PODPOWIEDZI:

Regeneracja Kończyn Możliwa U Ludzi?

Regeneracja Kończyn Możliwa U Ludzi?

Nowe technologie oraz nauka cały czas idą do przodu. Na szczęście nie są wykorzystywane tylko w wynajdywaniu nowych broni i maszyn do zabijania, ale również w medycynie i pokrewnych branżach, przy wynalazkach, które mogą pomóc w różnych chorobach czy niepełnosprawności. W poniższym newsie znajdziecie pewien ciekawy przykład.

Człowiek bez wątpienia nie jest istotą idealną. Na naszej planecie istnieje wiele zwierząt, których pewne cechy bardzo przydałyby się u ludzi. Już kiedyś pisałem o projekcie ze skórą rekina z drukarki 3D, która miałaby być wykorzystywana np. do wytwarzania strojów pływackich o niesamowitych możliwościach.

Skóra rekina z drukarki 3D

Jeszcze bardziej rewolucyjne mogą być badania nad DNA. Naukowcy z Uniwersytetu Arizony odnaleźli geny, które odpowiadają za regenerację kończyn jaszczurek. Co to nam właściwie daje? Ci sami naukowcy twierdzą, że ten sam proces można by odtworzyć w ludzkim organizmie.

1

Wojny czy nieszczęśliwe wypadki często niosą ze sobą utratę ręki, nogi czy chociażby palca. Dla niektórych osób oznacza to koniec aktywnego i radosnego życia oraz wiele ograniczeń. U jaszczurek jest to jednak atut. Gdy coś złapie ją za ogon, woli go stracić, by ujść z życiem. Ma bowiem geny, które w dość szybkim tempie zregenerują w pewnym stopniu utracony element jej ciała.

Odnalezienie tego genu przez naukowców, to już spory wyczyn. Trwają nad nim badania, ale najtrudniejszą rzeczą będzie odnalezienie tego samego genu w naszym DNA i odpowiednie aktywowanie go oraz modyfikacja. Jeśli się to uda, to nasz organizm będzie mógł regenerować chrząstkę, mięśnie czy nawet rdzeń kręgowy.

Jak na razie, wizje samoregeneracji były możliwe tylko w filmach Sci-Fi i to zwykle u kosmitów, a nie ludzi. Nauka oraz technologia pokazuje jednak, że nic nie jest niemożliwe. Miejmy nadzieję, że nasze DNA w przyszłości nie będzie takie zagadkowe dla naukowców i pozwoli osiągnąć niesamowite efekty.

blog comments powered by Disqus
Regeneracja Kończyn Możliwa U Ludzi?