PODPOWIEDZI:

„Roboty mogą nas pokonać!” – Las Vegas przygotowuje się do masowych protestów

„Roboty mogą nas pokonać!” – Las Vegas przygotowuje się do masowych protestów

Nad światową stolicą hazardu wisi całkowicie poważna groźba strajku kilkudziesięciu tysięcy pracowników hoteli, kasyn i restauracji. Wszystko między innymi z powodu ogarniającej miasto automatyzacji.

Już pod koniec maja pojawiła się informacja o tym, że Las Vegas szykuje się do dużego przewrotu. Zorganizowano głosowanie nad pierwszym od ponad 30 lat masowym protestem, który ma objąć praktycznie całe miasto. 31 maja wygasły kontrakty ponad 50 tysięcy pracowników: pokojówek, barmanów, kelnerek, kucharzy, a nawet pracowników portierni. Przedstawiciele związków zawodowych zaproponowali nowe warunki, zgodnie z którymi sytuacja miałaby ulec znacznej poprawie, głównie ze względu na zarobki i gwarancję zachowania stanowisk pracy, pomimo wprowadzania kolejnych innowacji. Poruszono też kwestię fatalnej ochrony przed molestowaniem seksualnym pracowników.

W Las Vegas maszyny zastępują nawet striptizerki

Do tej pory zawarto porozumienie dotyczące jedynie 12 tysięcy osób, co pozostawia około 38 tysięcy ludzi w stanie niepewności. Część hoteli już zainwestowała w prywatne floty robotów, inne są bardzo zainteresowane taką możliwością, co wstrzymało negocjacje w krytycznym momencie. Maszyny zastępują głównie pracowników kuchennych, będąc w stanie efektywniej niż ludzie przygotowywać posiłki dla niewybrednej klienteli. W takich lokalach jak Tipsy Robot drinki są serwowane także przez roboty. Lud Las Vegas aktualnie widzi poważne zagrożenie także w zastępowaniu robotami pracowników obsługi hotelowej, w tym recepcjonistów.

Czytaj także: Ludzie stają się coraz bardziej zbędni >>>

Pracownicy są oburzeni tym, że lokalne hotele i kasyna wciąż inkasują coraz potężniejsze zyski, a pomimo tego, że stać je na prywatne armie robotów, szukają oszczędności na ludziach. Według wielu logicznym byłoby przekwalifikowanie obecnie zatrudnionych osób w takim kierunku, aby mogły nadzorować pracę maszyn, co jednak wcale nie jest brane pod uwagę przez właścicieli największych lokali.

Tipsy Robot - w tym barze nie pracuje żaden człowiek

Laptopy w dobrych cenach dla każdego - sprawdź to >>>

Las Vegas przeżywa właśnie okres rozkwitu, zgarniając prawdziwe żniwa. Strajk w tym czasie może doprowadzić do ogromnych strat dla tych, którzy tak usilnie szukają oszczędności. O tym, że dojdzie do protestów, już postanowiono. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie.

Źródło: The Guardian

blog comments powered by Disqus
„Roboty mogą nas pokonać!” – Las Vegas przygotowuje się do masowych protestów