PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Roboty do zabijania - Czy jest się czego bać? Niepokojące wieści...

Roboty do zabijania - Czy jest się czego bać? Niepokojące wieści...

Po raz kolejny głośno o wykorzystywaniu robotów i sztucznej inteligencji w branży militarnej. Czy czeka nas produkcja Terminatorów i podobnych maszyn czy jednak nie ma się czego bać?

Koreański Instytut Zaawansowanej Nauki i Technologii (KAIST) znany jest z badań nad humanoidalnymi robotami. Robot niczym człowiek? Brzmi ciekawie, prawda? Co jednak powiecie na to, że ten sam instytut rozpoczął współpracę z Hanwha Systems - firmą, która specjalizuje się w systemach obronnych, a także w nowoczesnej broni.

Chyba łatwo skojarzyć fakty i wysnuć teorię, że KAIST może pracować nad robotami-zabójcami. Ba, jest wręcz pewne, że prowadzone są tam tajne projekty z tego zakresu. Nie dziwi mnie więc fakt, że cała elita ekspertów od technologii sztucznej inteligencji z kilkudziesięciu krajów wezwała do bojkotu południowokoreańskiego instytutu. 

Przeczytaj też: Strzelanina w siedzibie YouTube - Znamy prawdę!

autonomiczne działo

Prezes KAIST jednak uspokaja i zapewnia, że nie będzie prowadził żadnych działań badawczych przeciwnych ludzkiej godności, w tym autonomicznej broni pozbawionej znaczącej ludzkiej kontroli. Po co więc ta współpraca z Hanwha Systems? Podobno dla prac nad algorytmami wydajnych systemów logistycznych, bezzałogowej nawigacji i systemów szkolenia lotniczego. 

Trudno mi w to uwierzyć, skoro Hanwha Systems jest jednym z największych producentów broni w Korei Południowej i produkuje amunicję kasetową, zakazaną w 120 krajach na mocy międzynarodowego traktatu. Jako ciekawostkę dodam fakt, że nasz kraj nie został sygnatariuszem konwencji i nie jest związany wspomnianym zakazem.

Jak dla mnie sprawa jest dość oczywista - problem prac nad robotami-zabójcami istnieje. Tego typu technologie mogą dać największym mocarstwom niesamowitą przewagę w przypadku konfliktów zbrojnych.

robot zabójca

Trzeba także dodać, że w przyszłym tygodniu w Genewie kraje członkowskie ONZ będą dyskutować o wyzwaniach stawianych przez śmiercionośną autonomiczną broń lub zabójcze roboty. Aktualnie, ponad 20 państw jest za całkowitym zakazem tego typu broni.

Roboty mogą być trzecią rewolucją w wojnie czy bardzo skuteczną bronią terrorystyczną. Prac nad nią raczej nie zatrzymamy, choć oficjalnie ciężko komukolwiek coś udowodnić, a tym bardziej zabronić.

Źródło: BBC/theguardian

blog comments powered by Disqus
Roboty do zabijania - Czy jest się czego bać? Niepokojące wieści...