PODPOWIEDZI:

Huawei pozywa USA, wydrukowali most, Facebook kradnie dane - VideoNews #197

Huawei pozywa USA, wydrukowali most, Facebook kradnie dane - VideoNews #197

W sto dziewięćdziesiątym siódmym odcinku VideoNewsa przyjrzymy się wydrukowanemu mostowi, przyszłości bezprzewodowego ładowania oraz problemom Facebooka i Steama. Zapraszam do oglądania!

Krótkie informacje

  • Corning pracuje nad elastycznym szkłem do smartfonów. Ludzie odpowiedzialni za szkło Gorilla mówią, że mają już sukcesy na tym polu, ale nie mówią jakie. Może po prostu udało im się zacząć prace? To już jakiś sukces.
  • O nasz dobry humor ponownie zadbał prezydent USA Donald Trump, który szefa Apple nazwał podczas konferencji “Tim Apple”. Myślę, że Tim Cook miewał w życiu już gorsze modyfikacje jego nazwiska, ale dopiero tę usłyszał od prezydenta.
  • Nintendo ma swój pomysł na gogle rozszerzonej rzeczywistości. Jaki? Ano taki, że nowa edycja Nintendo Labo będzie zawierać kartonowe gogle do rozszerzonej rzeczywistości oraz grę. Za same gogle zapłacimy 40 dolarów, za edycję z grą - 80.

Nintendo Labo w nowej wersji

  • Polski rząd rozważa wprowadzenie podatku od serwisów streamingowych. Nie chodzi jednak wyłącznie o te, w których płacimy abonament. Podatkiem mają zostać objęte wszystkie platformy, które oferują usługi cyfrowe.
  • MSWiA wprowadza dowody osobiste z chipem RFID, które mają służyć do elektronicznego podpisywania się w urzędzie, ale także podczas załatwiania spraw w internecie. Dowody odnowione po 4 marca będą obowiązkowo wyposażone w to rozwiązanie. 
  • Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy dyskryminacja w płacach ze względu na płeć istnieje, to tak, istnieje. W Google doszło jednak do niecodziennej sytuacji - to mężczyźni otrzymywali mniej pieniędzy niż kobiety za tę samą pracę. Google nie podaje, o ile mniej pieniędzy otrzymywali inżynierowie oprogramowania czwartego szczebla, ale firma wydała 9,7 miliona dolarów na wyrównanie różnicy w płacach we wszystkich pracach.
  • Windows Lite nabiera kształtów. Według sekretnych rozmów TheVerge system ma być pomyślany przede wszystkim z myślą o tabletach z doczepianą klawiaturą oraz urządzeniach z wyginanymi ekranami. Kupilibyście?

Elektryczne buggy prosto z Genewy

W styczniu VolksWagen pokazywał kilka wizji swojego elektrycznego pojazdu bez dachu. Pokazywany podczas targów w Genewie model jest inspirowany oryginalnym Buggy z 1964-ego roku, I.D. Buggy ma mieć baterie o łącznej pojemności 62 kWh, które będą napędzać silnik o mocy 201 koni. Sam pojazd przy pełnym ładowaniu ma mieć zasięg 250 kilometrów.

VolksWagen I.D. Buggy w 100% elektryczny

Nie będzie jednak służyć do dalekich podróży, bo ma niewielki bagażnik i dwa siedzenia. Nie posłuży też do wyścigów, bo prędkość jest fabrycznie zablokowana na 160 kilometrach na godzinę. Natomiast od zera do stu pojazd rozpędzi się w 7,2 sekundy. 

Steam blokuje kontrowersyjną grę

Rape Day to graficzna nowela, w której możemy przeklikiwać między różnymi opcjami dialogowymi, aby uzyskać dostęp do różnych scenariuszy. To, co wyróżnia tę produkcję to fakt, że możemy pokierować postacią, by dokonała gwałtu podczas apokalipsy zombie. Gra obfituje w nagość, a wykonana została na bazie prostych animacji 3D. Sam deweloper przyznaje wprost, że gra zawiera przemoc seksualną, a naszym zadaniem jest zabijać, gwałcić i być nekrofilem.

Rape Day spłonęło w ogniu krytyki

Steam dość długo zwlekał z decyzją i sprawdzał grę, ponieważ oficjalne zasady zabraniają jedynie produkcji, które zawierają treść nielegalną lub trollującą. Po dłuższej analizie Steam jednak rozwikłał problem i gra nie ukaże się na platformie z powodów biznesowych - jej premiera mogłaby kosztować firmę sporo pieniędzy, zapewne wynikających z kosztów rozpraw sądowych.

Wycieka specyfikacja ryzenów serii 3000

Być może procesorów AMD doczekamy się już za trzy miesiące. Te mają wyróżniać się architekturą Epyc. Jeden z chipów ma odpowiadać za komunikację z RAMem i będzie wyprodukowany w 14 lub 12 nanometrowym procesie litograficznym. Właściwy procesor będzie wykonany w siedmiu nanometrach przez TSMC. Linia ma posiadać 10 wersji procesora. Poniżej sprawdzicie tabelę:

Nazwa procesoraRdzenie/wątkiTaktowanieTryb BoostTDPUkład graficznyPrzewidywana cena (USD)
AMD Ryzen 9 3850X16/324.3 GHz5.1 GHz135Wbrak~$560
AMD Ryzen 9 3800X16/323.9 GHz4.7 GHz125Wbrak~$505
AMD Ryzen 7 3700X12/244.2 GHz5.0 GHz105Wbrak~$370
AMD Ryzen 7 370012/243.8 GHz4.6 GHz95Wbrak~$335
AMD Ryzen 5 3600X8/164.0 GHz4.8 GHz95Wbrak~$258
AMD Ryzen 5 3600G8/163.2 GHz4.0 GHz95WNavi 20 CU (1280 SP)~$225
AMD Ryzen 5 36008/163.6 GHz4.4 GHz65Wbrak~$200
AMD Ryzen 3 3300X6/123.5 GHz4.3 GHz65Wbrak~$145
AMD Ryzen 3 3300G6/123.0 GHz3.8 GHz65WNavi 15 CU (960 SP)~$145
AMD Ryzen 3 33006/123.2 GHz4.0 GHz50Wbrak~$110

Warto zobaczyć: Procesory do gier

Facebook podbiera dane z innych aplikacji

Wall Street Journal sprawdził ponad 70 aplikacji na iOS. Były to programy, które zawierały wrażliwe dane osobowe, jak programy mierzące okres, odchudzające czy nieruchomościowe. Pomimo wyraźnie zaznaczonych zasad w regulaminie, 11 aplikacji, w tym 6 zdrowotnych wysyłało niewielkie paczki danych bezpośrednio do Facebooka. Wszystko z pomocą narzędzi SDK, które są wbudowane w programy innych producentów, a dostarczane przez portal społecznościowy.

Facebook pobiera dane z innych aplikacji

Co gorsza, nie musieliśmy nawet logować się w aplikacji za pomocą Facebooka, by te dane wyciekały. Firma tłumaczy się tym, że jestto standardowa procedura, która ma pomóc w dopasowaniu treści oraz reklam. Podobny proceder nie mógł być zbadany na Androidzie, ponieważ oprogramowanie śledzące  redakcji nie działało. Jeden producent przyznał się, że ich aplikacja robi podobnie na drugim systemie.

Bezprzewodowe ładowanie w każdym miejscu

WiCharge to moduł do ładowania, który montuje się na suficie. Energia będzie przesyłana dzięki promieniom podczerwieni. Smartfon otrzymywałby energię za pomocą nakładki z modułem, podpinaną do ładowarki. Producent zapewnia, że nie odczujemy tych promieni. Jeden transmiter może przesyłać energię na przestrzeni 25 metrów kwadratowych.

Wi Charge może sprawdzić się w lokalach

Bezprzewodowa ładowarka z szybkim ładowaniem? Sprawdź!

Oprócz tego producent szykuje drugi model rozsyłacza energii, który będzie można postawić obok modemów i ładować je, jeśli znajdują się 5 metrów od ładowarki. Technologia jest jednak na wczesnym etapie zaawansowania, bowiem odbiorniki w telefonie mają jedynie 3 waty mocy. A jeśli nie chcecie nic wpinać do telefonu, do stołu będzie można przykleić odbiornik.

Most wydrukowany za pomocą drukowania 3D

MX3D stworzyło most tylko dzięki technologii druku przestrzennego. 4 roboty w pocie czoła drukowały most ważący 4,5 tony. Wykonana ze stali nierdzewnej kładka ma 12,5 metra długości oraz ponad 6 szerokości. Przez pół roku budowania wykorzystano 1100 kilometrów stalowych drutów. W przyszłości rozwiązanie ma być wyposażone w moduły, które mają monitorować stan mostu.

MX3D stworzyło most drukiem 3D

Długopis piszący w powietrzu w 3D? Sprawdź!

Most ma znaleźć się w Amsterdamie, nad kanałem Oudezijds Achterburgwal. Jednak za nim do tego dojdzie, rozwiązanie czeka szereg testów, w tym test obciążenia, a dziury w konstrukcji będzie trzeba załatać.

Huawei pozywa rząd USA 

Konferencja zwołana w Shenzhen miała dość oficjalny ton. Prezes Guo Ping przy pozwie powołuje się przy tym na konstytucję USA. Jak twierdzi, kongres wielokrotnie nie dostarczał dowodów, które uzasadniałyby ograniczenia sprzedaży produktów Huawei na rynku amerykańskim. Kraj miałby nadużywać zasad National Defense Authorizaion Act, który ma chronić kraj przed szpiegostwem. Jego zdaniem firma nigdy nie zainstalowała i nigdy nie pozwoli na umieszczenie oprogramowania szpiegującego.

Huawei zwołał specjalną konferencję

Jednocześnie rząd Stanów Zjednoczonych oskarżono o kradzież kodu źródłowego oraz e-maili pracowników, przy jednoczesnym wyłączeniu firmy z wdrażania sieci 5G na całym świecie. Jednocześnie firma ustami Johna Suffolka odpowiedzialnego za bezpieczeństwo mówi, że w urządzeniach Huawei tylko ⅓ komponentów pochodzi bezpośrednio od firmy, więc nie ona musi być winna w przypadku ewentualnego szpiegostwa.


Zobacz też poprzednie VideoNewsy:

blog comments powered by Disqus
Huawei pozywa USA, wydrukowali most, Facebook kradnie dane - VideoNews #197