PODPOWIEDZI:

S10 kontra Mi 9, dziurawy E-PIT, wadliwe algorytmy Youtube - #VideoNews #195

S10 kontra Mi 9, dziurawy E-PIT, wadliwe algorytmy Youtube - #VideoNews #195

Coraz więcej niepewności w sprawie ACTA 2 - trudno zaufać zarówno politykom, jak i algorytmom oddzielającym treść. To jednak także tydzień premier i o m.in. o nich w 195. odcinku VideoNewsa. Zapraszam do oglądania!

Krótkie informacje: 

  • Skoro wszyscy w tym tygodniu patrzą na świat smartfonów, to i One Plus chciał coś z tego uszczknąć - więc zupełnie przypadkiem wyciekło zdjęcie modelu One Plus 7 i to w dobrej jakości.

One Plus 7 w wysuwaną kamerą?

  • We Francji walka na miecze świetlne została uznana za dyscyplinę sportową. To efekt wieloletnich starań tamtejszych mistrzów walk oraz fanów Gwiezdnych Wojen.
  • We Wrocławiu sieć 5G ma się pojawić już niebawem… W tym przypadku chodzi jednak o użycie jej w koszach na śmieci informujących o poziomie napełnienia, latarniach dopasowujących oświetlenie do warunków, kamer monitorujących na żywo poziom zajęcia parkingów oraz do czujników smogu prognozujących pogodę.
  • A w ogóle to po co nam 5G? Donald Trump mówi wprost, że chce sieci 6G jak najszybciej, a amerykańskie firmy muszą się postarać bardziej, albo zostaną z tyłu. Cóż, przynajmniej w Ameryce 5G zostanie uruchomione w trzydziestu miastach w tym roku.

Projekt wyginanego smartfon Apple

  • No kto by się spodziewał… Apple pracuje nad projektem wyginanego smartfona. Jeśli nawet jednak jest to realna wizja, to będzie musiało odstać swoje w kolejce po wyginany wyświetlacz, bo te produkuje niewielu producentów, a Samsungowi nie będzie się spieszyć, by sprzedać Apple rozwiązanie.
  • A dla tych, którzy lubią zostawiać dużo pieniędzy u Apple może pojawić się kolejna opcja. Apple razem z Goldman Sachs może pracować nad kartą płatniczą. Aby przekonać do siebie klientów miałyby pojawić się zniżki u partnerów oraz cashback od transakcji.

ACTA 2 jest już niepokojąco blisko

Tydzień temu Parlament Europejski i Komisja Europejska porozumiały się co do kształtu dyrektywy. W tę środę pod dyskusję wzięli ją przedstawiciele krajów Unii Europejskiej. Tylko 5 krajów wyraziło sprzeciw. Oprócz Polski były to Finlandia, Włochy, Holandia i Luksemburg. Porozumienie ma charakter wstępny, a to oznacza, że muszą je jeszcze przegłosować członkowie Rady Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski.

ACTA 2 jest coraz bliżej (Mauro Bottaro)
Według Julii Redy, aktywistki i członkini partii Zielonych, może to się stać w trzech terminach: między 25 a 28 marca, 4 kwietnia lub między 15 a 18 kwietnia. Jeśli inicjatywa dotrze w obecnym kształcie, a mogą ją jeszcze czekać zmiany w parlamencie, to serwisy będą musiały filtrować każdą treść przed wrzuceniem jej do sieci. Przy dużej liczbie internautów zapewne użyją algorytmów.

Youtube ma problem z algorytmami i... pedofilią?

Serwis ma problem z algorytmami proponowania treści. Jeśli interesujemy się treściami, w których występują kobiety, w pewnym momencie może nam się ukazać materiał stworzony przez dziecko. Jeśli klikniemy, wpadamy w pułapkę, gdzie wśród sugerowanych filmików znajdują się tylko takie pokazujące dziewczynki, najczęściej podczas yogi albo jedzenia lodów.

Youtube reaguje, ale i tak za późno

Takie miejsca są siedliskiem pedofilskich komentarzy z czasowymi oznaczeniami momentów, które mogą być ciekawe dla dewiantów. Co w tym wszystkim najgorsze, algorytmy Youtube’a pozwalają na rozpoznawanie takich filmów i blokowanie komentarzy, ale portal nie usuwa filmów, zwłaszcza tych, które są przerzucone na kanały potencjalnych pedofilów. Firma traci umowy na reklamy z potężnymi korporacjami jak Nestle czy Disney. Broni się mówiąc, że ręcznie skasowała ponad 400 kanałów, choć internauci wskazują, że wśród nich są też błędne decyzje.

Xiaomi pokazuje światu MI 9 oraz MI 9 SE

Nasza prezentacja Xiaomi Mi 9 i Mi 9 SE zawiera więcej detali. Xiaomi Mi 9 ma przekonać chętnych do zakupu z pomocą Snapdragona 855, ekranu AMOLED 6,4 cala z niewielkim wcięciem i nawet 12 GB RAMu. Oprócz tego mamy nowe wykończenie, z zagiętym na czterech bokach szkłem oraz gradientowym połyskiem. Najważniejszy ma być aparat. Oprócz 48 megapikseli do podstawowych zdjęć otrzymamy 16 megapikseli z szerokim kątem oraz 12 megapikseli z podwójnym powiększeniem.

Xiaomi Mi 9 z trzema aparatami (fot. Xiang Wang)

Oprócz tego Xiaomi zapowiedziało też tańszą edycję Xiaomi Mi 9 SE. Ta ma mieć procesor Snapdragon 712, 6 GB RAMu, ale jednocześnie zachowa trzy aparaty oraz charakterystyczny design. Dla fanów wydajności przygotowano transparentną odsłonę Mi 9: Alita: Battle Angel. Ceny są konkurencyjne, bo najtańszy model Mi 9 w Chinach kosztuje 1700 złotych, a najdroższy - około 2300 złotych.

Nowe telefony Samsunga bez premiery w Polsce

Prezentacja Galaxy Fold ukazała 6 aparatów oraz dwa ekrany. Można z niego korzystać w dwóch trybach: - telefonu z ekranem 4,6 cala oraz tabletu - wtedy ekran zyskuje wymiar 7,3 cala i niemalże kwadratowe proporcje. Utworzony w ten sposób tablet ma przełączać się płynnie między aplikacjami, a tych na zmieści na ekranie maksymalnie trzy. Oprócz tego dwukomorowa bateria 4380 miliamperogodzin, Snapdragon 855 czy 12 GB RAMu i 512 GB na pliki użytkownika. Europejska premiera wypada 3 maja.

Samsung Galaxy Fold

Nie wiadomo zaś, kiedy pokazany zostanie Galaxy S10 w edycji 5G. Ten ma dostać 1 TB dysku, Snapdragona 855 oraz dodatkową, czwartą kamerę. Ta ma służyć za mapowanie środowiska w 3D, co pokazywano przy okazji rozszerzonej rzeczywistości. Powiększony zostanie ekran - ten będzie mieć 6,7 cala, ale i bateria do 4500 mAh. Cena - na pewno nie będzie niska. 

Dekoder za darmo na pół roku? 

W ten sposób Play otwiera na nowo usługę Play Now. Dotychczas pozwalała ona na odbiór treści za pomocą smartfonów i tabletów oraz przeglądarki. Teraz do zestawu dochodzi telewizor, a to wszystko dzięki przystawce TV Box. Ta jest specjalną wersją odtwarzacza z Android TV wyprodukowaną przez Sagem.

Play Now TV

Jednak nie będzie to urządzenie zamknięte na odtwarzacz Playa - pojawi się możliwość pobrania gier i korzystania ze sklepu Google. Można także dokupić pakiety z kanałami sportowymi i rozrywkowymi. Samo urządzenie i podstawowa usługa są za darmo przez 6 miesięcy. Obowiązuje zasada: kto pierwszy w salonie Play, ten lepszy.

Twój E-PIT z problemami na starcie

Dziennik Gazeta Prawna dotarł do informacji o luce w logowaniu do systemu Twój E-PIT. Dzięki niej dostęp do naszych zeznań podatkowych mogli mieć pracodawcy i księgowi. Wystarczyło podać wysokość dochodu z 2017 roku oraz dochód z jednego PITu z 2018 roku. Ministerstwo Finansów powiedziało, że problemu z rozwiązaniem nie ma, bo dane użytkowników są zabezpieczone.

E-PIT pozwala rozliczyć się w kilka minut

Jednak luka istniała przez dwa dni, aż ministerstwo stwierdziło, że ją załata. To dobrze, bo dzięki temu możemy rozliczyć PIT za pomocą kilku kliknięć, jeśli posiadamy Profil Zaufany lub określoną liczbę informacji z naszych rozliczeń. Skutkiem nowego rozliczenia jest zwiększenie liczby osób posiadających Profil Zaufany - w ciągu tygodnia złożono 90 tysięcy nowych wniosków.

Intel zaprasza do graficznej odysei 

Intel zatrudnia więcej inżynierów do projektowania kart graficznych. Jednocześnie w swoim zwiastunie zapowiada wielką odyseję. Chce w nią zaangażować graczy. W tym celu odbędzie się szereg wydarzeń, w których będą zbierane opinie użytkowników komputerów. Planem jest stworzenie kart, które przełamią duopol AMD i Nvidii.

Intel Graphics chce współpracować z graczamiZobacz ofertę na procesor Intela do gier i nie tylko!

Jedno ze spotkań będzie mieć miejsce w Warszawie. Dzięki zapisaniu się do newslettera, jak i wzięciu udziału w wydarzeniu na graczy mają czekać zniżki oraz dostęp do wersji beta gier. Ponadto firma przejęła indyjski start-up Ineda Systems, zajmujący się tworzeniem układów scalonych. Czy Intel namiesza na rynku kart graficznych? 

Dwa Xboxy nowej generacji jednocześnie?

Xbox nowej generacji może powstać w dwóch wersjach. Tak przynajmniej twierdzi jeden z największych francuskich portali o grach video. Oprócz Xboxa Anaconda, o którym wam w przeszłości opowiadałem, mielibyśmy się doczekać Xboxa Lockhart. Ten byłby oparty o nową architekturę z procesorami Zen 2, podobnie jak Anaconda. Procesor miałby osiem rdzeni i szesnaście wątków, o nieznanych jeszcze taktowaniu. Oprócz tego obydwie wersje mają dostać dysk jeden terabajt na start.
Xbox One X odejdzie w niepamięć?

Różnice w cenie będą wynikać z zastosowanego RAMu - tańszy Xbox dostanie 12 GB GDDR6, a Anaconda - 16 GB. Zmienią się także karty graficzne - w tańszej wersji karta będzie w stanie przeliczyć ponad 4 teraflopy danych, a w droższej - ponad 12 teraflopów. Według francuskiego serwisu premiera obydwu konsol jest zaplanowana na 2020 rok. Cena droższej wersji ma być taka sama, jak za Xboxa One albo Xboxa One X na start - czyli 500 dolarów.


Zobacz też poprzednie VideoNewsy:

blog comments powered by Disqus
S10 kontra Mi 9, dziurawy E-PIT, wadliwe algorytmy Youtube - #VideoNews #195