PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
TOP 5 Najpłynniejszych Smartfonów do 500 złotych

3 Sposoby na: Zalany Sprzęt

3 Sposoby na: Zalany Sprzęt

W 6 odcinku z serii 3 Sposoby ruszymy Wam na ratunek. Spytacie jak to? Czy zdarzywało Wam się kiedyś, że wasz smartfon wpadł do ubikacji, a z wrażenia wylaliście swój napój na laptopa? Zapewne niektórym z Was tak. Niestety większość osób nie wie, jak w takich sytuacjach podstępować i popełnia kardynalne błędy, dlatego dzisiaj zapraszamy na poradnik ratunkowy – „3 Sposoby na: Zalany sprzęt”.

Pierwsza zasada – nie panikuj! Jeśli Twój smartfon nie będzie miał ochoty na dalsze życie to i tak nic na to nie poradzisz, a panika może jedynie zwiększyć prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Zachowaj więc spokój i wszystkie czynności wykonuj ostrożnie. Dzisiejszy odcinek podzielimy na następujące 3 sekcje:

1) Co zrobić z zalanym smartfonem

2) Co zrobić z zalanym laptoptem

3) Jak uchronić się przez zalaniem – czyli proste zasady profilaktyki

Nawet najlepsze smartfony z rankingów nie zawsze są wodoodporne, więc tym bardziej warto znać kilka trików, aby być może uchronić ich żywot.

1 Sposób: Zalany smartfon

Kiedy Twój telefon bądź tablet wyląduje we wannie, toalecie czy morzu jak najszybciej musisz odciąć od niego źródło zasilania. W przypadku urządzeń z wymiennym akumulatorem to nic prostszego – wystarczy go wyjąć, ale jeżeli obudowy nie da się zdemontować będzie trochę gorzej. W tym wypadku zostają dwie opcje – albo sięgamy po śrubokręt i rozkręcamy pacjenta, albo jak najprędzej udajmy się do serwisu.

iphone

Po odcięciu prądu powinniśmy wyjąć także kartę SIM i kartę pamięci, bo jeśli smartfon nie przeżyje to zachowamy chociaż tyle. Dalej trzeba zabrać się za wydmuchiwanie pozostałego płynu za pomocą sprężonego powietrza, a w najgorszym wypadku postarać się ją wytrzeć za pomocą ściereczki lub ręcznika. Następnie wszystkie miejsca powinniśmy wyczyścić alkoholem izopropylowym lub ewentualnie spirytusem. Potem pozostało nam jedynie umieścić urządzenie w misce lub opakowaniu z ryżem, torebce z wkładem higroskopijnym, o której mowa będzie trzecim sposobie lub wykorzystać myjkę ultradźwiękową, jednakże mało osób ją posiada.

ryz

Jeżeli np. przypadkowo posiadamy kuleczki pochłaniające wilgoć np. z pudełka po sprzęcie elektronicznym lub butach możemy również je wykorzystać umieszczając je w opakowaniu ze smartfonem. Nie warto używać suszarki lub kłaść telefonu na kaloryfer - woda zniknie jedynie z warstw powierzchniowych, a takie działanie może uszkodzić urządzenie. Kiedy Wasz smartfon dojdzie do siebie? Trudno powiedzieć, bowiem wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Czasami wystarczą 24 godziny, czasem 3 dni, a innym razem nawet tydzień. Jeżeli nie czujecie się na siłach, wtedy warto telefon oddać do serwisu i odpowiedzieć jak do całego zajścia doszło i ile czasu urządzenie przebywało we wodzie. Serwisant powinien rozkręcić urządzenie, wyjąć płytę główną i upewnić, że wszystkie podzespoły zostały wysuszone.

2 Sposób: Zalany laptop

Jako, że laptop jest nieco większym i bardziej skomplikowanym urządzeniem w tym przypadku sprawa jest poważniejsza. Co najważniejsze - nie próbuj uruchamiać komputera! Po zalaniu natychmiast odłączamy notebooka od zasilania i wyjmujemy baterię. Najczęściej ciecz wylewana jest od strony klawiatury, w takiej sytuacji odwracamy go w ten sposób, aby ściekający płyn nie kapał na matrycę. Jeśli nie jesteście specami od komputera najlepiej w tym momencie zakończyć naszą pomoc doraźną i oddać komputer do serwisu. Tam komputer zostanie rozkręcany – dosłownie każda część musi zostać odseparowana. Jeżeli płyn nie był słodki, wystarczy czyszczenie izopropanolem.

laptop

Powinno czyścić się tylko zalany obszar i zaznaczyć go markerem, aby potem łatwiej było znaleźć potencjalną usterkę. W przypadku płynu słodkiego najpierw komputer zostanie wyczyszczony wodą destylowaną, a potem alkoholem izopropylowym. W obu wypadkach można także użyć myjki ultradźwiękowej. Przed rozpoczęciem diagnozy naprawczej, płyta główna i wszystkie elementy powinny schnąć co najmniej przez 2 dni.

IPA

3 Sposób: Profilaktyka

Najlepszą profilaktyką jest ostrożność – kiedy idziecie się wykąpać odetnijcie się na chwilę od sieci, a podczas załatwienia potrzeb na toalecie... nie piszcie smsów.

wanna we wannie

Zakładam jednak, że są osoby, które tak czy siak do tego się nie zastosują, wtedy pozostaje tylko zakup wodoszczelnej obudowy do smartfona, która jednak znacznie utrudnia korzystanie z niego lub nieco większy wydatek – wodoszczelny smartfon np. Sony Xperia lub Samsung Galaxy.

SGS5


Dobrze jest się na wszelki wypadek zaopatrzyć także w tzw. Zestaw ratunkowy dla telefonu. Jest to wspomniana wcześniej mała torba posiadające właściwości higroskopijne czyli pochłaniające wilgoć – to powinniście wiedzieć z lekcji chemii w gimnazjum :-P.

save a phone

Dzięki takiemu zabezpieczeniu w przypadku braku ryżu lub pudełka po butach zawsze będzie mieli pewność, że smartfon może zmartwychwstać. W przypadku laptopów trudno o opakowanie wodoszczelne czy inne tego typu wynalazki. Z resztą gdyby wszyscy trzymali się zasad BHP – nie jemy i nie pijemy przy komputerze, to nie byłoby problemu. Postarajcie się nie stawiać szklanek w pobliżu klawiatury i matrycy, nie pić z kubka szczerze nalanej herbaty nad laptopem i nie zbliżać się z nim w pobliże akwenu wodnego, no chyba, że chcecie go zalać.

To wszystko w w tym odcinku. Zachęcamy Was do skorzystania z powyższych patentów kiedy będziecie w potrzebie. Piszcie czy Wam przydarzyła się smutna historia zalania komputera lub telefonu. Nie zapomnijcie także dopisać pomysłów na kolejne odcinki.

blog comments powered by Disqus
3 Sposoby na: Zalany Sprzęt