PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Tanie karty graficzne | 400-1100 złotych | TOP 6 |

Philips bada Polaków

Philips bada Polaków

Ciekawych wyników dostarczają badania przeprowadzone przez ośrodek TNS OBOP na zlecenie firmy Philips. Jesteśmy jednym z najbardziej zadowolonych, z sytuacji rodzinnej, społeczeństw w Europie!

Mając na uwadze naszą narodową przywarę, jaką jest ciągłe narzekanie i krytykowanie wszystkiego dookoła, ciężko uwierzyć w wyniki przeprowadzonych badań. Według „Philips Index 2010. Jakość życia Polaków” jesteśmy najszczęśliwszym narodem w Europie. Przynajmniej w kwestiach relacji z rodziną i przyjaciółmi. Zgodnie z wynikami badań Polacy są zadowoleni ze swojej sytuacji rodzinnej i relacji z przyjaciółmi (96% badanych jest z nich zadowolona lub bardzo zadowolona). Zdecydowanie jest to obszar wyróżniającynas pośród innych krajów UE, objętych badaniami Philips. Szczęśliwy Polak to taki, który oprócz dobrych relacji z bliskimi, rodziną i partnerem, ma w swoim najbliższym otoczeniu dostęp do opieki zdrowotnej (92%), pracy (77%) oraz czuje się bezpiecznie (90%).

Pozostałe wyniki badań nie są już tak szokujące. Potwierdzają, że w Polsce panuje tradycyjny wzorzec rodziny. Kobiety nadal pełnią o wiele więcej ról społecznych niż mężczyźni i to one w większości zajmują się domem. Wolny czas panie wykorzystują na porządki domowe. Ponieważ aż 40% mężczyzn w Polsce nie zajmuje się prasowaniem, oznacza to, że obowiązek ten spoczywa głównie na paniach. Co ciekawe, z badania przeprowadzonego przez firmę Philips wynika, że 63% kobiet uważa prasowanie za zwykłą czynność domową, a zaledwie 29% traktuje je jako przykre obciążenie. Także kwestia przygotowania posiłków to zazwyczaj rola kobiet – co czwarta pani sięga po sprzęty AGD, takie jak robot kuchenny czy sokowirówka, tymczasem korzysta z nich tylko 16% mężczyzn. Kobiety ponadto zajmują się domowym zaciszem i budowaniem nastroju, także poprzez oświetlenie. Potwierdza, to tezę, że dom i sfera prywatna jest ich domeną, a sfera publiczna prawdopodobnie w większym stopniu należy do mężczyzn (tu akurat wystarczy rozejrzeć się po parlamencie).

flaga

Stereotypy płciowe determinują także formy spędzania przez Polaków wolnego czasu. Panie, zgodnie z dewizą „ojciec jest głową rodziny, a matka jej sercem", preferują spędzanie wolnego czasu z rodziną, podczas gdy panowie oddają się swojemu hobby. Okazuje się zatem, że dla kobiet czas wolny oznacza opiekę nad dziećmi i pozostawanie w gronie najbliższych. Mimo to, aż 59% społeczeństwa – niezależnie od płci – za najlepszy sposób na relaks uznaje oglądanie telewizji. „Kobiety częściej od mężczyźni wybierają poprawę samopoczucia poprzez spędzanie czasu na świeżym powietrzu lub w gronie najbliższych a także przez zażywanie ziół lub witamin, mężczyźni wolą poświęcić czas na hobby” – tłumaczy dr Wasilewski. Mimo tych rozbieżności, szczęśliwy Polak ma dobre relacje ze swoim partnerem oraz rodziną. Polacy należą do nacji najbardziej zadowolonych ze swojego życia. Zgodnie z deklaracjami badanych, mówiąc o ogólnym samopoczuciu (65%) wypadamy znacznie lepiej niż kraje Unii Europejskiej, takie jak np. Francja, Niemcy czy Hiszpania (odpowiednio 55%, 52% i 54%).

Podsumowując ten poniekąd idylliczny obraz Polaków należy pamiętać, że wszelkie badania opinii publicznej obarczone są różnego rodzaju błędami, o czym niejednokrotnie mogliśmy się przekonać analizując prognozy przedwyborcze. Z drugiej jednak strony dobrze wiedzieć, że przynajmniej w oczach specjalistów z TNS OBOP, uchodzimy za szczęśliwy i zadowolony z życia naród :)

blog comments powered by Disqus
Philips bada Polaków