PODPOWIEDZI:

Google Płaci UE, Prawdziwy Jet Pack, Robo Owady –VideoNews#165

Google Płaci UE, Prawdziwy Jet Pack, Robo Owady –VideoNews#165

Witam Was bardzo serdecznie w 165 VideoNewsie, w którym jak co tydzień przybliżę Wam najciekawsze wydarzenia ze świata technologii z ostatniego tygodnia. Dziś między innymi o rekordowej karze nałożonej na Google przez Unię Europejską, jet pack’u, który możecie zakupić w sklepie oraz o nowościach od Elona Muska.

Chińskie Robo-kurierzy 

A w tym tygodniu zaczynamy od bardzo ciekawych, niedużych robocików, które całkiem sukcesywnie zastępują kurierów w Chinach. Nieduże, odkurzaczo-podobne roboty przemieszczają się po mieście na sześciu kółkach dostarczając codziennie produkty dla sieci supermarketów Suning. Producent – Firma Zhen Robotic zaprojektowała je w taki sposób, by przewozić ładunek ważący lekko ponad 10kg i rozwijać prędkość 12 km/h w odległości do 5 kilometrów od nadawcy. W najbliższej przyszłości ludzie odpowiedzialni za takie małe cudeńka zamierza opracować większe roboty, tak by móc przewozić towar o większym rozmiarze i wadze. 

Google musi zapłacić 

Czas przejść do odrobinę cięższego tematu, a przynajmniej cięższego dla Google. Unia Europejska nakłada na giganta rekordową karę o wysokości 4,23 mld Euro przez nadużywanie pozycji na rynku wyszukiwarek oraz faworyzowanie swoich aplikacji na systemie operacyjnym Android. Unia po zbadaniu całej sprawy stwierdziła, że Google naruszyła prawo antymonopolistyczne na trzy różne sposoby. Producenci smartfonów mają preinstalować aplikacje od Google w swoich smartfonach, by uzyskać odpowiednie licencje od Google. Gigant odpowiedzialny za system Android płaci zarówno producentom smartfonów oraz sieci mobilnych za instalowanie wyszukiwarki Google na wyłączność. Trzecim kluczem do łamania prawa ma być zapobieganie przez Google urządzeń z odmianami Androida, które nie otrzymały zatwierdzenia przez Giganta. Dyrektor generalny Google –Sundar Pichai protestuje i podkreśla, że decyzja może być szkodliwa zarówno dla ekosystemu Android jak i samych konsumentów. Czy tylko moim zdaniem jest to nie w porządku, że ktoś udostępniając swój system ma względem osoby korzystającej z niego jakieś wymagania, oraz łączy swoje oprogramowanie w jeden ekosystem? Jak ktoś nie chce androida to przecież nic nie szkodzi na przeszkodzie by napisać swój system. 

GOOGLE UE

Jet Pack Dla Ciebie 

No to wracamy do luźniejszych tematów. Kto z nas nie chciałby własnego Jet Packa? Teraz jest to już możliwe, ponieważ możecie go już kupić a kosztuje takie tam ponad półtora miliona złotych i wymaga odpowiedniego 3 tygodniowego szkolenia. Wynalazek Richard’a Browning’a to cały egzoszkielet z przymocowanymi do siebie pięcioma turbinami. Dzięki odpowiednim technologiom pozwala na lot na wysokości nawet 4 kilometrów, rozpędzając się do 50km/h. Silniki napędzane paliwem lotniczym lub zwykłym dieslem pozwalają na lot przez około 4 minuty spalając 4 litry na minutę.  To jeszcze nie ostatnia forma tego wynalazku, ponieważ w najbliższej przyszłości twórca zamierza dodać niewielkie skrzydła by zapewnić mu więcej stabilności. 

Robo Owady Serwisowe 

Nie zaskoczę nikogo stwierdzając, że naprawa silnika samolotu to nie bułka z masłem. Tak samo twierdzi zresztą Rolls-Royce, który postanowił sobie ułatwić sprawę. W ramach projektu IntelligentEngine powstają właśnie takie mini robociki, które swoją budową przypominają kosmiczne owady, a ich głównym zadaniem ma być dostawanie się do najróżniejszych zakamarków silników odrzutowych w celu inspekcji czy podjęcia odpowiednich działań serwisowych. Proboty te dostały nawet swoją nazwę, którą jest Flare i będą funkcjonować w grupie czy roju kilkudziesięciu jednostek, tak by naprawiać najróżniejsze elementy silników. 

Które Smartfony Psują Się Najczęściej? 

Zastanawiało was może kiedyś które smartfony najczęściej się psują? My już wiemy dzięki raportowi za ostatni kwartał ubiegłego roku, który to opublikowała firma Blancco. Raport zawiera po 10 telefonów na Androidzie oraz 10 producentów, których smartfony zbijają pionę z serwisantami. Najczęściej psują się smartfony Samsunga oraz Xiaomi, na trzecim miejscu znajdziemy Motorole z zestawienie zamyka ZTE. Najgorsze modele pod tym względem to Xiaomi Redmi 4, Moto 5S Plus oraz Lenovo K8 Note, w tym przypadku listę zamyka Samsung Galaxy S7 Edge.

Blancco przebadało również rynek smartfonów z nadgryzionym jabłkiem twierdząc, że ze sporą przewagę najczęściej psuje się iPhone 6, na następnych pozycjach znajdziemy 6S oraz S6 Plus. TOP 10 zamyka iPhone 5, które psuje się zaledwie w 2% przypadków.

Z dodatkowych badań wynika też, że smartfony najczęściej psują się właśnie u nas, w Europie. Warto podejść do całego zestawienia z dystansem i potraktować je bardziej jako ciekawostkę. A wy, jak często zbijacie piątki z serwisantami smartfonów? 

Petycja Przeciw Robotom Mordercom 

Na zeszłotygodniowej konferencji International Joint Conference On Artifical Intelligence odbywającej się w Sztokholmie, Future of Life Institute zaprezentował dokument prawiący o nieprowadzeniu prac nad sztuczną inteligencją i robotami o przeznaczeniu militarnym, które w sposób pomijający pracę człowieka, mogłyby odbierać ludziom życie. Pod dokumentem podpisało się 160 największych organizacji świata oraz 2400 naukowców i ludzi z branży technologicznej w tym Elon Musk czy Google.  Do tego dołączyło się również 26 rządów państw jak Argentyna, Austria czy Chiny. Ciekawym spostrzeżeniem jest obecność Google, które jak powszechnie wiadomo od przyszłego roku będzie prowadziło współpracę z Pentagonem. 

Cegłówki Elona Muska 

Elon Musk w minionym tygodniu zaprezentował bardzo ciekawą maszynę, która produkuje… cegłówki. Cegłówki swoją budową przypominają klocki LEGO a ich koszt ma wynosić zaledwie 10 centów. Sam Musk na Twitterze sugerował nawet, że dzięki wykorzystaniu tych cegieł bezproblemowo będzie można wybudować mały dom, ale i również piramidy czy Sfinksa. A cały pomysł wziął się z prostego obliczenia analityków, którzy twierdzili, że urobek pochodzący z drążenia tuneli przez firmę The Boring Company, stanowi aż 15 procent kosztów budowy.  

blog comments powered by Disqus
Google Płaci UE, Prawdziwy Jet Pack, Robo Owady –VideoNews#165