PODPOWIEDZI:

TikTok ukarany, Hololens 2 zignorowany, Tesla w ogniu - VideoNews #196

TikTok ukarany, Hololens 2 zignorowany, Tesla w ogniu - VideoNews #196

W tym tygodniu, oprócz targów MWC, dużo działo się w świecie samochodów. Jedne były za szybkie, inne reagują za wolno i trzeba to naprawić. Oprócz tego giganci technologiczni będą musieli zapłacić sporo. To wszystko w 196. odcinku VideoNewsa!

Krótkie informacje:

  • Radujcie się! Od teraz przycisk Bixby w waszych Samsungach może mieć inne funkcje. Dla ludzi niezdecydowanych będzie też funkcja włączenia Bixby po podwójnym kliknięciu. Ci z zaburzeniami kompulsywno-obsesyjnymi będą mogli wyłączyć jakąkolwiek funkcję i klikać do woli.
  • Biedronka jako sklep internetowy? To nie żart, a realna propozycja. Szefostwo Jeronimo Martins Polska mówi, że jest to zależne od sukcesu drogerii Hebe, która także należy do firmy.
  • Netflix traci na dzieleniu kont miliony. W końcu oszacowano, ile dokładnie i są to aż 192 miliony dolarów miesięcznie. Ale gdyby Netflix miał zablokować tę możliwość, to 60% osób i tak by za niego zapłaciło.

Netflix nadal jest najpopularniejszy

  • W ubiegłym tygodniu mówiłem wam o aferze z algorytmami Youtube’a. Okazało się, że firma radzi sobie z problemem w prosty sposób. Po prostu blokuje komentarze pod niemalże każdym filmem dla dzieci lub z dziećmi.
  • Wchodzi nowy standard USB 3.2. A właściwie to trzy standardy USB 3.2 jednocześnie. USB 3.2 SuperSpeed USB, SuperSpeed USB 10 Gbps oraz SuperSpeed USB 20 Gbps już w tym roku w sklepach. Powodzenia przy poszukiwaniu kabli.
  • Gratulacje dla Pani Marty Krupińskiej. Jako pierwsza Polka zostanie szefową Google Campus w Londynie. Będzie nadzorować finansowanie i współpracę start-upów z brytyjskim Googlem.
  • Nadszedł czas na pierwszą na świecie kartę Micro SD o rozmiarze 1TB. Sandisk prezentuje to rozwiązanie w zawrotnej cenie 450 dolarów. Zapis na poziomie 90 megabajtów i odczyt 160 megabajtów na sekundę robią wrażenie. 
  • Google Chrome przyspieszy, i to znacznie. Programiści pracują nad implementacją mechanizmu pamięci podręcznej BFCache, dzięki któremu błyskawicznie powrócimy do poprzednich witryn. Rezultat jest znacznie szybszy, ale i bardziej RAMożerny, z czym i tak jest już problem. Rozwiązanie nie pojawi się w tym roku.

Microsoft pokazuje Hololens 2 i obrywa

Pierwsza generacja gogli do mieszanej rzeczywistości od Microsoftu okazała się być hitem, ale wśród firm i w rozwiązaniach biznesowych. Druga także nie będzie przeznaczona dla konsumentów. Najważniejszą zmianą wydaje się zwiększone dwukrotnie pole widzenia - teraz to 52 stopnie. Twórcy aplikacji ucieszą się z możliwości śledzenia gałek ocznych, co w teorii może pozwolić na nawigację z ich pomocą. 

Hololens 2 pokazano w Barcelonie

Gogle VR od Playstation w dobrej cenie - sprawdź!

Urządzenie pojawi się za 3500 dolarów i dotrze tylko do firm, ponieważ szef Microsoft mówi wprost: jest to rozwiązanie za słabe dla konsumentów. Nie przeszkodziło to jednak we wprowadzeniu go w amerykańskiej armii. Firma podpisała podpisała warty 480 milionów dolarów kontrakt z Pentagonem, co oburzyło część pracowników. Wystosowali oni list otwarty z hasłem: Hololens w imię dobra, nie wojny. Według Guardiana, został on podpisany przez ponad 50 osób pracujących nad projektem. 

Tik-tok z karą za nieszanowanie prywatności

Niedawno chwaląca się miliardem użytkowników aplikacja ma poważny problem. Zarzuty co do jej bezpieczeństwa powstały jeszcze w 2017 roku za czasów musical.ly. Aplikacja zbierała od młodych użytkowników poniżej 13-ego roku życia dane osobowe jak e-mail czy miejsce zamieszkania. Według przepisów amerykańskiej komisji federalnej jest to zachowanie niedozwolone. 

Ograniczenie TikTok dla młodych

Firma zapłaci 5,7 miliona dolarów, co jest znikomą karą. Zaboli jednak ona o tyle, że właśnie teraz planowano wypuścić nowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo. Inną karą jest obowiązek wypuszczenia funkcji, która oddzieli osoby poniżej 13-ego roku życia od głównych funkcji serwisu, w tym nagrywania i upubliczniania filmów. Nie będą oni mogli ich przesłać nawet w wiadomości prywatnej.

Minister cyfryzacji rozmawia o przyszłości 5G

Paweł Bednarz z Business Insider miał okazję rozmawiać z ministrem cyfryzacji, Markiem Zagórskim. Minister mówi wprost, że priorytetem jest pozbycie się miejsc bez zasięgu i używa do tego argumentu, że: internet jest dziś gwarantem odpowiedniej jakości życia. 5G nie jest więc najważniejsze w tym momencie, choć będziemy starali się utrzymać tempo, jakie dyktuje Unia Europejska.

Sieć 5G nie będzie przyszłością

Minister odniósł się także do zatrzymania pracownika Huawei przez ABW. Powiedział, że ministerstwo nie łączy tego zatrzymania ze szpiegostwem całej firmy. Jak mówi minister: 5G musi mieć dużo wyższe standardy bezpieczeństwa, a by do tego doszło, ministerstwo zabezpieczy wszystko, co się da. Rozwiązania 5G oferuje jednak dużo firm, więc Bednarz nie wyklucza, że polski rząd wybierze inne rozwiązanie. 

Tesla w ogniu, kierowca nie żyje

Tesla w modelu S oferuje nowoczesne rozwiązania, a wśród nich - wysuwane klamki. Gdy samochód ruszy, chowają się one, co ma poprawiać aerodynamikę oraz wygląd. Sprawia też, że trudniej jest się włamać do samochodu. Rozwiązanie to ma swoje minusy, ponieważ klamki nie rozsuwają się, dopóki się nie zatrzymamy. 

Tesla spłonęła bez możliwości otworzenia drzwi

Kierowca jadący modelem S stracił kontrolę nad pojazdem i uderzył w drzewo. Kiedy będący w okolicy policjant próbował mu pomóc, nie mógł otworzyć drzwi. Szyba także była nie do zbicia, a poduszki powietrzne były ciągle napełnione. To ważne, bo ich wybuch przy zmianie ciśnienia mógł doprowadzić do mocniejszego wybuchu. Kierowca zmarł na miejscu, najprawdopodobniej w wyniku spalenia.

Volvo pokazuje poważnego konkurenta dla tesli

Dotychczas czołowi gracze rynku samochodów ignorowali poczynania Tesli. Teraz Volvo pokazuje kontynuację serii Polestar, która skupia się na osiągach i wydajności. Drugi model marki wywodzącej się od Szwedów, a przejętej przez Chińczyków będzie oferował 500 kilometrów zasięgu. Moc dadzą dwa silniki 150 kW. To wszystko przełoży się na 408 koni. 

Polestar 2 wygląda niepozornie

Podobieństw do Tesli 3 nie trzeba daleko szukać. Podobna forma SUVa mieści w środku 11-calowy tablet do kontroli nad wszystkim z systemem Android Auto. Od zera do stu kilometrów pojazd rozpędzi się w 4,7 sekundy, podobnie jak Tesla Model 3, którą firma wypuściła zaraz po tej premierze. Najtańsza wersja będzie kosztować 170 tysięcy złotych, jednak najpierw na rynek wejdzie droższa, za około 260 tysięcy. Można zamawiać przedpremierowo, ale nie do Polski. 

10 najważniejszych technologii przyszłości według BIlla Gatesa

Miliarder i filantrop podzielił się na łamach MIT listą najważniejszych rozwiązań z zakresu nauki i technologii, które zmienią naszą przyszłość. Oprócz tych bardzo spodziewanych, jak asystenci w pełni rozumiejący naszą mowę i komunikujący się z nami, pojawiają się także mniej oczywiste narzędzia. Oto pełna lista: 

1. Roboty rozumiejące w pełni otaczający je świat (Potrzeba jeszcze 3-5 lat)

2. Energia nuklearna nowej generacji - zminiaturyzowane reaktory atomowe (już trwają testy)

3. Przewidywanie urodzenia wcześniaka tylko dzięki testowi krwi (w gabinecie lekarskim w ciągu pięciu lat)

4. Sonda do jelita wielkości tabletki - nagrywałaby tkankę i zawartość jelita w celu badań  (w Ameryce już dostępna)

Leczenie raka szczepionką będzie możliwe

5. Szczepionki na raka, która uczy układ odpornościowy usuwać komórki raka (już testowana na ludziach)

6. Burgery mięsne stworzone bez zabijania zwierząt (testy laboratoryjne skończą się w tym roku)

7. Wyłapywacze dwutlenku węgla z powietrza bez utraty większości tlenu (5-10 lat do realizacji)

8. Elektrokardiogram do badania nieprawidłowości pracy serca na nadgarstku w formie smartwatcha (powstają komercyjne rozwiązania)

9. Toalety bez kanalizacji, które same przetwarzają odchody na nawóz (dostępne w ciągu 2 lat)

10. Asystenci rozmawiający z nami po ludzku (w Stanach Zjednoczonych za dwa lata, u nas - później)

Nowe rozwiązanie zapobiegnie 2/3 wypadków z pieszymi

Od 2010 roku liczba wypadków z udziałem pieszych w Stanach Zjednoczonych stale rośnie. Z tego powodu Insurance Institute for Highway Safety testuje nowy system czujników, który ma zostać zunifikowany i pojawiać się w różnych modelach niezależnie od producenta. Instytut testowo zamontował go na 11 suwach, które różniły się wagą oraz hamulcami. 

Samochód monitoruje otoczenie dookoła i na boki

Wideorejestrator w lusterku? To możliwe!

Dzięki kamerom łapiącym obraz w 360 stopniach oraz czujnikom zbliżeniowym przetestowano scenariusz dziecka wybiegającego zza przeszkody. Kolizji udało się zapobiec nawet przy 58 kilometrach na godzinę. Co ciekawe, rozwiązanie znacznie nie różni się od tego, co obecnie można dostać. Okazało się, że efektywność można zwiększyć nawet do 65%, a najbezpieczniejsze są SUVy od Toyoty, Hondy i Subaru oraz Volvo.  


Zobacz też poprzednie VideoNewsy:

blog comments powered by Disqus
TikTok ukarany, Hololens 2 zignorowany, Tesla w ogniu - VideoNews #196