PODPOWIEDZI:

Kto wygra Mundial 2018? Sztuczna inteligencja wytypowała faworyta

Kto wygra Mundial 2018? Sztuczna inteligencja wytypowała faworyta

Jest! Wreszcie zaczyna się Mundial 2018 w Rosji. Wielkie emocje piłkarskie dla wszystkich fanów tego sportu. Kto jednak wygra? Przeprowadzono ciekawy eksperyment z użyciem sztucznej inteligencji, która wytypowała faworyta.

Przed każdą wielką imprezą piłkarską roi się od wielu prognoz czy eksperymentów, które mają wyłonić faworytów danego turnieju.

Kilka tygodni temu pisałem dla Was o symulacji EA Sports, która wskazała Francję jako zwycięzcę MŚ 2018 w Rosji. Pokonała ona w finale Niemcy. Nasza reprezentacja wyszła z grupy, ale w fazie pucharowej odpadła z Belgią.

Tym razem, mam nowinkę dotyczącą dużo bardziej złożonego eksperymentu. Specjaliści ze słynnego Massachusetts Institute of Technology (MIT) wraz z inżynierami z Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie przygotowali zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego, by wytypować faworyta Mundialu 2018.

Pod uwagę branych zostało wiele czynników:

  • Możliwości piłkarzy poszczególnych reprezentacji
  • Ostatnie wyniki i miejsce w rankingu FIFA
  • Wiek i doświadczenie piłkarzy
  • Historia poszczególnych drużyn narodowych

Okazuje się, że na ponad 100 tysięcy symulacji faworytem została Hiszpania. Porównując ten eksperyment do symulacji EA Sports, zgadza się natomiast drugie miejsce - Niemcy.

Podsumowując symulacje, eksperymenty i prognozy:

  • EA Sports: Francja, Niemcy, Hiszpania
  • MIT: Hiszpania, Niemcy
  • Bukmacherzy: Brazylia, Niemcy, Hiszpania

No cóż, chyba nasi zachodni sąsiedzi są skazani na drugie miejsce. Ciekawe, które typy się sprawdzą. Jeżeli chodzi o moje prognozy, to stawiam na trzy ekipy: Brazylia, Niemcy, Francja.

Sprawdź też inne materiały dotyczące Mundialu 2018:

Źródło: MIT

blog comments powered by Disqus
Kto wygra Mundial 2018? Sztuczna inteligencja wytypowała faworyta