PODPOWIEDZI:

Ceny Sprzętu Elektronicznego Już Niedługo Pójdą w Górę

Ceny Sprzętu Elektronicznego Już Niedługo Pójdą w Górę

Zdołowani cenami kart graficznych? Mamy jeszcze gorszą wiadomość - już wkrótce większość urządzeń elektronicznych będzie droższa.

Wszystko za sprawą krzemu, a konkretniej firmy SUMCO. Jest to japoński wytwórca wafli krzemowych, który kontroluje około 60% rynku. Ma on w planach podwyżkę cen o jakieś 20%. Jest to spowodowane głównie niedoborem 12-calowych wafli o średnicy 300 mm. Tak, nie jest to przypadek, że wspomniane wafle wykorzystywane są głównie do budowy procesorów i układów graficznych. Już chyba wiecie przez co głównie te podwyżki?

Wzrost cen krzemu musi odbić się również na cenie końcowej urządzenia, które krzem wykorzystuje, czyli po prostu posiada układ CPU, GPU czy RAM. Podzespoły komputerowe czy smartfony mogą więc być wyraźnie droższe.

Dobra informacja jest jednak taka, że nie tak szybko te podwyżki będą odczuwalne dla klientów. Większość producentów ma przecież podpisane długoterminowe umowy z dostawcami, w których jest zapisek o niezmiennych stawkach. Te umowy jednak kiedyś wygasną i powstaną nowe, w których cena będzie już wyższa.

Oczywiście możemy krytykować firmę SUMCO, mówić, że jest chciwa itp., ale to dużo nie zmieni. Mają aż 60% tego rynku i wykorzystują swoją pozycję, by zarobić jeszcze więcej. Szkoda, że w efekcie końcowym oberwie się nam, klientom. 

blog comments powered by Disqus
Ceny Sprzętu Elektronicznego Już Niedługo Pójdą w Górę