PODPOWIEDZI:

S.I. projektuje nowe poziomy do klasycznego Dooma

S.I. projektuje nowe poziomy do klasycznego Dooma

Naukowcy pracują nad zaawansowaną siecią S.I., która ma wyręczyć rzesze ludzi zajmujących się projektowaniem lokacji w grach komputerowych. Dzięki tej technologii tworzenie gier nie będzie tak kosztowne i czasochłonne - przekonują badacze.

Włoscy naukowcy rozpoczęli proces nauczania stworzonej przez nich sztucznej inteligencji. Na ich celowniku znalazł się historyczny Doom, czyli gra, która poprowadziła gatunek FPS-ów na nieznany do tej pory grunt. Sztuka projektowania nowych poziomów do tego tytułu wbrew pozorom nie jest taka prosta.

Cyfrowe gry PC - setki tytułów, konkurencyjne ceny >>>

Nauka zaczęła się od analizy wszystkich plansz, które do tej pory były tworzone wyłącznie przez ludzi. Wykorzystano dane z ponad tysiąca oficjalnych map oraz dziewięciu tysięcy stworzonych przez graczy, dostępnych do pobrania za darmo w sieci.

Badacze utworzyli specjalny katalog ze zdjęciami oraz informacjami o poszczególnych poziomach, by ułatwić przyswajanie wiedzy przez cyfrową inteligencję. Po ponad 36 tysiącach prób komputer w końcu samodzielnie stworzył grywalną planszę.

Super Mario Bros.

Czytaj także: Nigdy więcej kabli - Samodzielne gogle VR już tu są >>>

W tym samym czasie na Uniwersytecie Kalifornijskim trwają prace nad podobnym systemem, który ma budować poziomy dla Super Mario Bros. Obydwa projekty są jeszcze w fazie prototypowej i nie zostały jeszcze udostępnione do testowania szerszemu gronu odbiorców.

Źródło: BBC

blog comments powered by Disqus
S.I. projektuje nowe poziomy do klasycznego Dooma