PODPOWIEDZI:

VideoNews #201 - Koniec Ubera, uchwała TERREG, debiut 5G w Korei

VideoNews #201 - Koniec Ubera, uchwała TERREG, debiut 5G w Korei

Nie tak dawno świętowaliśmy jubileusz, ale świat technologii nieustannie gna do przodu. W tym tygodniu sprawdzimy, jak ma się polski biznes taksówkarski, czy w Polsce jest jeszcze miejsce na innowację oraz gdzie znajduje się pierwsza działająca sieć 5G. Zapraszam do oglądania!

Krótkie informacje

  • Szwajcarskie Innolith rozwija baterię o zwiększonej gęstości, która pozwoli przejechać 1000 kilometrów na jednym ładowaniu. Ma także przeżyć więcej niż 55 tysięcy cykli ładowania, czyli przy jednym ładowaniu dziennie wytrzymałaby 150 lat.
  • Łaskawy Microsoft da nam 35 dni na odłożenie aktualizacji Windowsa. W dalszym ciągu nie będzie można wyłączyć automatycznego aktualizowania. Pierwszy test podczas majowej aktualizacji.
  • 1 kwietnia oficjalnie zamknięto Google Plus. To samo, które miało zrewolucjonizować media społecznościowe i komentarze na Youtube, ale od kilku lat umierało po cichu. Śpij słodko aniołku.

Samsung Galaxy A90 obrotowe

  • Samsung nie wie już, od kogo kopiować i zaczął kopiować od chińczyków. Wszystkich. Jednocześnie. Samsung Galaxy A90 to telefon, którego aparaty będą obrotowe i wysuwane zarazem. Ciekawe, jak szybko się ubrudzą.
  • Pamiętacie, jak mówili, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Teraz możecie to zweryfikować, a to wszystko dzięki całkiem przyjemnej i interaktywnej mapie Roads to Rome. Mapa dostępna jest tutaj
  • Kibicujecie Tesli? Firma nie ma czym się chwalić, bo gdy zapowiedziała słabsze wyniki za pierwszy kwartał tego roku, akcje spadły o ponad 10% we czwartek. Powodem jest zrealizowanie tylko połowy dostaw, jakie były zaplanowane.

Autonomiczny samochód bez czujników?

Wayve jest niepocieszone faktem, że pomimo wydania 5 miliardów dolarów na technologię autonomicznych pojazdów, nie potrafią one przyswoić tego, co ludziom zajmuje kilkadziesiąt godzin. Dlatego wprowadzają nauczanie maszynowe do prowadzenia samochodów. Ich Renault Tweezy łączy się ze stroną mobilną, na której wyznaczono mu trasę. Jeśli priorytetem przejazdu miała być bezkolizyjność, to udało się, ale pojazd nie przekroczył 17 kilometrów na godzinę.

Wayve porusza się nawet pomimo słabej pogody

Ale Wayve wykorzystuje zaledwie kamerę umieszczoną z przodu oraz nawigację satelitarną. Pojazd uczy się za każdym razem, gdy kierowca przejmie kontrolę nad kierownicą, poprawiając tor jazdy. Firma planuje jako pierwsza wdrożyć autonomiczne pojazdy w 100 miastach świata. Jeśli pojazdy poruszają się pomimo złej pogody na wąskich ulicach, nie powinno być problemu.

Boston Dynamics szykuje roboty do magazynów

Boston Dynamics znów pokazuje światu swoje roboty, tym razem jednak nie szokując ich ludzkimi zachowaniami. Roboty Handle wyglądają jak małe żyrafy albo strusie i potrafią przenosić pudełka z palety na taśmę. Połączenie balansu ciężarem oraz kamer odczytujących kody QR sprawiają, że roboty wiedzą, w jaki sposób podnieść przedmiot.

Roboty Handle same podnoszą i przenoszą rzeczy

Jak powiedział szef Boston Dynamics, Marc Raibert, urządzenia mogłyby pracować szybciej, gdyby dopracować technologię rozpoznawania obrazu z kamer. Więc jak powiedział, tak zrobił i kupił start-up Kinema, który tworzy systemy rozpoznawania obiektów w przestrzeni. Oprócz tego w Bostonie stworzono system podnoszenia paczek, który dzięki głębokiemu uczeniu ma rozróżniać to, w jaki sposób je podnosić i jaki mogą mieć ciężar.

TERREG gorszy od ACTA 2?

W skrócie TERREG to terorrism regulation. Po raz pierwszy projekt dyrektywy antyterrorystycznej przeczytano we wrześniu. Jej zadaniem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się treści terrorystycznych z pomocą algorytmów. Te w ciągu godziny rozpoznawałyby, także ze zrozumieniem kontekstu, czy treść zagraża użytkownikom.

Unia Europejska rozważy wdrożenie TERREG

Problemów jest kilka, bowiem TERREG nie wyjaśnia dokładnie, czym jest terroryzm. Co więcej, według pierwotnych postanowień, wiodącą przesłanką do usunięcia treści będą wewnętrzne regulaminy serwisów, które pozwolą im na swobodną interpretację w obrębie swoich stron. Jakość algorytmów także jest dyskusyjna, ponieważ co widać po przykładzie wielu zdjęć z Facebooka, nie zawsze sobie radzą.

W Korei Południowej debiutuje 5G

W kraju Samsunga oraz LG powstała pierwsza komercyjna sieć 5G przeznaczona dla urządzeń mobilnych. SK Telecom jeszcze przed odpaleniem sieci chwaliło się wynikami na poziomie czterech gigabitów pobierania na sekundę. To pozwala na pobranie filmu ważącego 2 gigabajty w 4 sekundy. SK wyznacza też złoty standard, bo nie będzie naliczać wyższych opłat za korzystanie z sieci 5G, aniżeli miało to miejsce w przypadku LTE.

Galaxy S10 w wersji 5G pojawi się w Korei

Samsung Galaxy S10+ z dodatkową ochroną - kliknij i sprawdź!

Przy okazji na rynek koreański wypuszczono też ogromne Samsungi Galaxy S10 w edycji 5G. Choć kosztują one ponad 1200 dolarów, to według szacunków w tym roku skorzystają z nich 3 miliony osób na świecie. Także w Japonii, która ograniczoną formę sieci 5G wdroży w drugiej połowie roku. Polscy operatorzy testują takie rozwiązania.

Uber nie będzie stał ponad prawem

Nowa ustawa ma zlikwidować szarą strefę, w której działa Uber. Od teraz będzie on uznawany za pośrednika w przewozie osób. To oznacza, że kierowcy pracujący z aplikacją będą zmuszeni do posiadania licencji na przewóz osób, zupełnie jak taksówkarze. Koszt takiej zostanie jednak zmniejszony do 320 złotych, jeśli zamierzamy prowadzić przewóz od 2 do 15 lat.

Uber zostanie poddany regulacjom

Kup nawigację Mio i odzyskaj gotówkę!

A jeśli Uber nie przypilnuje kierowców, to sam za każdy przypadek dostanie po 10000 złotych kary. Na szczęście dla firmy, rolę taryfikatora może pełnić aplikacja w telefonie, a taksówkarze od 2020 roku nie musieliby przechodzić kursu z mapy miasta. Czyli w sumie po staremu, co wzbudza protest taksówkarzy i ci 8 kwietnia zamanifestują.

W Polsce coraz więcej Paczkomatów i E-Dowodów

Już nie tylko Paczkomaty Inpost mają liczyć się na rynku. Poczta Polska chce do końca tego roku ulokować takich 200, a w najbliższych latach znalazłoby się ich 1000. Plany na rynek automatów do paczek ma także DHL, który uruchomi 150 takich placówek w 2019. W Warszawie otworzono z kolei największą wypożyczalnię samochodów elektrycznych w tej części Europy. Innogy Go pozwala na wypożyczenie jednego z ponad 500 BMW i3.

Nowy parkometr we Wrocławiu na baterie słoneczne

We Wrocławiu staną z natomiast pierwsze parkometry, w których zapłacicie Blikiem. Polski rząd obniża z kolei poziomy, od których zaczyna się alarm smogowy. W Polsce po nowy dowód elektroniczny zgłosiło się ponad 320 tysięcy chętnych w pierwszym miesiącu, a ponad 20 tysięcy przez internet. Jego cyfrową część aktywowało 75% petentów. A jeśli macie ochotę podróżować i jeść, to teraz dzięki asystentowi Google zamówicie bilet w flixbusie oraz jedzenie z pyszne.pl


Zobacz też poprzednie VideoNewsy:

blog comments powered by Disqus
VideoNews #201 - Koniec Ubera, uchwała TERREG, debiut 5G w Korei