
Robot złożył Kostkę Rubika. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że nauczył się tego całkiem sam w wirtualnym środowisku. Na dodatek wyczynu dokonała tylko jedna ręka. Stowarzyszenie OpenAI poinformowało o sukcesie 15 października 2019 roku.
Złożenie Kostki Rubika przez robota było efektem wykorzystania techniki ADR. Automatic Domain Randomization generuje nieskończenie wiele coraz trudniejszych środowisk w symulacji komputerowej.
Dzięki temu algorytm jest w stanie się uczyć dostosowania do wielu różnych warunków. Sprawia też, że symulacja nie musi być idealnie dopasowana do rzeczywistości, w której maszyna będzie operowała.
W jaki sposób osiągana jest randomizacja środowisk? Na przykład poprzez zmianę rozmiaru kostki, jej masę i zmiany tarcia powierzchni robotycznej dłoni. Za każdym razem, kiedy maszyna opanowuje dane środowisko, naukowcy zwiększają jego trudność. Teraz w rzeczywistości sprzęt jest w stanie poradzić sobie na przykład przy założeniu na nim gumowej rękawicy, związaniu jego palców i próbach poruszania kostki.
Co ciekawe wykorzystana robotyczna ręka wcale nie jest nowa. Z tego konkretnego modelu naukowcy korzystają już od 15 lat. Najważniejsza więc w tym przypadku była zmiana podejścia do oprogramowania, a nie projektowania maszyn. Nad nauczeniem AI jak złożyć Kostkę Rubika, pracownicy OpenAI pracowali od maja 2017 roku.
Już parę miesięcy po rozpoczęciu udało im się to osiągnąć w symulacji. Jednak aż do lipca 2018 roku robot co najwyżej przesuwał jeden z elementów popularnej zabawki. Między innymi dzięki zastosowaniu ADR obecnie maszyna jest w stanie rozwiązać Kostkę Rubika 6 na 10 razy. W przypadku maksymalnie skomplikowanego ustawienia szanse, że robotyczna ręka poradzi sobie z zadaniem, maleją do zaledwie 20%.
- Jeżeli interesuje cię inteligentna elektronika użytkowa zobacz - Premiera urządzeń z serii Pixel - Nowe smartfony, słuchawki oraz PixelBook Go.
Organizacja znana jest też ze stworzenia OpenAI Five. To nazwa projektu machine learningowego, w którym za sterami pięciu postaci w grze Dota 2, produkcji gatunku MOBA firmy Valve, staje pięć sieci neuronowych. Podczas pierwszego publicznego występu w 2017 jedna z wczesnych wersji zmierzyła się z jednym z najlepszych profesjonalnych graczy produkcji o nicku Dendi. Co ciekawe w rozgrywce jeden na jednego, ludzki zawodnik przegrał.
Źródło: openai.com.