PODPOWIEDZI:

Polacy zdominowali zawody łazików marsjańskich w USA

Polacy zdominowali zawody łazików marsjańskich w USA

Polscy studenci dali z siebie wszystko, udowadniając światu, że są najlepsi w tym, co robią. To kolejny sukces naszych, którzy niemal nieprzerwanie są liderami w tej dziedzinie od 2011 roku.

Podczas University Rover Challenge młodzi inżynierowi z całego świata rywalizowali w konkursie na najlepszy łazik marsjański. Studenci z Politechniki Częstochowskiej zajęli pierwsze miejsce. Trzecie, czwarte i ósme miejsce również należy do Polaków. Wywalczyły je ekipy z Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. W rywalizacji brało udział 36 pojazdów. Prezentacje funkcjonalności maszyn trwały trzy dni.

Zwycięski łazik polskiej ekipy

Ogromny wybór dronów w świetnych cenach >>>

Te zawody odbywają się od 2007 roku na pustyni w amerykańskim stanie Utah. Warunki w tym miejscu mają symulować klimat Czerwonej Planety. Nieopodal znajduje się także placówka  Mars Desert Research, która jest imitacją marsjańskiej bazy. Konkurs ma zachęcać młodych naukowców do konstruowania robotów, które mogą pracować w ekstremalnie trudnych warunkach.

Operator łazika w trakcie prezentacji

Czytaj także: Czy czeka nas wojna w kosmosie >>>

Podobne zawody są też organizowane na naszym podwórku. European Rover Challenge należy do tej samej ligi co URC, czyli Rover Challenge Series. Tegoroczna edycja odbędzie się 14-16 września w Starachowicach. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów w tym roku w Polsce mają się pojawić specjaliści z NASA i ESA.

Źródło: URC

blog comments powered by Disqus
Polacy zdominowali zawody łazików marsjańskich w USA