może nie być całkowicie korzystny.

Po wyginanych smartfonach czas na elastyczne laptopy

Elastyczne ekrany mogą mieć zastosowania nie tylko w tabletach, ale i laptopach. Takie rozwiązanie proponuje Lenovo, które jako pierwsze na świecie stworzyło laptopa, który może także funkcjonować jako tablet. Nowe urządzenie ma być częścią serii ThinkPad Extreme X1. Nie znamy jego specyfikacji, ponieważ Lenovo chce do końca trzymać projekt w tajemnicy. Jeśli chodzi o wyposażenie, wiemy jedynie o  procesorze - ten ma pochodzić od Intela i napędzać Windowsa 10. 

Laptop od Lenovo przypomina nieco YogaBook C930

Laptop z ekranem e-ink zamiast klawiatury? Zobacz naszą ofertę!

Więcej informacji dostaliśmy na temat ekranu. To matryca OLED wykonana przez LG. Jej maksymalny wymiar to 13,3 cala w rozdzielczości 2560x1440 pikseli. Składać można ją jedynie do środka, ale pod wieloma kątami nachylenia. Dzięki temu otrzymamy laptop, tablet, a nawet imitację książki. Więcej na temat urządzenia Lenovo pokaże w 2020 roku. Być może do tego czasu laptopotablet zdąży schudnąć i nabrać konkretnych kształtów. 

Sieć 5G w Polsce szybciej - nawet w parkach narodowych

Rząd przegłosował nowelizację megaustawy, która reguluje rozwój telekomunikacji w Polsce. Przede wszystkim zmniejszy się koszt tworzenia infrastruktury w lasach i przy drogach. Ma to sprawić, że internet światłowodowy dotrze na wieś. Do tego celu powołano Fundusz Szerokopasmowy, który za 140 milionów złotych rocznie dofinansuje budowę infrastruktury internetowej w trudno dostępnych obszarach.

Zmiany w ustawie poprawią dostęp do internetu na wsi

Najbardziej kontrowersyjny jest element ustawy, który zezwala na stawianie masztów komórkowych nawet w parkach narodowych i uzdrowiskach. Jednak jak zapewnia minister cyfryzacji Marek Zagórski w rozmowie z Akademickim Radiem LUZ, nadajniki można instalować tylko po spełnieniu wytycznych, które kontroluje Urząd Komunikacji Elektronicznej. A pełna łączność 5G pojawi się jednym z dużych miast Polski w przyszłym roku.

Dron, który przeszkody omija w locie

Uniwersytet w Zurychu ma rozwiązanie, które powstrzyma wasze drony przed tragedią. Co więcej, miałby to robić w pełni autonomicznie. Szwajcarskie rozwiązanie bazuje na tradycyjnej kamerze, wykrywaczu przeszkód oraz kamerze rejestrującej wyłącznie ruch. Dron po wykryciu przeszkody sam szacuje, w którym kierunku wykonać ruch oraz jak mocny musi on być. 

Dron rozpoznaje przeszkody z pomocą trzech kamer

Szacowanie kończy się sukcesem nawet przy prędkości 16 kilometrów na godzinę. Po uniknięciu kolizji wraca do swojego położenia. Ponadto dron nie ruszy się, jeśli obiekt nie zbliży się poniżej połowy metra. Davide Falanga przyznaje, że rozwiązanie jest nie do odtworzenia na innych urządzeniach bez czujników i jego komercyjna prezentacja nie będzie tania. Wydaje się jednak, że zdecydowanie warto.


Zobacz poprzednie VideoNewsy: 

blog comments powered by Disqus
Polski Hyperloop, wyginany laptop, szkodliwe elektryki - VideoNews #206