PODPOWIEDZI:

Uwaga Na Fałszywe Maile Od Orange!

Uwaga Na Fałszywe Maile Od Orange!

Internet zalała kolejna fala fałszywych maili. Tym razem oszuści wzięli na cel użytkowników firmy Orange korzystających z usługi e-faktury. Jeżeli temat Ciebie dotyczy, miej się na baczności! Czytając dalej dowiesz się, jak rozpoznać fałszywy mail od tego wysłanego przez Orange.

Fałszywe maile wysyłane przez hakerów podszywających się pod firmę Orange, na pierwszy rzut oka nie budzą wątpliwości. Są niemal identyczne jak te, które co miesiąc trafiają do naszych skrzynek pocztowych. Różni je kilka szczegółów, które już po chwili czytania takiego maila są widoczne, ale których zabiegany użytkownik nie przykładający zbyt uwagi do treści, może nie zauważyć.

Pierwszą rzeczą budzącą wątpliwość jest tytuł otrzymanego maila:

Faktury wysyłane z Orange zatytułowane są odpowiednio do miesiąca w którym zostały wysłane. Dlatego gdy w lutym dostaniesz fakturę ze styczniem w tytule, powinno to wzbudzić Twoją czujność. Ponadto, fałszywy mail przychodzi z adresu orange.pl, podczas gdy firma korzysta z końcówki orange.com.

Jeżeli otworzymy tego podejrzanego maila, naszym oczom ukaże się taka treść:

Wygląda łudząco podobnie do oryginału. Wszystkie treści są identyczne jak w mailach od Orange - no, prawie wszystkie. Nie ma tutaj nazwy użytkownika pod numerem ewidencyjnym, a i sam numer nijak nie pokrywa się z naszym. Najwięcej wątpliwości budzi jednak obrazek - ikona pdf, po najechaniu na którą pojawia się link widoczny na powyższym zdjęciu w lewym dolnym roku - przenoszący użytkownika do pliku .zip. Po kliknięciu i rozpakowaniu tej rzekomej faktury, komputer zostanie zainfekowany wirusami.

Tak wygląda treść maila oryginalnego:

W oryginalnym mailu w załączniku znajdują się pliki z fakturą, ale w treści jest informacja, że faktura znajduje się na stronie Orange On-line i po kliknięciu w nazwę przeniesiemy się do panelu klienta. W fałszywym mailu zamiast tego jest napisane, że szczegóły rozliczenia dostępne są w pliku pdf którego ikonę widać tuż pod tekstem.

Bądźcie czujni i nie klikajcie w pliki wzbudzające Wasze podejrzenia. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości co do otrzymanego maila, sprawdźcie czy taką samą fakturę macie w panelu klienta na stronie Orange, lub też skontaktujcie się z infolinią firmy.

blog comments powered by Disqus
Uwaga Na Fałszywe Maile Od Orange!