PODPOWIEDZI:

Laptopy z G-SYNC i kartami graficznymi rodem z Desktopów!

Laptopy z G-SYNC i kartami graficznymi rodem z Desktopów!

Laptop dla graczy kojarzyć się Wam może z wielkim, nieporęcznym behemotem, którego mobilność zaginęła w pogoni za najlepszą wydajnością. Karty graficzne z serii Max-Q, a właściwie ich implementacje, pokazują, że ten trend da się odmienić!

Max-Q - współczesne laptopy przenoszą rozrywkę w zupełnie nowy wymiar

Jeszcze niedawno rynek wydajnych notebooków był ograniczony do dużych i ciężkich maszyn, które jednocześnie nie grzeszyły długim czasem pracy na baterii. Również ich produktywność odstawała od porównywalnych pod względem zastosowanych podzespołów komputerów stacjonarnych. Te czasy mamy już za sobą.

Acer Predator Helios 500 - front

Firma NVIDIA zaprezentowała nowy rodzaj konstrukcji, który całkowicie odmienia nowoczesne laptopy dla graczy. Wydajne komputery przenośne stają się smuklejsze, cichsze i szybsze.

Max-Q to nierozłączna część misji, podczas których NASA wysyła ludzi w kosmos. To moment, w którym naprężenia w rakiecie przelatującej przez atmosferę ziemską spowodowane czynnikami aerodynamicznymi są największe. W efekcie konstrukcje rakiet zawsze biorą pod uwagę wartość Max-Q. NVIDIA zastosowała podobną filozofię w procesie projektowania laptopów do gier, umożliwiając producentom stworzyć konstrukcje, które są nawet trzykrotnie cieńsze i trzykrotnie wydajniejsze od produktów poprzedniej generacji. W efekcie otrzymujemy potężne komputery do gier, która mają nawet jedynie 18 mm grubości – tyle, co MacBook Air – a jednocześnie są wydajniejsze o 70% od obecnych rozwiązań.

ASUS ROG G703GI - front

Wysoka wydajność jest zasługą najefektywniejszej architektury kart graficznych jaką dotychczas wymyślono, NVIDIA Pascal. Zoptymalizowana wersja tej architektury, przekonfigurowana w celu uzyskania większej efektywności, zapewnia doskonałe osiągi nawet w smukłych laptopach. Max-Q oznacza również, że wszystkie elementy konstrukcji zostały wyprodukowane z najwyższą precyzją – począwszy od laptopa, przez kartę graficzną, sterowniki, po komponenty odprowadzające ciepło i podzespoły elektryczne.

SUS ROG Zephyrus GX501V - front

Najsilniejsza karta graficzna jaką w tym momencie można zastosować w komputerze przenośnym to GeForce GTX 1080. Jest oparta na architekturze Pascal, wytwarzana w nowoczesnym procesie 16nm FinFET i wyposażona w najnowocześniejszą pamięć GDDR5X. Max-Q łączy nowe metody obsługi procesora graficznego, zapewniające większą efektywność, wraz z innymi optymalizacjami, takimi jak taktowanie zegara procesora dostosowane do niskich napięć, które pozwala uzyskać większą wydajność w grach przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.

msi gs65 stealth thin - front

Aby wycisnąć jeszcze więcej wydajności z całego systemu, w konstrukcji laptopów Max-Q zastosowano rozbudowane układy chłodzące. Razem z wydajnymi regulatorami pozwalają osiągnąć wydajność i kulturę pracy na poziomie dotąd niespotykanym w produktach dostępnych na rynku.

Laptopy wykonane według filozofii Max-Q zapewniają graczom rozrywkę w wysokiej rozdzielczości i jakości, gdziekolwiek mają na nie ochotę. Obsługują wszystkie elementy platformy do gier w tym zoptymalizowane sterowniki Game Ready, technikę wyświetlania obrazu NVIDIA G-SYNC, wirtualną rzeczywistość, rozrywkę w rozdzielczości 4K i nie tylko. Współpracują również z GeForce Experience, czyli wszechstronną programową platformą dostarczającą graczom optymalne profile do gier. Dzięki temu każda gra zostanie uruchomiona od razu z odpowiednimi ustawieniami, które zapewniają optymalną wydajność.

ASUS TUF Gaming FX504 - front

Firma NVDIA wprowadziła również do wszystkich laptopów z kartami graficznymi z architekturą Pascal (w ramach aktualizacji oprogramowania) technikę WhisperMode, dzięki której laptopy są dużo cichsze podczas grania. Tryb WhisperMode inteligentnie dostosowuje liczbę wyświetlanych klatek na sekundę, a jednocześnie konfiguruje ustawienia graficzne tak, aby zapewnić optymalne wykorzystanie energii. W ten sposób zmniejszono poziom emitowanego hałasu.

Laptopy dla graczy Max-Q, wyposażone w karty graficzne GeForce GTX 1080, 1070 i 1060, posiadają aktualnie w swojej ofercie najważniejsi światowi producenci sprzętu komputerowego.

Źródło : informacja prasowa

Okiem Venre

Podczas wydarzenia zorganizowanego przez NVIDA oprócz monitorów z HDR, 4K i 144 Hz miałem też okazję przyjrzeć się lekkim, kompaktowym laptopom, które mają w sobie moc zawstydzającą niejedną stacjonarkę.

Cienkie laptopy z MAX-QPoczątkowo spodziewałem się, że spotkam się z ciepłym, a może i wręcz parzącym powitaniem, gdy zasiądę do laptopa, który od paru godzin operuje na pełnym obciążeniu, ale ku mojemu zdziwieniu było zupełnie inaczej. Co prawda wyloty chłodzenia były dość gorące, ale sama płyta palmrestu, na którym spoczęły moje ręce, była ledwie ciepła, co nie wpłynęło negatywnie na komfort pracy.

Asus ROG Zephyrus GX501Najbardziej jednak do gustu przypadł mi Asus ROG Zephyrus GX501, na którego pokładzie znalazł się GTX 1080 Max-Q. Sensownie rozłożone porty połączone z wysoką jakością wykonania obudowy, zwieńczone 120 Hz matrycą G-SYNC, po prostu sama słodycz.

Okazuje się, że wreszcie nastały czasy, w których laptop dla gracza stał się prawdziwie mobilny, oferując przy tym specyfikacje pozwalające na najwyższy poziom rozgrywki. Patrząc w niedaleką przeszłość, takiego połączenia próżno było szukać, bo wydajność szła w parze z gabarytami, czyniącymi z laptopa stacjonarkę, którą łatwiej przenieść, niż przenośny komputer, którego chcesz ze sobą zabrać, bo wiesz, że nie nabawisz się przy tym bocznego skrzywienia kręgosłupa.

blog comments powered by Disqus
Laptopy z G-SYNC i kartami graficznymi rodem z Desktopów!
Autor: Paweł Rudy