PODPOWIEDZI:

ACTA 2 wejdzie w życie, luka w Androidzie, powrót GG - VideoNews #194

ACTA 2 wejdzie w życie, luka w Androidzie, powrót GG - VideoNews #194

Ten tydzień jest pełen pułapek i niebezpieczeństw. Upewnijcie się, że wasz telefon z Androidem ma firewalla, a na morele.net nie podaliście za dużo danych osobowych. A przy okazji obejrzyjcie pełen ciekawostek sto dziewięćdziesiąty czwarty odcinek VideoNewsa!

Krótkie informacje:

  • Spotify się nie patyczkuje i zablokuje wam konto, jeśli będziecie używać adblockera. Bez ostrzeżeń, bez drugich szans. Z kolei Tidal kopiuje Spotify i niebawem pozwoli wam zablokować poszczególnych artystów.
  • AirPodsy doczekają się ulepszenia! Według przecieków nowe ma być tylko opakowanie, które pozwoli na szybsze bezprzewodowe ładowanie.

Xiaomi z zagiętym ekranem (fot. letsgodigital)

  • Xiaomi może szykować telefon, którego front jest w 100% wypełniony ekranem. Grafiki patentowe sugerują, że udałoby się to dzięki zagiętej matrycy OLED. Co ciekawe, miejsca ma wystarczyć na to, by umieścić tam port USB typu C.
  • Znamy wygląd Xiaomi Mi 9. Telefon także dostanie 3 aparaty, będzie miał łezkowego notcha i ekran 6,4 cala AMOLED, a poza tym błyszczący tył i Snapdragona 855. Premiera 20 lutego, w ten sam dzień, w którym Samsung pokazuje światu S10.

Xiaomi Mi 9 dostanie trzy aparaty

  • Rosjanie wyłączą swój internet 1 kwietnia, a kraj zmusza wszystkich operatorów sieci do wyłączenia swoich nadajników. W ten sposób rosyjska przestrzeń internetowa ma zostać odgrodzona od innych w razie ewentualnego cyberataku. Ale jest to też część rozkomnadzoru, czyli większej akcji obserwowania internetu.
  • Apple szykuje serwis VOD, który ma być odpowiedzią na modę na serwisy streamingowe. Do premiery dojdzie 25 marca, miesiąc po Oscarach, a na prezentacji nie zabraknie celebrytów. Jednocześnie Apple chce współpracować z Netflixem i HBO GO, by ich oryginalne produkcje pojawiały się u nich. 
  • Google udostępnia części lokalnych przewodników dostęp do zamkniętej bety Map Google. Wśród nowości najciekawiej zapowiada się nawigacja z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Wskazówki dotyczące przemieszczania się po okolicy pokazywałyby się naniesione na obraz z aparatu. Nie wiadomo jeszcze kiedy funkcja nadejdzie.
  • Jednocześnie Google traci zaufanie. Pracownikom firmy zadano pytanie, czy Sundar Pichai podoła wyzwaniom i będzie dobrym szefem firmy. W ubiegłym roku twierdząco odpowiedziało 92% pracowników, w tym już tylko 74%.

Co grozi nam po ataku na MORELE.NET?

Serwis podzielił się informacją, co złodzieje mogą zrobić z naszymi danymi. Możliwości jest całkiem sporo. Wśród wymienionych najgorzej brzmi możliwość wzięcia kredytu na nasze dane oraz wyłudzenie środków z naszego ubezpieczenia. W ten sposób złodzieje mogą nas też pozbawić praw obywatelskich, jeśli na przykład zagłosują wykorzystując nasze dane osobowe.

Poradnik morele

Jeszcze pod koniec listopada w sieci pojawiły się podejrzenia, że dane serwisu morele.net zostały zhakowane. Wtedy to złodzieje wysyłali SMSy z informacją, że do zamówienia należy dopłacić złotówkę, co pozwalało im na uzyskanie numeru konta. Atakiem objętych mogą być nawet 2 miliony użytkowników.

ACTA 2 coraz bliżej realizacji

9 lutego europosłowie z Polski głosowali przeciwko razem z między innymi Włochami czy Holandią. Nie udało się jednak utrzymać blokującej większości. W rezultacie dyrektywa o ochronie cyfrowych praw autorskich popierana przez niemieckich i francuskich europosłów może dotrzeć w najgorszej formie. 14 lutego Parlament Europejski i Rada Europejska porozumiały się co do kształtu dyrektywy.

Europarlament zadecydował (fot. Didier BAUWERAERTS)

Memy i gify będą mogły swobodnie przepływać w przestrzeni internetowej, jednak przeróbki video oraz covery będą podlegać algorytmom. Linki także będzie można udostępniać bezpłatnie, ale serwisy agregujące newsy będą musiały zapłacić wydawnictwom za wykorzystanie ich artykułów. Jeśli jednak zamieszczą bardzo krótkie fragmenty, nie czeka ich dodatkowy koszt.

Jednocześnie takie miejsca jak Wikipedia czy platformy jak Github nie będą objęte nową dyrektywą. Start-upy ma obowiązywać lżejsza wersja prawa, co zapewne pozwoli europejskim platformom na rozwój i walkę z amerykańskimi gigantami.

Poważna luka w bezpieczeństwie Androida

Informacje z biuletynu bezpieczeństwa mogą zaniepokoić tych, którzy nie otrzymują już łatek bezpieczeństwa. Niewinne zdjęcie w formacie .PNG może służyć do złamania telefonów z Androidem od wersji 7 wzwyż. Dzięki niemu hakerzy mogą uzyskać połączenie z telefonem bezprzewodowo i się do niego włamać. Zagrożenia pozwalają też na łatwiejszy wstęp złośliwego oprogramowania do urządzeń.

Android Oreo z luką bezpieczeństwaZobacz ofertę na mobilny antywirus i firewall!

Spośród 42 błędów poprawionych w lutym aż 11 było krytycznych. Łatka z 5 lutego niebawem zacznie docierać do telefonów z Androidem, ale nie do wszystkich, bowiem producenci i operatorzy muszą najpierw je dopasować do swoich modeli. Do tego czasu lepiej uzbroić się w cierpliwość i program zabezpieczający.

Sony woli internet od E3, podobnie jak Nintendo

Sony nie pojawi się na E3 w tym roku. Powód jest prosty: Świat się zmienił, ale E3 niekoniecznie. Sony nie odczuwa potrzeby pokazywania światu tych samych gier, skoro przygotowuje je długo i robi mniej projektów. Shawn Layden w wywiadzie dla GameInformera przyznał, że wszystko dzieje się teraz w internecie i że Sony robi dużo gier przez długi czas, więc co roku przyjeżdżałoby z tymi samymi produktami.

Sony na E3 2019 nie będzieKup PS4 Pro w zestawie z Read Dead Redemption 2 w super cenie!

Z kolei Nintendo konsekwentnie od kilku lat zapowiada swoje premiery z pomocą Nintendo Direct w internecie. Najciekawiej z ich konferencji zapowiada się Tetris na 99 graczy. Battle Royale pełną gębą, bo gracze będą rywalizować równocześnie, a każda śmierć dołoży przetrwałym trudności. Poza tym nowy Mario Maker, trzecia odsłona Marvel: Ultimate Aliance i masa dziwnych japońskich gier. Nie będzie na razie nowej generacji Switcha.

Robot z topiącymi się kończynami oraz smart tkanina

Robotycy z uniwersytetu stanowego w Colorado proponują ciekawe rozwiązanie. Elastyczność stawów można by ustawiać za pomocą przepływającego w nich prądu. Ten jednak nie tylko zasilałby roboty, ale i pozwalał na podgrzewanie części tworzywa, zmieniając kąt jego zgięcia. W rezultacie robot mógłby chodzić po bardziej stromych schodach albo mieścić się pod niższymi przejściami.

Robot z topionymi stawami

Innym ciekawym rozwiązaniem jest tkanina, która schładza się, gdy my się rozgrzewamy i na odwrót. Taki projekt rozwijają studenci z Maryland. Dzięki zastosowaniu włókien węglowych przewodnictwo cieplne jest szybkie, a samo ubranie ma się składać z dwóch typów tkanin. Jeden ma pochłaniać wodę, a drugi ją wypuszczać. Dzięki wykrywaniu fal podczerwieni, czyli ciepła, materiał ma zacieśniać bądź luzować struktury.

Człowiek wygrał z komputerem... w debacie

Debata została przeprowadzona między Harishem Natarajanem, znawcą ekonomii ryzyka, a maszyną od IBMu. Miss Debater to superkomputer, który przetworzył 10 miliardów zdań z artykułów akademickich oraz gazet. Tematem było pytanie: czy przedszkola powinny być finansowane ze źródeł publicznych? Sztuczna inteligencja była za, a Natarajan musiał bronić mniej popularnej opinii.

IBM Miss Debater przegrała to starcie

Każda strona miała 15 minut na przygotowanie, potem przez 4 minuty prezentowała swoje oświadczenie, 4 minuty na obalenie tez przeciwnika i dwie na ostateczne konkluzje. Zwycięzcę wybrało ponad 700 dziennikarzy i profesorów - wszyscy byli ludźmi. Jeśli dopuścimy komputery do głosowania, to kto wie, czy proporcje się nie odwrócą.

Gadu-Gadu niczym TInder?

Tinder.pl - takie komentarze pojawiły się po wypuszczeniu nowego spotu promującego Gadu-Gadu. Firma England.pl, która przejęła komunikator rok temu, chce zmienić to, w jaki sposób go używamy. Nową funkcją ma być losowanie kontaktu, dzięki któremu mamy trafiać na rozmówców w naszej grupie docelowej.

GaduGadu otrzyma nową funkcję

Funkcja ta jest o tyle niepokojąca, że portal od pewnego czasu mierzy się z opinią miejsca pełnego pedofili oraz ludzi marginesu. Sam komunikat będzie walczył z taką renomą nową akcją reklamową #poGGadajmy oraz zmianami w wyglądzie aplikacji. Odświeżono już wygląd komputerowej wersji do pobrania oraz GG Web. Wrócicie do Gadu-Gadu? Napiszcie w komentarzach.


Zobacz też poprzednie VideoNewsy:

blog comments powered by Disqus
ACTA 2 wejdzie w życie, luka w Androidzie, powrót GG - VideoNews #194