PODPOWIEDZI:

Playstation 5 zapowiedziane, Apple nie chce wojny, serce z drukarki - VideoNews #203

Playstation 5 zapowiedziane, Apple nie chce wojny, serce z drukarki - VideoNews #203

W tym tygodniu najwięcej uwagi skradła informacja dotycząca premiery PS5. Nie oznacza to, że w tym tygodniu nie brakowało informacji w świecie technologii. Sprawdźcie 203. odcinek VideoNewsa.

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego redakcja VideoTestów życzy wszystkim mocy pozytywnej energii oraz spokoju, który pozwoli odpocząć od technologicznego zgiełku! Wesołych Świąt!

Krótkie informacje 

  • Roboty Boston Dynamics znalazły sobie nowe zajęcie. 10 Spotów Mini podpięto do ciężarówki i kazano im pociągnąć... ciężarówkę. Efekt, choć po dłuższej walce z oporem, został osiągnięty. Spot Mini ma zadebiutować na rynku jeszcze w tym roku.
  • W Krakowie debiutuje pierwszy w Polsce automat, który oddaje pieniądze za butelki. Rozwiązanie z powodzeniem stosowane w Niemczech w Polsce pozwala odzyskać 10 lub 20 groszy, w zależności od rozmiaru. Wymogiem jest kod kreskowy zawarty na etykiecie oraz odbieranie pieniędzy po odzyskaniu każdej butelki. 
  • Katedra Notre Dame stała się ofiarą dużego pożaru, który zniszczył dach oraz iglicę. A ten stał się miejscem wpadki dla Youtube. Podczas transmisji na żywo algorytm przygotowany do pokazywania widzom informacji podawał im aktualności dotyczące ataku na World Trade Center z 2001 roku. Narzędzie miało pomóc w weryfikowaniu prawdziwości faktów.
  • Hulajnogi Lime mogą otrzymać technologię, która nie pozwoli pijanym kierowcom na jazdę. Jak powiedział szef firmy, Brad Bao, z pomocą czujników oraz rozpoznawania toru jazdy w teorii hulajnoga może rozpoznać, czy poruszamy się prawidłowo i mamy sytuację pod kontrolą. 
  • Rynek retro konsol ma się dobrze pomimo porażki Playstation Classic. Capcom zaprezentował światu Capcom Home Arcade. Jednocześnie jest to Arcade Stick oraz mini konsola, dzięki czemu po podpięciu kabla HDMI zyskamy dostęp do gier. Tych będzie 16, a wśród nich 16-bitowe klasyki jak Street Fighter II. 
  • One Plus 7 może pojawić się w dwóch wersjach. Oprócz klasycznego modelu planowany jest One Plus 7 Pro z większym ekranem, który będzie zagięty na bokach. Miałby także otrzymać wysuwany aparat do selfie. Wszystkiego dowiemy się najprawdopodobniej 14 maja. 

Playstation 5 zapowiedziane

Inżynier projektu, Mark Cerny, na łamach Wired podzielił się informacjami o nowej konsoli z obozu Sony. Ta, choć zaoferuje nową jakość gier, ma obsługiwać wsteczną kompatybilność - zarówno dla gier cyfrowych, jak i tych na płytach. Nowością w serii ma być dysk SSD. Ten posłuży do szybszego odpalania gier. Przykładowo Spiderman na PS4 po uruchomieniu szybkiej podróży wczytywał się 15 sekund, a przy PS5 - tylko 0,8 sekundy. 

Playstation 5 będzie wstecznie kompatybilne

Zobacz ofertę PS4 Slim z grą FIFA 19!

Za moc konsoli odpowie procesor AMD Ryzen oparty na architekturze Zen 2 i wykonany w 7nm procesie litograficznym. Karta graficzna to z kolei zmodyfikowany Radeon z rodziny Navi. Nieznane są jego parametry, ale wiadomo, że obsłuży Ray Tracing, czyli technikę śledzenia promieni świetlnych. Producent obiecuje także nowe rozwiązania w jakości dźwięku. Jednocześnie Sony nie porzuca Playstation VR. Sprzęt obsłuży też 8K, nie wiadomo jednak, czy chodzi o jakość gier, czy o interfejs. Cena i data premiery nie są jeszcze znane, ale konsoli na pewno nie kupimy w tym roku

Apple i Qualcomm idą na ugodę, Intel rezygnuje

Zapowiadała się sądowa batalia na miarę sporu o patenty między Apple a Samsungiem. Qualcomm oraz Apple toczyły przez kilka lat batalie sądowe. Qualcomm uznał, że Apple kradnie patenty i ujawnia tajemnice handlowe, z firma z jabłkiem zarzucała dyktowanie monopolowych cen za licencjonowanie swoich technologii. Łącznie Qualcomm chciał 7,5 miliarda euro za użyczenie swoich rozwiązań. To nie zadowalało producentów iPhone'a, ale przegrali oni już jedną sprawę w Niemczech, gdzie musieli wprowadzić zmodyfikowane telefony ze sterownikami Qualcomma. 

iPhone będzie korzystać z rozwiązań Qualcomma

Jak się jednak okazuje, Apple opamiętało się i zapłaci Qualcommowi nieznaną sumę zarówno za wykorzystanie oprogramowania w przeszłości, jak i użycie jego modułów w najnowszych iPhone'ach. Czas trwania umowy to 6 lat. Taki ruch to cios dla Intela, który tworzył dla Apple rozwiązania sieciowe i zaraz po tej decyzji Intel ogłosił wycofanie się z prac nad rozwojem modułów do obsługi sieci 5G. Jedynym dostawcą technologii 5G dla telefonów poza Qualcommem został Huawei. 

Zbudował komputer... wewnątrz laZanii

Fani PCtowego tuningu tworzyli rozmaite konstrukcje. Były już ekspresy do kawy oraz komputery obudowane klockami LEGO. Teraz przyszła pora na komputer wyglądający jak lazania. Micah Laplante postanowił wykorzystać swojego popsutego Asusa Transformer Tab i dać mu nowe życie. Wszystko za pomocą kleju silikonowego, makaronu i odrobiny farby. 

Przygotowany komputer nie jest bowiem stuprocentową lazanią. Do obudowy wykorzystano płaty makaronu, ale nie są one przygotowane do zjedzenia. Na kilku warstwach znajdują się baterie, porty oraz podzespoły. Urządzenie działało dość sprawnie na samym początku, ale w ciągu tygodnia zaczęło mieć problemy z mocą. Za karę zostało ugotowane przez twórcę. 

Facebook szykuje swojego asystenta głosowego

W wywiadzie z Reutersem rzecznik firmy poinformował, że ta wprowadzi swoje rozwiązanie. Miałoby ono znaleźć zastosowanie we wszystkich produktach Facebooka, włącznie z Oculusami czy WhatsAppem. Obecnie firma jest na etapie podpisywania umów z dostawcami głośników. Tym razem  twórcy chcą skupić się na doświadczeniach bez dotyku, pozwalających na większą interakcję z użytkownikiem. 

Asystent Facebooka powstanie

Nie będzie to rozwinięcie asystenta M, który pojawił się na kilku rynkach w Messengerze. Produkt, nazywany roboczo Facebook Assistant, miał powstawać już od 2018-ego roku. Pierwszym sprzętem, na którym miałby się pojawić, są inteligentne ekrany Portal. Firma posiada już osobną dywizję ludzi programującą na potrzeby nowego sprzętu. 

Tak się składa, że Samsung Galaxy Fold łatwo się psuje

Samsung Galaxy Fold to pierwszy szeroko dostępny wyginany smartfon. W Stanach Zjednoczonych można go już zamówić w przedsprzedaży za 1980 dolarów. Z tej okazji urządzenie udostępniono zagranicznym recenzentom, by jeszcze przed premierą mogli go przetestować. Problemy z ekranem pojawiły się zaledwie po kilku dniach użytkowania i nie dotyczą jedynie folii, którą omyłkowo recenzenci próbowali zdejmować. 

Na twitterze nie brakuje wpisów recenzentów o Galaxy Fold

Niewyginający się Samsung w pięknym kolorze - sprawdź cenę!

Składak ma także problem ze zgięciem, w którym pojawia się szczelina między folią, a warstwą ekranu. W efekcie wyginania dochodzi do rozszczelnień i ekran rozlewa się wewnątrz. Firma odniosła się do problemu, mówiąc jasno, że folia nie powinna być odklejana, a takie ostrzeżenie znajduje się w instrukcji obsłgu. Jednocześnie otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących defektów i każdemu z nich przyjrzy się z osobna. A premiera już 3 maja. 

Naukowcy wydrukowali serce z ludzkiej tkanki

Na uniwersytecie w Tel Avivie wydrukowano serce, które pod względem konstrukcji przypomina całkowicie ludzkie serce. Zawiera wszystkie tkanki, tętnice oraz aorty, a te stworzono na bazie komórek macierzystych pacjenta. Na ten moment udało się osiągnąć rozmiar serca zajęczego. Wszystko za pomocą obecnej technologii - biopsji tkanki tłuszczowej, która została przekonwertowana na komórki zdolne do reprodukowania i nauczenia się cech komórek w sercu. 

Serce wydrukowane w drukarce 3D (fot. Associated Press)

Są także pewne ograniczenia. Serce nie jest jeszcze w stanie pompować krwi, a jedynie ją pobierać. Oprócz tego cały proces odbywa się w hydrożelu, który musi zostać dopasowany do każdego pacjenta. Profesor Tal Dvir przewiduje jednak, że za 10 lat zarówno sprzęt, jak i technologia zostaną w pełni zautomatyzowane i pojawią się powszechnie w ośrodkach kardiologicznych. 

Unia Europejska zmusi do wolnej jazdy?

Podczas wtorkowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego przegłosowano projekt uchwały, która obejmie wszystkich producentów samochodów osobowych. Od 2022-ego roku w każdym nowym pojeździe pojawi się 30 technologii zapobiegających wypadkom. Wśród nich system inteligentnego dostosowania prędkości. Ten co prawda nie spowolni naszego samochodu, ale za pomocą ostrzeżeń wywrze na nas presję, byśmy sami to zrobili.

Parlament Europejski chce zmniejszyć liczbę wypadków

Poza tym każdy samochód i mały pojazd ma zostać wyposażony, wzorem aut ciężarowych, w awaryjny hamulec. Ponadto pośród poprawek przewidziano system awaryjnego utrzymywania pasa ruchu oraz ułatwienie instalacji alkomatów blokujących start pojazdu pijanym kierowcom. W ubiegłym roku na drogach Unii zginęło ponad 25 tysięcy osób, a 95% wypadków wynikało z błędu ludzkiego. 


Zobacz poprzednie VideoNewsy: 

blog comments powered by Disqus
Playstation 5 zapowiedziane, Apple nie chce wojny, serce z drukarki - VideoNews #203