PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Play bez 5G Ready, drukowane Sushi, ekran zamiast okna - VideoNews #202

Play bez 5G Ready, drukowane Sushi, ekran zamiast okna - VideoNews #202

Coraz głośniej o 5G - zarówno tym prawdziwym, jak i tym wymyślonym. Już niebawem w Europie pojawi się pierwsza sieć obsługująca nowoczesne telefony, ale nie jest to jedyna ciekawa rzecz w tym tygodniu. Zobaczcie więcej w 202. odcinku VideoNewsa!

Krótkie Informacje

  • Samsung niebawem może stracić wiele na rynku podzespołów do telefonów. Według Reutersa obniżone zapotrzebowanie na pamięci oraz półprzewodniki skończy się dla Samsunga stratami finansowymi, których nie nadrobi coraz mniej opłacalną sprzedażą drogich modeli.
  • Samsung ma też jeszcze jeden problem. Egzemplarze Galaxy S10 5G mają problem z przejściem z zasięgu 5G na LTE. Według Koreańczyków telefon nie zmienia sieci nawet po kilkukrotnym wyłączeniu. Problem dotyczył trzech koreańskich sieci, w których testowano sprzęt. 
  • Asus pokazał światu nietypowy komputer, który wygląda jak oczyszczacza powietrza. Jednak ConceptD to potężna maszyna z procesorem Intel Core i9, kartą graficzną Nvidia Quatro RTX4000 i nawet 64 GB RAMu DDR4. Ceny zaczynają się od 1700 dolarów.

ConceptD zaskakuje kształtem i mocą

  • Argentyńska firma znalazła ciekawy sposób na promocję swoich prezerwatyw. By móc z nich skorzystać, potrzeba czterech dłoni, które otworzą opakowanie. System ośmiu przycisków jest nie do obejścia przez jedną osobę. Ma to przypominać o potrzebie obupólnej zgody na odbycie stosunku.
  • Jako Polacy polubiliśmy aplikacje bankowe. Dziennie używa ich 11,2 miliona użytkowników. Ten wynik w ciągu najbliższych lat wzrośnie do poziomu 40% Polaków korzystających z mobilnej bankowości, jak wynika z raportu IBRIS. 
  • Naukowcy ze stowarzyszenia EHT z pomocą ośmiu teleskopów uwiecznili i przetworzyli pierwsze zdjęcie czarnej dziury. Potrzeba było do tego zarejestrować ponad 5 petabajtów danych przez ponad 2 tygodnie, a w pracy wzięło udział ponad 200 naukowców.

Play nie może nazywać swojej sieci "5G Ready"

Od lutego Play w komunikatach medialnych nazywał swoją sieć 5G Ready. Według operatora oznaczało to, że ma infrastrukturę gotową do implementacji rozwiązań 5G. W praktyce oznaczało to sieć LTE-Advanced, która odstaje możliwościami od piątej generacji sieci komórkowych. Oprócz tego Play oznaczał smartfony niezdolne do obsługi sieci 5G jako "telefony rekomendowane do korzystania z sieci 5G Ready".

To nie spodobało się rzecznikom innych sieci. Orange krytykował tę ideę otwarcie, Plus mówił, że od 1,5 roku jest "5G Super Ready", a T-Mobile poszło ze sprawą do sądu. Jeszcze we czwartek sąd w ramach środków zapobiegawczych zabronił, aby fioletowa sieć korzystała z określenie 5G Ready w komunikatach. Obydwie strony milczą, czekając na uzasadnienie. Tym będzie najprawdopodobniej niespójność językowa, informująca o sprzedawaniu rozwiązań 4G jako elementów 5G.

Swisscom z pierwszym smartfonem 5G w Europie

Sieć komórkowa Swisscom, należąca w większości do szwajcarskiego rządu, jako pierwsza w Europie uruchomi 5G pod koniec tego roku. Rozwiązanie pojawi się w 60 dużych miastach. Podczas oficjalnej prezentacji odpalono Soul Calibur VI, który był obsługiwany przez chmurę. Smartfonem, który ekskluzywnie obsłuży rozwiązania nowego standardu został Oppo Reno 5G. To ten sam telefon, który zasłynął charakterystycznie wysuwającym się aparatem.

Oppo Reno 5G z internetem o prędkości ponad 1 gigabita

Dzięki niemu z przodu znajdziemy niemalże tylko i wyłącznie ekran. Podobnie jak Huawei P30 Pro, Oppo Reno wyposażono w optyczny zoom peryskopowy. Poza tym urządzenie będzie wyposażone standardowo. Snapdragon 855 z modułem X50, 8 GB RAMu i bateria o pojemności 4065 mAh sprawiają, że jest to prawdziwy flagowiec. Pełną specyfikację poznamy 24 kwietnia w Zurychu, a pierwszy telefon z pełnym 5G trafi do Szwajcarów w maju.

Wydrukowane sushi oparte o nasz organizm

Restauracja Sushi Singularity w Tokio miesiąc temu pokazała światu wydrukowane za pomocą drukarek 3D porcje sushi. Jednak studio stojące za restauracją, Open Meals, postanowiło pójść o krok dalej. Za rok pojawi się nowe menu, które oparte będzie o informacje z naszego organizmu. Klient zostanie poproszony o pobranie próbki moczu oraz kału, a także naszego DNA. Taka próbka zostanie przesłana do laboratorium dwóch firm. 

Sushi wydrukowane w 3D może sie różnić

Zbadają one, jakich składników odżywczych brakuje klientowi. W ten sposób powstanie unikalny profil zdrowotny. W ten sposób otrzymamy wyniki badań razem z poradami dotyczącymi zdrowego trybu życia. Nasze sushi wydrukują w jednej z czternastu drukarek 3D. Restauracja sama będzie hodować składniki dzięki zarządzanym komputerowo systemom. Dodatkowo w udekorowaniu porcji pomogą robotyczne ramiona. 

Intel oraz Snapdragon pokazują procesory

Dziewiąta generacja procesorów Intela dla laptopów wyciekła za pośrednictwem chińskiego mikrobloga Baidu. Nowe propozycje na pewno będą gościć w zestawieniu najwydajniejszych procesorów dla urządzeń mobilnych. Model i9-9980HK będzie pierwszym, który osiągnie 5 GHz. Ma przy tym zachować niski pobór energii na poziomie 45W. Będzie oferował przy tym 8 rdzeni i 16 wątków, a także odblokowany mnożnik.

Model

Rdzenie

Wątki

Taktowanie procesora (podstawowe/wiele wątków/Tryb Boost)

Ilość pamięci cache (L3)

Taktowanie karty graficznej

 Współczynnik TDP
 i5-9300H 482.4/4.0/4.1 GHz8 MB350-1050 MHz45 W
 i5-9400H 482.5/4.1/4.3 GHz8 MB350-1100 MHz45 W
 i7-9750H 6122.6/4.0/4.5 GHz12 MB350-1150 MHz45 W
 i7-9850H 6122.6/4.1/4.6 GHz12 MB350-1150 MHz45 W
 i9-9980H 8162.3/4.1/4.8 GHz16 MB350-1200 MHz45 W
 i9-9980HK 8162.4/4.2/5.0 GHz16 MB350-1250 MHz45 W

Nieco inną strategię obrał Snapdragon. Procesory 730 i 730 G mają być wersją lite Snapdragona 855. Zaoferują obsługę Wi-Fi 6 oraz nowe rdzenie Kryo 470, taktowane nawet na 2,2 GHz. Wersja G ma zyskać podkręcony układ graficzny Adreno 518 oraz wsparcie dla Vulkan 1.1. Znacznie częściej spotykanym procesorem będzie Snap 665. Ten także otrzyma obsługę Vulkan 1.1, ale też nowszą niż w 660 jednostkę do przetwarzania obrazu. Nowe rozwiązania trafią na rynek w drugiej połowie roku.

Nietypowe telewizory od Sony i Bang&Olufsen;

8K to dla Sony za mało. Ich telewizor, jeśli jeszcze można tak nazwać mający 19,2 na 5,4 metra urządzenie, oferuje rozdzielczość 16K. Jak zapewniają przedstawiciele, projektowany model ma stwarzać wrażenie obcowania z rzeczywistością. Na razie jednak obcować z nim będą mogli wyłącznie klienci biznesowi, głównie ze względu na wymiar. Sony już 5 lat temu pokazało podobne rozwiązanie na lotnisku Haneda, jednak tam łączono ze sobą mniejsze telewizory w całość. 

Bang and Olufsen zaskakują telewizorem z głośnikami

Tani OLED od LG? Sprawdź!

Niecodzienną propozycję pokazał Bang and Olufsen. Do telewizora LG C9 kosztującego 7 tysięcy dolarów dołożyli autorskie głośniki i stworzyli system Beovision Harmony. Ten wyróżnia się składanymi głośnikami, które po wyłączeniu ekranu mają go częściowo zasłaniać. Po włączeniu ekran sunie do góry i cała konstrukcja harmonijnie się rozkłada. Jeśli chcecie kupić takie urządzenie, wyposażcie się w 20000 dolarów. Premiera w październiku tego roku.

Powstanie Polska reprezentacja w FIFIe

Dla ludzi obserwujących zmagania w grze FIFa ogromną stratą jest fakt, że reprezentacja Polski nie wystawi swoich przedstawicieli w pierwszym turnieju FIFA eNations Cup. Ta sytuacja się jednak nie powtórzy, a to dzięki dobrej woli prezydenta Andrzeja Dudy oraz Miłosza Bogadnowskiego, czterokrotnego mistrza Polski w tej grze. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że niebawem powołana zostanie kadra narodową w grach z serii FIFA

Polska reprezentacja w FIFIe stała się faktemFIFA 19 na komputery osobiste w najniższej cenie - zobacz sam!

Kontrolę nad nią obejmie Miłosz Bogdanowski, który w wywiadzie zapowiedział, że postawi na młodych graczy. Złoży się na nią 10 najlepszych graczy. Plany zakładają organizowanie meczów towarzyskich. W ten sposób stalibyśmy się jedną z pierwszych kadr narodowych w e-sporcie. Podczas tegorocznego turnieju FIFA eNations CUP zwycięzcy mogli zgarnąć 40 tysięcy dolarów, więc jest o co walczyć.

Ekran z Indiegogo, który ma działać jak okno

Atmoph Window 2 to 27-calowy monitor o rozdzielczości Full HD, który ma sprawiać wrażenie okna. W tym celu wgrano do niego 1000 filmów z całego świata, nagranych w 4K. Będą pełniły funkcję interaktywnej tapety. Oprócz tego jest wyposażony jak tani telefon z Androidem sprzed trzech lat, oferując procesor MediaTeka i 2 GB RAMu. Jeśli będziecie chcieli zobaczyć w oknie wasz film albo zdjęcie, z pomocą aplikacji mobilnej przeniesiecie je na ekran. 

Atmoph Window 2 współpracuje z aplikacjami

To druga odsłona smart okna, które ma wyświetlać godzinę, pozwalać na odtwarzanie muzyki oraz współpracować z Google Home i Alexą. Oprócz tego na takim oknie obejrzymy transmisję na żywo. Jeśli zdecydujemy się na kamerę, pozwoli ona na efekt paralaksy zgodny z tym, gdzie jest nasza twarz oraz na obserwowanie domu z pomocą aplikacji. Projekt zebrał wymagane 50 tysięcy dolarów. A wystarczyło tylko obrócić telewizor i sprzedawać go za 400 dolarów.

blog comments powered by Disqus
Play bez 5G Ready, drukowane Sushi, ekran zamiast okna - VideoNews #202