PODPOWIEDZI:

Więcej Huaweia w Polsce, drukowanie światłem, cyfrowe wojska - VideoNews #193

Więcej Huaweia w Polsce, drukowanie światłem, cyfrowe wojska - VideoNews #193

W tym tygodniu zabiorę was w podróż do świata, gdzie Youtube planuje usunąć łapkę w dół, a koncerty odbywają się wewnątrz gier komputerowych. Niemożliwe? Sprawdźcie VideoNews #193.

Krótkie informacje

  • Elon Musk wytacza wielkie działa… Nie, on tylko nagrywa odpalanie silnika do najnowszej rakiety Falcon. Wygląda na to, że testy przebiegły pomyślnie, więc w tym roku jednostka może stać się częścią rakiety z siedmiona podobnymi modułami.
  • W końcu możecie skorzystać z Asystenta Google na swoich iPhone'ach. Niestety w przeciwieństwie do rozwiązania na Androidzie nie możemy mieć aplikacji uruchomionej cały czas, a jedynie, gdy powiemy: Hey Siri, Okey Google.
  • Jeśli ktoś nie miał pewności, to na Twitterze Bena Geskina dostaliśmy kolejne zdjęcia S10 i S10+ w dobrej rozdzielczości. Nową wersją kolorystyczną jest biała, która jednocześnie jest powrotem do korzeni serii. 

Ben Geskin pokazuje Samsunga S10

  •  A skoro jesteśmy przy Samsungach, to Note 10 może otrzymać rysik z kamerą. Co ciekawsze, ta kamera mogłaby mieć według patentów dodatkowy zoom optyczny. Branża selfie sticków już drży w przerażeniu. Ponadto może to być pierwszy telefon Samsunga z obsługą 5G.
  • Jesteśmy coraz bliżej zwiększenia limitu płatności zbliżeniowych. Dotychczas było to 50 złotych, już wkrótce może to być 100 złotych. Teraz, gdy VISA dostała zgodę na podniesienie limitu, dołącza do MasterCard, a podniesienie kwoty zakupów bez PINu może mieć miejsce jeszcze w drugim kwartale tego roku.
  • Poznaliśmy wygląd telefonów Huaweia z serii P30. Model Pro otrzyma cztery aparaty z tyłu. Do wycieku doszło ze strony producentów etui. Oprócz tego łezkowy notch z przodu oraz spory ekran.

P30 w całej okazałości

  • Będzie 230 nowych emoji w 2019 roku. Trudno mi wykrzesać z siebie entuzjazm, więc wspomnę tylko, że pojawi się emoji dla ludzi z niepełnosprawnościami emoji ziewania oraz mechaniczna ręka i noga.

Youtube usunie "to mi się nie podoba"?

Oficjalną motywacją jest walka z tymi, którzy przycisku nielubienia używają jako narzędzia do ataków na kanał. Firma podejrzewa o te ataki nie tylko boty, ale i zwykłych użytkowników. O planach usunięcia łapki w dół mówi Tom Leung z Youtube. Jedną z możliwych opcji będzie zmuszanie użytkowników do mówienia o tym, dlaczego dali dislike’a. Inną jest usunięcie licznika pokazującego głosy.

Youtube Rewind jest najbardziej nielubianym filmem

Jednak najbardziej drastyczną ma być funkcja całkowitego usunięcia łapek w dół pod filmem. Na szczęście Leung mówi, że ta opcja jest najmniej prawdopodobna, a rozmowy są na wczesnym etapie. Ciekawe, że do akcji firma wkracza po tym, jak najbardziej nielubianym filmikiem zostało Youtube Rewind. CEO firmy, Susan Wojcicki w liście do inwestorów przyznaje, że nawet jej dzieci uznały film za żenujący. Sama szefowa zdaje sobie sprawę, że filmik nie pokazał dokładnie najważniejszych momentów ani tego, czym platforma jest.

Huawei zwiększa zatrudnienie w Polsce

Ostatnie kłopoty ze szpiegostwem nie zmieniły tego, że Huawei stał się liderem polskiego rynku z 33,4% sprzedanych smartfonów. Dodatkowo rokroczna sprzedaż marki Honor wzrosła o 19%. Nie dziwi więc, że firma rozszerza swoją działalność. W serwisie Linkedin od tygodnia wisi masa ogłoszeń. Potrzebni są przede wszystkim specjaliści od sprzedaży, marketingu produktów oraz firmy, a także od dystrybucji.

Huawei poszukuje pracowników chociażby do PRu

Warto jednak nadmienić, że nie chodzi tu o ludzi, którzy współpracują przy budowie sieci 5G. Huawei Consumer zajmuje się sprzedażą urządzeń firmy przeznaczonych dla klientów. Tak czy inaczej, poza standardowymi warunkami, które musicie spełnić, może przydać się mieszkanie w stolicy, bowiem wszystkie dotychczasowe oferty dotyczą Warszawy.

Wojsko będzie bronić cyberprzestrzeń?

Ministerstwo Obrony Narodowej postępuje zgodnie z wizją NATO, które zapowiada tworzenie wspólnych jednostek do obrony cyberprzestrzeni. W tym celu połączony zostanie Narodowy Instytut Kryptologii i Inspektorat Informatyki. Jeszcze w tym roku, na wzór Amerykańskiej Gwardii Narodowej powstanie komponent cyber w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Wojsko będzie bronić internetu

Chętni mają bronić państwa przed zagrożeniami internetowymi, jednocześnie łącząc to z pracą i codziennym, cywilnym życiem. Pracę mogą dostać nie tylko programiści, ale i analitycy danych czy matematycy oraz inżynierowie oprogramowania. Trzeba być jednak posiadać obywatelstwo polskie, być niekaranym i mieć wyższe wykształcenie. A żeby mieć wyższe wykształcenie będziecie mogli pójść do Wojskowej Akademii Technicznej, która ma powiększyć grono studentów.

Fortnite z rekordem i... groźnym rywalem

W Fortnite niedawno odbył się najpopularniejszy koncert świata. Dotychczasowi rekordziści wśród koncertów na żywo mieli po 3,5 miliona słuchaczy. Marshmello za pomocą Fortnite zebrał 10-milionowe grono. Podczas wydarzenia w grze została ustawiona scena, na której występowała postać podobna do DJa. Gracze przez 10 minut mogli przerwać zabijanie i słuchać, rzekomo miksowanego na żywo, koncertu. Ludzie przypomnieli sobie o Battle Royale.

Apex Legends planuje dalszą ekspansję

Odkryj komputer, który podoła najnowszym grom z dostawą gratis!

To był jednocześnie bardzo dobry moment, by EA wypuściło swoją odpowiedź na Fortnite - Apex Legends i zrobiło to we wtorek. Tytuł, który miesza cechy hero shooterów oraz gier Battle Royale, w 8 godzin zebrał milion pobrań, a w dobę ponad 2,5 miliona. Po trzech dniach liczba ta wynosi 10 milionów. Jednocześnie aktywnych było 600 tysięcy graczy. Firma zapowiedziała już plany na kilka sezonów oraz to, że przyjdą nowe postacie.

Okradał bank, by udowodnić błąd systemu

Scenariusz prawie jak z filmu. Qin Qisheng, pracownik chińskiego banku Huaxia po prostu mógł zmyć się z kasą i polecieć na Seszele. Chiński pracownik nie był jednak tak zły. Znalazł on lukę, a następnie zainstalował do niej skrypt. Programista powiedział, że pieniądze leżały sobie na jego koncie i czekały, bo on tylko testował system. Test skończył się tym, że wszystkie wypłaty, jakich dokonano w okolicy północy były niewidoczne dla rejestru.

Bankomat pozwalał wybierać kwoty bez zobowiązań

W ten sposób od listopada 2016 roku do stycznia 2018 wybierał on pieniądze. Były to kwoty między trzema a 11 tysiącami złotych dziennie. Łącznie wyciągnął z banku ponad 3,7 miliona złotych. Huaxia Bank nie chciał go zwolnić i przyjął jego wersję wydarzeń, jednak władze wsadziły go w grudniu ubiegłego roku do więzienia z zarzutem kradzieży. Grozi mu 10,5 roku więzienia.

Gładki druk 3D dzięki żywicy i... projektorom?

Taką przyszłość przynoszą studenci z uniwersytetu Berkeley w Californii. Proces jest inspirowany tomografią komputerową. Podczas skanu urządzenie robi masę zdjęć w 2D, by stworzyć na ich bazie obraz 3D głowy. Wynalazcy połączyli ze sobą masę zdjęć 2D, by stworzyć film z dokładnym odwzorowaniem rzeźby Myśliciela autorstwa Augusta Rodina. W środku drukarki 3D mamy żywicę. Ta przy określonej częstotliwości światła twardnieje.

Drukarka z projektorem to przyszłość

Rozpocznij przygodę z drukiem 3D za niewielkie pieniądze!

Odpowiednio wyświetlone wideo i obracany w tym czasie cylinder sprawiały, że twardniała tylko ta część żywicy, która wyglądem przypominała model. Taki wydruk zajął 2 minuty, co nie jest długim czasem. Po odlaniu reszty niepotrzebnych płynów okazało się, że rzeźba jest nie do końca precyzyjna, ale przede wszystkim - gładka, co może przydać się w wielu zastosowaniach. Na ten moment obiekty nie mogą być  jednak większe niż centymetr w którąkolwiek ze stron.

Essential chce znów zmienić rynek?

Ich najnowsza propozycja może być przeznaczona dla tych, którzy nie mogą się rozstać z rysikami. Do wycieku doszło z plików sieci Vodafone. Essential PH-2, bo tak nazywa się koncept, miałby łączyć wszystkie technologie świata. Po pierwsze, niewielkie ramki dzięki dziurze z przodu na kamerę. Ta jednak nie miałaby być widoczna cały czas. Część, w której by się znajdowała, byłaby na półprzezroczysta i stawała się przezroczysta tylko na czas robienia selfie.

Essential Phone PH-2 może mieć rysik

Ponadto czytnik linii papilarnych znajdowałby się pod ekranem. Matryca miałaby być wykonana w technologii OLED. Natomiast o samym rysiku nie wiemy więcej niż to, że pojawiłby się u dołu. Wcześniej, gdy firma stworzyła telefon z notchem, niemalże wszyscy ją naśladowali. Czy czeka nas zatem rysikowa rewolucja?


Zobacz też poprzednie VideoNewsy:

blog comments powered by Disqus
Więcej Huaweia w Polsce, drukowanie światłem, cyfrowe wojska - VideoNews #193