PODPOWIEDZI:

Tanie Pixele, bezpieczny Facebook, autostrady na prąd - VideoNews #205

Tanie Pixele, bezpieczny Facebook, autostrady na prąd - VideoNews #205

Wracamy po dłuższej przerwie z dawką najciekawszych informacji ze świata technologii. Pomimo majówki branża nie próżnowała, a swoje konferencje zwołali między innymi Facebook, Google oraz Microsoft. Oto najciekawsze wydarzenia w 205. odcinku VideoNewsa!

Krótkie informacje

 • Wyścigu na megapiksele ciąg dalszy. W telefonach pojawią się właśnie zapowiedziane przez Samsunga matryce aparatów - ISOCELL Bright GW1 i GW2. Pierwsza z nich będzie w stanie rejestrować zdjęcia w rozdzielczości 64 megapikseli, a druga - 48 megapikseli. Obydwie mają otrzymać obsługę trybów nocny, które zgrupują cztery piksele w jeden.
 • Microsoft patentuje kontroler do gier dla osób niewidomych. Poza standardowymi przyciskami miałby on otrzymać manetki znane z pada do Xboxa w wersji elite. Oprócz tego z tyłu pojawiłaby się matryca, która potrafiłaby szybko odtworzyć tekst na ekranie w wersji Braille'a. 
 • Redmi, submarka Xiaomi, ma zaprezentować światu swojego flagowca. Plotki mówią, że model K20 zostanie wyposażony w procesor Snapdragon 855, potrójny aparat, w tym jeden moduł 48 MPx oraz dużą baterię 4000 mAh. Prezentacja może odbyć się jeszcze w przyszłym tygodniu.

Flagowiec Redmi ma otrzymać wysuwaną kamerkę

 • W Singapurze właśnie uchwalono jedno z bardziej drastycznych praw dotyczących fake newsów. Jeśli rozpowszechniona informacja okaże się zagrożeniem dla państwa, jej autorom grozi do 10 lat więzienia lub kara w wysokości 723 tysięcy dolarów. 
 • Po raz pierwszy dron został wykorzystany do dostarczenia organów. To zasługa naukowców z uniwersytetu w Maryland. Dron przeleciał prawie 5 kilometrów, dostarczając nerkę dla 44-letniego pacjenta. Przeszczep się przyjął i pacjent wyszedł już ze szpitala. 
 • W rządowej aplikacji mObywatel pojawiły się nowe dokumenty. Od teraz możemy w niej przechowywać dowód rejestracyjny i polisę OC. Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. W razie nagłej potrzeby można je szybko udostępnić z pomocą kodu QR.

Przeglądarka na nowo - podsumowanie Build 2019

 • Microsoft zdecydował się na porzucenie własnej platformy Universal Windows Platform. Microsoft Edge w najnowszej wersji jest oparty na silniku od Google - Chromium. Ma to wyeliminować problemy z uruchamianiem programu na wielu ekranach oraz zwiększyć jego zgodność z witrynami. Oprócz tego w przeglądarkę wbudowano obsługę Internet Explorera, by łatwiej uruchamiać starsze strony. 
 • Microsoft planuje ekspansję ze swoim nowym produktem. Przeglądarka pojawiła się na systemie Mac OS. Ponadto jej nową funkcją są Kolekcje - interaktywne zakładki, w których oprócz adresu strony zawierają się informacje oraz zdjęcia. Te łatwo możemy zsynchronizować z innymi urządzeniami i aplikacjami od firmy. Wszystko przy zachowaniu prywatności - od teraz możemy włączyć trzy stopnie jej kontroli. 

Prezentacja Microsofru mocno skupiła się na Edge

 • Windows 10 otrzyma nowości w postaci jądra Linuksa oraz nowej wersji Terminala, który ma łączyć kilka narzędzi w jedno. Dodatkowo pakiet Office Online ma działać szybciej dzięki Fluid Framework. Rozwiązanie pozwoli także na błyskawiczne tłumaczenie tego, co piszemy we wspólnym projekcie. Z rzeczy mniej ważnych - Microsoft spróbuje szczęścia w rozwoju gier rozszerzonej rzeczywistości z pomocą Minecrafta. Więcej szczegółów poznamy 17 maja. 

Nowy Android i nowe Pixele - podsumowanie Google I/O 2019

 • Zgodnie z przeciekami świat ujrzały tańsze wersje Pixeli 3 - modele Pixel 3a i 3a XL. Za 400 dolarów mamy otrzymać ten sam aparat główny, co w droższych modelach. Poza tym nowe Pixele nie mają ogromnego notcha i posiadają gniazdka słuchawkowe. Oszczędzono na wykonaniu - tył jest z plastiku, oraz na procesorze - w środku znajdzie się Snapdragon 670 z 4 GB RAMu. Póki co brak informacji o dostępności w Polsce. 
 • Być może w Polsce skorzystamy z nowej, odchudzonej i przyspieszonej wersji Asystenta Google. Uzupełni on kalendarz w trybie offline, a gdy połączymy się z internetem, zaproponuje restauracje, podcasty oraz wydarzenia dopasowane pod nasze preferencje. Oprócz tego w Asystencie pojawi się tryb jazdy. 

Google Pixel 3a wygląda podobnie do Pixeli 3Sprawdź cenę Google Pixel 3!

 • Google chce także rozwijać nowe pola. Od teraz z pomocą rozszerzonej rzeczywistości będziemy mogli oglądać niektóre treści z wyników wyszukiwania. Aplikacja Map zyskała także tryb nawigowania z pomocą naszego aparatu, choć na razie tylko na Pixelach. Jednocześnie najważniejsze aplikacje jak Youtube czy Mapy otrzymają tryb Incognito. 
 • Firma zaprezentowała też Androida Q, który w wersji beta pojawił się już na wielu urządzeniach. Nowa wersja systemu domyślnie posiada tryb ciemny. W wiadomościach będziemy mogli odpowiadać automatycznie dzięki wiadomościom proponowanym przez sztuczną inteligencję. Ponadto łatwiejsze ma być kontrolowanie wykorzystania naszych danych przez aplikacje, a także tego, czy włączają moduły. Betę można już pobrać na 15 modeli. 

Facebook chce być bezpieczniejszy

Podczas konferencji F8 Facebook zapowiedział, że "przyszłość jest prywatna". Podczas konferencji nie padły jednak żadne deklaracje poza szyfrowaniem wiadomości i usuwaniem ich zaraz po tym, gdy uznamy, że nie trzeba ich przechowywać w chmurze. Jednocześnie firma rozwija swoje aplikacje, udostępniając ulepszoną wersję Messengera na komputery osobiste. Poza nią pojawi się także nowsza wersja narzędzi deweloperskich do tworzenia nakładek rozszerzonej rzeczywistości. 

Sean Liu zapowiedział dwa modele Oculusów

Konferencja Facebooka to także więcej sprzętu dla całego świata. Inteligentny głośnik z ekranem i kamerą Portal dotrze do większości krajów Europy jesienią, choć nie wiemy, czy do Polski. Poza tym poznaliśmy datę premiery nowych gogli do wirtualnej rzeczywistości. Zarówno bezprzewodowe Oculus Quest, jak i Oculus Rift S będą kosztować 399 dolarów i pojawią się na świecie 21 maja. 

Autostrada na prąd już działa 

Niemcy jako pierwszy kraj na świecie uruchomiły fragment autostrady, gdzie samochody są napędzane na prąd. Takie rozwiązanie pozwoli samochodom ciężarowym na wyłączenie napędu Diesla i korzystanie wyłącznie z rozwiązania elektrycznego. Działaniem przypomina to tramwaj. System sam wykryje obecność trakcji. Po podłączeniu się do niej, pojazd otrzymuje dawkę energii niezbędną do poruszania się z maksymalną prędkością 90 kilometrów na godzinę. 

Elektroniczna autostrada napędzi przede wszystkim ciężarówki

Ponadto, system może przyspieszyć magazynowanie energii z hamowania, oddając ją do akumulatorów albo zwracając nadwyżkę bezpośrednio do linii wysokiego napięcia. Energooszczędność pojazdu ma zwiększyć się dwukrotnie w porównaniu z napędem hybrydowym. To pozwoli zaoszczędzić 20 tysięcy euro na każdych 100 tysiącach kilometrów. Dwa odcinki po 5 kilometrów w jedną stronę otworzono w Hesji na autostradzie numer 5.

Granie w Pokemony zmienia działanie mózgu

Jeśli w dzieciństwie intensywnie graliście w przenośne odsłony gier Pokemon, możecie reagować na informacje o marce w sposób bardziej żywiołowy. Takich danych dostarczają naukowcy z Uniwersytetu w Stanford. Wynika to z ich utrwalonej znajomości. W mózgu osób grających intensywnie w grę rozwija się obszar wielkości ziarnka groszku odpowiedzialny wyłącznie za rozpoznawanie stworków.

Pokemony rozpoznajemy z łatwością niczym zwierzętaPokemon Let's Go Eevee w najlepszej cenie!

To oznacza, że Pokemony rozpoznajemy łatwiej i kojarzymy jak chociażby twarze innych ludzi czy zwierzęta. Choć zauważalny efekt pojawił się po wielu godzinach grania osób badanych, to istnieje prawdopodobieństwo, że może on zwiększać podatność na działanie reklam. Co ciekawe, obszar aktywuje się nawet przy nowszych odsłonach gier, gdzie Pokemony wyglądają realniej aniżeli w przypadku czarno-białych odsłon na Game Boya.

Producenci telefonów źle liczą czas pracy na jednym ładowaniu

Z testów organizacji Which? wynika, że producenci nie potrafią ocenić prawdziwego czasu pracy na jednym ładowaniu. Na warsztat wzięto 50 smartfonów od pięciu producentów, co najmniej po 6 modeli od każdego. Sprawdzano długość czasu rozmów na jednym urządzeniu. Najgorzej spisały się telefony od Apple. W przypadku modelu iPhone XR wynik był przeszacowany najmocniej, a telefon podczas rozmów działał o 8.5 godziny krócej niż obiecywał producent. 

Smartfony Samsunga działają najdłużej

Po drugiej stronie rankingu stanęło Sony z modelem Xperia Z5, który pracował 7 godzin dłużej, niż obliczył producent. Większość producentów niedoszacowuje średniego czasu rozmów. Niechlubnym wyjątkiem jest Apple, którego telefony wytrzymują średnio o 5 godzin krócej. O godzinę krócej rozmawia się na HTC. O nieco godzinę dłużej pogadamy na Nokii, o dwie na Samsungu, a o 3 na Sony. Jednocześnie to Samsung oferuje najdłuższy średni czas pracy na jednym ładowaniu - ponad 23 godziny rozmów.


Zobacz poprzednie VideoNewsy: 

blog comments powered by Disqus
Tanie Pixele, bezpieczny Facebook, autostrady na prąd - VideoNews #205