PODPOWIEDZI:

3 Sposoby na: Ekonomiczną jazdę samochodem

3 Sposoby na: Ekonomiczną jazdę samochodem

Dzisiejszy odcinek jest spod znaku tych motoryzacyjnych. W dobie reżimowej władzy, która w naszym kraju poprzez podatki i akcyzę wprowadziła ceny paliw znacznie droższe niż np. w Ameryce trzeba jeździć oszczędnie żeby na stacjach zostawiać jak najmniej pieniędzy. W #8 epizodzie z cyklu „3 Sposoby na:” opowiemy Wam co robić żeby Wasze auto spalało jak najmniej paliwa.

Sposób 1: Zmniejsz wagę samochodu i zminimalizuj opór powietrza

Ciężar bagażu przewożonego w samochodzie ma wpływ na zużycie paliwa. Opróżnij auto z tego czego nie potrzebujemy lub nie używamy. Jeżeli jeździsz głównie po mieście rozważ rezygnację z ciężkiego (10-20 kg) koła zapasowego. W zamian za to wyposaż się w zestaw naprawczy lub pompkę - zazwyczaj powietrze z przebitej opony schodzi powoli, dzięki pompce bez problemu dojedziesz do wulkanizatora. Wszystkie wystające elementy, takie jak bagażniki dachowe, uchwyty na rowery czy spoilery zmieniają kształt samochodu i zwiększają spalanie – musisz tego typu historie usunąć.

1

Sposób 2: Ruszaj od razu, śmiało wrzucaj „dwójkę” i optymalnie zmieniaj biegi

Nie czekaj po odpaleniu silnika – ruszaj! Każda sekunda postoju to strata paliwa. Wrzucaj dwójkę zaraz po tym jak samochód zacznie się toczyć – na jedynce auto najwięcej pali. Esencja ekonomicznej jazdy – najwyższy bieg, najniższe obroty. Kiedy zmieniać bieg na wyższy? Nim silnik osiągnie maksymalny moment obrotowy.

skrzynia biegów

Sposób 3: Hamuj silnikiem, gaś silnik na światłach, przewiduj sytuację na drodze

Nie dojeżdżaj do skrzyżowania na luzie – auto wówczas i tak zużywa nieco paliwa. Hamuj silnikiem – redukuj biegi po kolei wtedy dopływ paliwa jest wtedy automatycznie odcinany – silnik nie pobiera ani kropli. Redukuj przełożenie najpóźniej przy ok. 1200 obrotach/minutę. Górna wartość obrotów nie jest istotna. Uwaga: hamowanie silnikiem przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa. By nagle przyspieszyć toczącym się na luzie autem, musimy najpierw wrzucić bieg, a to znacznie wydłuży czas. Zachowywanie większego odstępu od poprzedzającego nas auta pozwala częściej hamować silnikiem. Zamiast z dużą szybkością zbliżać się do skrzyżowania i gwałtownie hamować, dojeżdżaj łagodnie zwalniając silnikiem. Jeżeli trasa jest długa i prosta utrzymuj stałą prędkość – albo ćwicz stopę, albo użyj tempomatu.

speedometer

blog comments powered by Disqus
3 Sposoby na: Ekonomiczną jazdę samochodem