PODPOWIEDZI:

Fake Pocophone, Google Stadia i niezabezpieczone hasła - VideoNews #199

Fake Pocophone, Google Stadia i niezabezpieczone hasła - VideoNews #199

Przyszłość gier jest w chmurze - tak mówi Google. Jeśli tak, to dobrze byłoby zadbać o bezpieczeństwo danych - w tym tygodniu każdy je gubił. No i dać się nabrać na fałszywe benchmarki. O tym wszystkim w 199. odcinku VideoNewsa. Zapraszam do oglądania!

Krótkie informacje

  • 26 marca Parlament Europejski będzie głosował nad kształtem dyrektywy regulującej prawo autorskie. W rezultacie pojawia się ryzyko ordynarnej kontroli treści jeszcze przed publikacją w sieci. Jeśli chcesz zareagować w tej sprawie, zajrzyj pod ten adres.
  • MIT stworzyło chwytak dla robota, który jest w stanie złapać każdy obiekt niewielkich rozmiarów. Wszystko to dzięki mechanizmowi próżniowemu oraz silikonowemu stożkowi, który przypomina kulę z origami. Może on przenieść ciężar nawet 120 razy większy od swojego.
  • Netflix rezygnuje z bezpłatnego okresu próbnego w Polsce. Firma w oficjalnym oświadczeniu mówi jedynie, że testuje możliwości. Myślę, że możliwości okresu próbnego przetestowali już zbyt dobrze oszuści manipulujący darmowym dostępem do platformy. 
  • Ray Tracing dotrze do GTXów od Nvidii. W przyszłym miesiącu rozwiązanie powinni otrzymać użytkownicy kart serii 900 i 1000. Nie ma jednak co spodziewać się fajerwerków, bo sama Nvidia mówi, że nawet karty 1660 będą działać lepiej od topowych 1080Ti.
  • Nvidia pracuje nad technologią, która potrafi najbrzydsze bazgroły zamienić w fotorealistyczne obrazy. System GauGAN korzysta z głębokiego nauczania i po rozpoznaniu kolorów dodaje do nich odpowiednią fakturę zaczerpniętą z milionów opracowanych przez siebie zdjęć.
  • MySpace w jednym momencie straciło niemal 12 lat swojej bazy. Zginęły utwory muzyczne oraz profile ze zdjęciami i filmami. Powodem była migracja serwera, podczas której przepadło nawet 50 milionów utworów. 

Facebook oraz InPost nie pilnują naszych haseł

Afera związana z InPostem dotyczyła aplikacji Manager Paczek. Dostęp do naszych danych mogły otrzymać przypadkowe osoby, które obserwowały odświeżające się listy nadawanych paczek. Początkowo Radio Kraków powiedziało o 7,4 miliona wykradzionych kont, ale w poście na Facebooku przeprosiło za błędne szacunki. Problem dotyczył 0,04% użytkowników, a InPost przekazał, że problem już został rozwiązany i był jednorazowym błędem systemu. 

Facebook nie zabezpieczał haseł

Nieco poważniej sprawa wygląda w przypadku Facebooka. Brian Krebs poinformował, że Facebook trzymał hasła swoich użytkowników w bazach niezabezpieczonych żadnym szyfrowaniem. Niektóre przypadki tyczą się kont założonych jeszcze w 2012 roku. Sprawa może dotyczyć od 200 do 600 milionów osób, a do baz danych dostęp mogło mieć ponad 200 tysięcy pracowników firmy. Facebook obiecuje zawiadomić użytkowników, których hasła nie były należycie przechowywane.

Fałszywy benchmark z Pocophone f1 Lite

W ubiegłym tygodniu sporo zamieszania wywołał benchmark. Rzekomo pokazywał on telefon, który nazywał się Pocophone F1 Lite. W teorii miałby on otrzymać Snapdragona 660 oraz 4 GB. Pojawiły się podejrzenia, że urządzenie z kodową nazwą uranus pojawi się szybko na rynku. Temat wymagał głębszej weryfikacji, bo biorąc pod uwagę obecność najnowszego Androida, wydawało się, że urządzenie istnieje. 

Pocophone F1 Lite to fake

Prawdziwy Pocophone F1 w najlepszej ofercie!

Okazało się jednak, że wszystko to było żartem ze strony Polaków. Tadeusz z foniki pej razem ze swoimi znajomymi zmanipulowali wyniki benchmarku przeprowadzonego na Redmi Note 5. Wystarczyło podmienić kilka nazw w plikach build.prop i puścić wynik w świat, by temat podchwyciły liczne serwisy, głównie polskie. 

Prototyp iPhone'a sprzed prawie 15 lat

The Verge dotarło do urządzenia, na bazie którego powstał pierwszy model iPhone'a. Płytę M68, na której działały pierwsze wersje systemu iOS rozwijano w sekrecie przez ponad 2,5 roku. Ta rozmiarem przypomina rozwiązania z komputerów sprzed 10 lat. Czerwony kolor oznacza, że to wersja prototypowa - zielone, niebieskie i żółte płyty były przeznaczone dla wersji, które miały pojawić się na rynku. Wyposażono je w ekran, by od razu testować działanie sprzętu.

iPhone na płycie M68

Po podzespołach widać, że Samsung miał spory wpływ na konstrukcję pierwszego iPhone'a. Stworzył on Samsung K4X1G153PC, który uruchamiał system dzięki autorskiej pamięci oraz procesorowi. Firma zastosowała też na początku złącze RJ11, którego używano w telefonach stacjonarnych do odbioru dźwięku. W ten sposób testowano jakość rozmów. Urządzenie utrzymano w tajemnicy między innymi dzięki tej konstrukcji.

Programy antywirusowe na androidzie nie działają

A przynajmniej dwie trzecie z nich. Tak wynika z raportu AV Comparatives, na potrzeby którego sprawdzono ponad 250 aplikacji antywirusowych z Google Play. Do urządzeń wpuszczano 2000 form złośliwego oprogramowania. Oprócz tego wrzucono także 100 czystych plików, które zachowywały się jak wirusy. Po testach wyszło na jaw, że tylko 1/5 programów potrafiła zidentyfikować 90% zagrożeń.

Aplikacje antywirusowe często są podobne

80 aplikacji przeszło test pozytywnie. Wśród pozostałych znalazły się między innymi programy, które opierały się na jednym projekcie graficznym upublicznianym pod różnymi nazwami. Te mniej zaawansowane potrafiły rozpoznawać siebie jako zagrożenie, ponieważ deweloperzy nie dodali ich do listy wyjątków. Część korzystała wyłącznie z systemowego narzędzia w Androidzie Oreo. 32 z nich w trakcie testowania zniknęły ze sklepu Google Play. 

Xbox bez fizycznego napędu coraz bliżej

Jeszcze niedawno spodziewano się, że Xbox bez napędu będzie urządzeniem nowej generacji. Jak informuje Windows Central, konsola może pojawić się jako Xbox One S All-Digital. Znany wcześniej jako Xbox Maverick, projekt miałby nie posiadać napędu, a na start otrzymalibyśmy Forza Horizon 3, Sea of Thieves oraz Minecraft. 

Xbox One S w wersji bez napędu

Xbox One S z tańszym abonamentem online - zobacz!

Nie zostanie nam dużo miejsca na pliki, bowiem konsola zostanie wyposażona w dysk 1TB. Jednocześnie ma to być najtańsza konsola w ofercie, zaadresowana do nowych graczy. Jej premiera miałaby mieć miejsce 7 maja na wszystkich rynkach, gdzie Xbox jest obecny. Cena według przecieków ma zejść poniżej 200 dolarów. 

Spotify oskarża APple 

Pod koniec roku Apple Music miało 56 milionów użytkowników, realnie zagrażając Spotify. Spotify zgłosiło do Komisji Europejskiej skargę, której powodem są ostatnie działania w App Store, mające ograniczać wybór serwisów i zarabiać na nich na tyle, by ich obecność na platformie balansowała na granicy opłacalności. Jako przykład Spotify przytacza 30% prowizję od każdego zakupu w obrębie aplikacji, co może sprawić, że serwis będzie droższy od Apple Music.

Spotify jest zaniepokojone postawą Appl

Jeszcze innym przykładem jest przedłużanie okresu sprawdzania plików w Spotify na Apple Watch. Apple w odpowiedzi stwierdziło, że to Spotify naiwnie oczekuje przywilejów darmowych aplikacji, nie będąc w znacznej mierze darmową. Szwedzi reagują na to, mówiąc wprost: Apple chce grać jako monopolista, by ludzie odchodzili ze Spotify. Obydwie firmy stoją przed problemem, bowiem urząd praw autorskich w Stanach Zjednoczonych każe serwisom streamingowym płacić więcej. 

Google pokazuje Stadia - Usługę gier w chmurze

Zapowiadana tydzień wcześniej usługa to Stadia. Serwis ma pozwolić użytkownikom słabszych komputerów, a także telefonów i tabletów, na płynną rozgrywkę. Będą oni potrzebowali do tego stabilnego łącza - 25 mbps przy rozgrywce w Full HD oraz 30 mbps do grania w 4K. W przyszłości możliwe będzie odtwarzanie gier w rozdzielczości 8K i 120 FPSach. Aby było to możliwe, potrzebne są potężne komputery.

Stadia będzie posiadać własny kontroler

Jednostki stworzone będą na bazie układów graficznych od AMD o mocy 10,7 teraflopa. Oprócz tego Stadia ma być zsynchronizowana z Asystentem Google, który będzie nam podpowiadał podczas rozgrywki. Do komunikacji z nim posłużą nasze pady lub kontroler od Google, który łączy się za pomocą Wi-Fi bezpośrednio z serwerami. Oprócz tego powstało studio Stadia Games and Entertainment, tworzące gry dla Google. Premiera rozwiązania w 2019 roku, na razie jednak bez planów w Polsce. 


Zobacz też poprzednie VideoNewsy:

blog comments powered by Disqus
Fake Pocophone, Google Stadia i niezabezpieczone hasła - VideoNews #199